Letnie zajęcia integracyjne
Letnie zajęcia integracyjne to czas poświęcony dzieciom, które po raz pierwszy przestąpią mury naszej szkoły.
Zespół Szkół w Grucie, wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci, po raz kolejny zorganizował takie zajęcia. Odbywały się one w świetlicy opiekuńczo-wychowawczej i oddziale przedszkolnym. Nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego, przedszkolnego i opieki świetlicowej spotkali się podczas zajęć również z rodzicami dzieci, które w tym roku szkolnym rozpoczną naukę.
Letnie zajęcia to czas poznawania się poprzez tworzenie grupy, dobrą zabawę, wyjazdy i spotkania. Jedno ze spotkań odbyło się w Bibliotece Publicznej w Grucie, a kolejny już raz prowadziła je i przekazywała wiedzę o książce Pani Elżbieta Polakowska-Lesińska, kustosz biblioteki.
Ostatni dzień zajęć upłynął, dzięki uprzejmości Pani sołtys Ewy Szmidt i Pani Żanety Topolewskiej z Rady Sołeckiej w Grucie, na pieczeniu kiełbasek i słodkim poczęstunku.
Poczęstunek i wspólną zabawę w przyjemnej atmosferze uwieczniał Pan Stanisław Raginiak.
red.G. Wojtaś
Witaj szkoło!
Jak co roku pierwszego września spotkaliśmy się po wakacyjnej przerwie, by uroczyście zainaugurować nowy rok szkolny 2015/2016. Uczniów naszej szkoły - a w szczególności tych, którzy właśnie zaczęli naukę w murach gruckiego Zespołu Szkół serdecznie powitała Pani Dyrektor Marzena Samborska, życząc uczniom wielu sukcesów na drodze odkrywania siebie i świata.
Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się wniesieniem sztandaru szkoły i wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Po przemówieniu Pani Dyrektor odbyła sie część artystyczna z akcentem historycznym - jak co roku bowiem wspominano wybuch II wojny światowej. Przed zgromadzonymi uczniami, rodzicami i nauczycielami wystąpiły też najmłodsi tancerze z odbywających się w szkole zajęć Szkoły Tańca Szczepan.
Po apelu uczniowie rozeszli się do klas, by poznać szczegóły zajęć na najbliższy semestr.
W roku szkolnym 2015/2016 po raz pierwszy obowiązkową naukę rozpoczęły dzieci sześcioletnie, z rocznika 2009, a ze względu na zasady reformy systemu edukacyjnego także część dzieci z rocznika 2008. Dla nich stworzono dwie klasy pierwsze. Wychowawczynią kl. I sześciolatków została mgr Hanna Dziubkowska, a klasy I siedmiolatków mgr Małgorzata Lazarowicz. Podobnie dwie klasy pierwsze powstały w Gimnazjum.
Po uroczystościach w szkole społeczność uczniowska udała się na cmentarz wojenny w Mełnie, gdzie wzięła udział w mszy świętej odprawionej z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej, z udziałem władz samorządowych, środowisk kombatanckich oraz harcerzy.
(red. T. Piwowarski)
My też czytaliśmy „Lalkę”!
Uczennice koła polonistyczno-dziennikarskiego gimnazjum skorzystały z zaproszenia do Gminnego Centrum Kultury w Grucie, gdzie dnia 4 września nasza gmina włączyła się w kolejne Narodowe Czytanie pod patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku w gruckim GCK zabrzmiały wersy z „Lalki” Bolesława Prusa. Fragmenty o trudnych relacjach miłosnych między Stanisławem Wokulskim a Izabelą Łęcką odczytał opiekun koła Krzysztof Ficek oraz uczennice: Beata Szkoła, Marcelina Witos, Julia Nowaczek i Angelika Supińska. Sympatyczne spotkanie zakończyło się drobnym poczęstunkiem, przy którym czytający i słuchacze podzielili się refleksjami o arcydziele Prusa. Nie zabrakło wspólnej fotografii, którą wraz z innymi zdjęciami można obejrzeć na stronie www.gckgruta.pl.
red. K.Ficek
Światowy Dzień Pierwszej Pomocy
Światowy Dzień Pierwszej Pomocy – ustanowiony został w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża, jednej z największych organizacji humanitarnych na świecie. Święto to ma na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych wśród obywateli. Organizatorzy upatrują szczególną rolę w szkoleniu młodych osób, tak by uwrażliwić ich na potrzebę niesienia pomocy, wykształcić w nich właściwe postawy i nauczyć zasad postępowania w razie wypadków. Pierwsza pomoc okazuje się niezbędna nie tylko w sytuacjach kryzysowych, takich jak wojny czy katastrofa naturalna, ale również w zwykłym, codziennym życiu. Co roku tysiące ludzi umiera lub doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu na skutek tzw. nagłego zatrzymania krążenia, do którego często dochodzi w miejscach publicznych w obecności osób postronnych. Szybkie udzielenie pomocy w takim przypadku znacznie zwiększa szanse na przeżycie. Pierwsza pomoc to nie tylko ratowanie życia, ale również zdrowia, np. w przypadku złamań, urazów czy drobnych poparzeń. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przez swoje akcje umożliwiła przeszkolenie ponad 1,5 miliona dzieci. Od kilku lat i nasza szkoła bierze czynny udział w tej akcji, przeprowadzanej przez liderki kampanii WOŚP panie Aleksandra Górecka i Hanna Dziubkowska. Naszymi gośćmi byli strażacy z PSP z Grudziądza oraz OSP Gruta, którym dziękujemy za profesjonalnie przeprowadzone szkolenie i naukę, by pomagać nie tylko z poczucie obowiązku, co z potrzeby serca.
red.Aleksandra Górecka
ZOBACZ ZDJĘCIA: PIERWSZAPOMOC
Poznajemy się lepiej!
Poznajmy się lepiej! – to myśl przewodnia zajęć integracyjnych, które zostały zorganizowane w klasie Ib naszego gimnazjum przez panie pedagog: Jolantę Kanios i Martę Kmiecik. W spotkaniu uczestniczyła także wychowawczyni klasy Janina Śródka. Nowy zespół klasowy przyszła przywitać i poznać bliżej pani dyrektor Marzena Samborska, która na dobry początek gimnazjalnej przygody wręczyła pierwszoklasistom pamiątkowe długopisy z logo naszego Zespołu Szkół. We wcześniej przygotowanej sali lekcyjnej wszyscy uczniowie usiedli w kręgu i, wykonując przygotowane wcześniej przez panie pedagog zadania, informowali się wzajemnie o swoich zainteresowaniach, mocnych i słabych stronach, a także o wzajemnych oczekiwaniach. Dzięki tym zajęciom młodzi ludzie zaczęli także rozumieć, jak wiele mogą zrealizować i osiągnąć, gdy będą działać razem. Przy przyniesionym przez uczniów poczęstunku dwie godziny nietypowej lekcji upłynęły szybko, wesoło i przyjemnie.
(red.Janina Śródka)
Profilaktyka w szkole
Dnia 17 września 2015 roku gościł w naszej szkole asp. szt. Sylwester Lewandowski – policjant z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu.
Podczas spotkania z uczniami klas pierwszych gimnazjum, poinformował młodzież o odpowiedzialności karnej nieletnich w świetle obowiązującego prawa. Wyjaśnił m.in. co to są groźby karalne, czym jest czyn karalny i rozbój. Radził jak zachowywać się bezpiecznie w szkole i poza nią. Poruszył też kwestię bezpiecznego poruszania się po drogach. Uczniowie z uwagą wysłuchali gościa, mieli również możliwość zadawania pytań.
Spotkanie z policjantem odbyło się w ramach realizowanego w szkole Szkolnego Programu Profilaktyki.
(red.Jolanta Kanios)
Wycieczka do Rulewa
17 września uczniowie klasy II a i II b wybrali się do największego w Polsce parku linowego, który mieści się w Rulewie. Posiada on cztery trasy linowe dla dorosłych oraz jedną dla dzieci od lat 3 a także zjazd tyrolski nad parkowym jeziorem oraz dodatkowe atrakcje, takie jak skok wahadłowy, pionowy i drzewa wspinaczkowe. Położenie obiektu w zabytkowym dwustuletnim parku stanowi dodatkową atrakcję . Zaprojektowany został pośród najwyższych drzew, co w połączeniu ze spadkami i wzniesieniami terenu oraz trzema stawami podnosi jego walory zjazdowe, wspinaczkowe i widokowe. Uczniowie przed wejściem do parku linowego zostali wyposażeni w atestowany sprzęt asekuracyjny: uprzęże, lonże hydrauliczne oraz kaski. Następnie instruktorka wyjaśniła zasady posługiwania się tym sprzętem i pokazała, w jaki sposób prawidłowo pokonać przeszkody. Zabawa była świetna, największych wrażeń dostarczył skok wahadłowy. Na wysokość startu uczestnik dostaje się za pośrednictwem mechanizmu wyciągowego. Później sam decyduje o momencie oddania skoku. Zabawie towarzyszyła wspaniała, letnia pogoda.
(red. Bożena Zadykowicz)
Sprzątanie świata
„Wyprawa - poprawa” - pod takim hasłem odbyła się tegoroczna akcja Sprzątania świata – Polska, także w naszej szkole. W ramach tegorocznej edycji na lekcjach przyrody i biologii uczniowie dowiedzieli się, jaką rolę każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie. Jak co roku uczniowie zbierali śmieci i porządkowali najbliższe okolice szkoły, drogę i ścieżkę rowerową do Mełna oraz okolice jezior w Grucie. Na pochwałę zasłużyła klasa czwarta szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści, którzy zostali w piątek po lekcjach, żeby wziąć udział w „wyprawie – poprawie” i posprzątać teren przy jeziorach w Grucie.
(red.Witold Kaczmarek)
ZOBACZ ZDJĘCIA: Sprzątanie świata
Europejskie Dni Dziedzictwa
We wrześniowe weekendy w całej Europie świętowane są Europejskie Dni Dziedzictwa. W minioną sobotę EDD odbyły się także i w Grucie. Organizatorzy postanowili przybliżyć mieszkańcom gminy nasze średniowieczne korzenie. W nawiązaniu do tradycji w kościele parafialnym w Grucie odprawiono mszę świętą w języku łacińskim. Mszę celebrował ks. wikary Kamil Pańkowiec. Liturgii towarzyszyła niezwykła oprawa - zaśpiewał chór Canto Fermo z parafii pw. Św. Cecylii w Grudziądzu pod batutą Barbary Małkiewicz, nauczycielki muzyki z Zespołu Szkół w Grucie. Gościem mszy był ks. Paweł Dąbrowski z Grudziądza, który prezentował kopię włóczni św. Maurycego. Uczniowie z Gimnazjum w Grucie Michał Sankowski, Mateusz Saucha i Jakub Jaranowski wcielili się w role Krzyżaków. Nawiązano w ten sposób do pokoju w Mełnie, który był podpisany w 1422 roku pomiędzy Krzyżakami a stroną polską. O tym wydarzeniu historycznym związanym z naszą małą ojczyzną opowiadał przed mszą świętą Tomasz Piwowarski, nauczyciel historii.
(red.Tomasz Piwowarski)
Sport ksztatłtuje charaktery
Dnia 21 września w Zespole Szkół w Grucie odbył się pokaz karate na który zaproszeni zostali uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Pokaz koreańskiej sztuki walki Tang Soo Do został przygotowany przez pana Józefa Drozdowskiego, pierwszego w Polsce posiadacza mistrzowskiego stopnia w Tang Soo Do, oraz jego młodego wychowanka Wiktora Wilkanowskiego. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli pozorowaną walkę i byli pod ogromnym wrażeniem umiejętności obydwu sportowców. Pan Józef Drozdowski podkreślił ogromną rolę sportu w kształtowaniu charakterów młodych ludzi i odpowiedzialności, która wiąże się z posiadaniem tego typu umiejętności
Sympatyków sztuk i sportów walki zapraszamy na spotkanie informacyjne które odbędzie się dnia 7 października 2015 roku (środa) o godz. 18.30 na małej sali Zespołu Szkół w Grucie. Uczniowie proszeni są o przyjście w luźnych strojach sportowych (koszulka, spodnie długie luźne). Zajęcia są odpłatne (50 zł -miesięcznie). Jeśli zbierze się grupa zainteresowanych osób, to zajęcia odbywać się będą w środy od godz. 18.30 do 19.30 oraz w piątki od godz. 19.00 do 20.00.
(red. Janina Śródka)
Zatańcz z klasą…
Dnia 22 września uczniowie klas 0-IV brali udział w lekcji edukacyjno- integracyjnej pt. „Taneczna przygoda z bohaterami bajki Minionki w świecie dobrych manier”. Po muzycznym przywitaniu dzieci oglądały przedstawienie taneczne z udziałem Minionków. Podczas spektaklu poznały choreografie różnych stylów tanecznych, aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu do piosenki Banana Song, zobaczyły scenki dobrych manier z udziałem bohaterów bajki, nauczyły się prostej choreografii do piosenki zespołu Enej „Kamień z napisem love” oraz zapoznały się z nagrodami, które można zdobyć po rocznej edukacji w Szkole Tańca i Dobrych Manier. Na zakończenie otrzymały broszury ze szczegółowymi informacjami dla rodziców o sposobie rekrutacji.
(red.Mirela Kurnik)
STOP DOPALACZOM
W dniu 18 i 23 września 2015 roku uczniowie klas gimnazjum wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez panią Grażynę Rzeźnik, pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Grudziądzu. Podczas spotkania gimnazjaliści dowiedzieli się co to są dopalacze, w jakiej postaci występują, co mogą zawierać i jak są groźne dla człowieka.
Zajęcia były wspaniałą lekcją profilaktyki i przestrogą przed sięganiem po bardzo niebezpieczne „nowe narkotyki”.
(red.Jolanta Kanios)
Niesamowite zwierzęta
W czwartek, 24 września 2015r. uczniowie mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji biologii, którą poprowadził hodowca zwierząt egzotycznych pan Jarosław Rejmer.
W specjalistycznych terrariach podziwialiśmy między innymi: olbrzymie patyczaki, straszyki, skorpiony, modliszki, krocionogi, karaczany, pająki oraz kameleony i gekony. Ich właściciel ciekawie opowiadał o ich zwyczajach i biologii. Wśród naszych uczniów znalazło się wielu sympatyków egzotycznych stawonogów, a niektórzy postanowili nawet zająć się ich hodowlą.
Ta lekcja była niecodziennym i ciekawym doświadczeniem i oby tak jak kameleon zmienia barwy, zmieniła podejście uczniów do świata zwierząt.
(red. Witold Kaczmarek)
Rajd rowerowy
Członkowie Koła Turystyki Rowerowej działającego w Gimnazjum w Grucie wzięli udział w corocznym rajdzie rowerowym pod hasłem „ SZLAKIEM MIEJSC MARTYROLOGII W GMINIE GRUTA”. Trasa rajdu wiodła przez Grutę, Słupski Młyn i Mełno. W każdym z tych miejsc uczniowie oddali hołd poległym we wrześniu 1939 roku żołnierzom oraz pomordowanym przez hitlerowców mieszkańcom gminy, porządkowali groby i zapalali znicze. Wycieczkę zorganizowali: Mariusz Kurkus (opiekun koła) i Tomasz Piwowarski (nauczyciel historii), a uczestniczyli w niej Marcelina Witos, Beata Szkoła, Wiktoria Sadowska, Dominika Zych, Wiktoria Honek, Malwina Średzińska, Dominika Szymaniak i Katarzyna Frelik.
(red.Mariusz Kurkus)
POKAZY Z FIZYKI I DOŚWIADCZENIA Z CHEMII
W czwartek 24 września grupa gimnazjalistów pojechała do Torunia, by wziąć udział
w pokazach z fizyki w Instytucie Fizyki UMK oraz w ćwiczeniach z chemii w Centrum Chemii
w Małej Skali. W zajęciach uczestniczyło 26 uczniów.
Pokazy z fizyki pt. "Ryzyk fizyk, czyli eksperymenty z elektrycznością" zorganizowane były przez Pracownię Pokazów Fizycznych i Zakład Dydaktyki Fizyki UMK. Pokazano i omówiono szereg doświadczeń z elektryczności, które w warunkach szkolnych są niemożliwe do przedstawienia.
W pracowni chemicznej gimnazjaliści pod okiem Patryka Dormowicza z Centrum Chemii
w Małej Skali z Torunia przeprowadzali doświadczenia. W dwuosobowych grupach uczniowie badali właściwości nadmanganianu potasu oraz badali odczyn roztworu za pomocą różnych wskaźników. Każdy uczeń na mógł otrzymać i zbadać tlen, sprawdzić jaki kolor przyjmują wskaźniki chemiczne w zależności od odczynu roztworu.
Wycieczka była udana, a uczniowie wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.
(red.Joanna Różańska)
ŚWIĘTOWALIŚMY EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
Od 2001 roku w 47 krajach członkowskich, od 2005 roku również w Polsce, obchodzimy corocznie 26 września Europejski Dzień Języków Obcych. Jego celem jest świętowanie językowej różnorodności w Europie i propagowanie znajomości większej liczby języków.
Także w naszym Zespole Szkół dzień ten stał się impulsem do propagowania wśród młodzieży nauki języków obcych – angielskiego i niemieckiego. W ramach obchodów najmłodsi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym zatytułowanym „Anglia i Niemcy – moje skojarzenia”, a uczniowie z klas czwartej i piątej w przygotowanym przez panie E. Czubaszek i I. Murak quizie językowym. Młodzież gimnazjalna mogła zrealizować się poprzez przygotowanie plakatów na temat „Miejsca godne obejrzenia w krajach anglo- i niemieckojęzycznych”. Owoce ich pracy można podziwiać na gazetce obok sali nr 18.
Tradycyjnie już w naszej szkole obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych to mecze Anglia – Niemcy, w których bierze czynny udział cała społeczność uczniowska. W tym roku, ku niekłamanej radości uczącej języka niemieckiego pani J. Śródki, zwyciężyła miażdżącą przewagą 5:1 drużyna Niemiec. Pokonanie drużyny Anglii było tym donioślejsze, że od kilku lat w ich posiadaniu znajdował się puchar przechodni…
Honor Anglii uratowała drużyna dziewcząt podczas meczu siatkówki, kiedy to po zaciętej grze pokonała zespół zza Odry wynikiem w setach 2:1.
Wygranym zwycięstwa, a wszystkim zaangażowania i woli walki gratulowali pani dyrektor M. Samborska i pan wicedyrektor K. Ficek.
(red.Janina Śródka)
Konferencja podsumowująca projekt Region Nauk Ścisłych
Dnia 29 września 2015 r. dyrektor Zespołu Szkół w Grucie dr Marzena Samborska uczestniczyła w konferencji, podsumowującej projekt edukacyjny Urzędu Marszałkowskiego „Region Nauk Ścisłych”. Był to projekt adresowany do uczniów zdolnych oraz mających trudności w nauce, mający za zadanie wyrównywanie szans uczniów z obszarów wiejskich. W projekcie tym, realizowanym w roku szkolnym 2014/205, uczestniczyli uczniowie klas I gimnazjum (1,5 tysiąca uczniów z 50 gimnazjów z województwa kujawsko-pomorskiego). Zajęcia specjalistyczne i interdyscyplinarne odbywały się w ramach trzech modułów (moduł I – „Krok w lepsze jutro”, moduł II – „Kwant wiedzy i umiejętności” i moduł III – „Sukces w naszych rękach”) w szkołach, jak również na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika oraz w Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu. W trakcie konferencji dyrektorzy szkół odebrali certyfikaty oraz oprogramowanie multimedialne w postaci trzech pakietów matematyczno-przyrodniczych dla klas I, II i III gimnazjum, plansz interaktywnych z języka angielskiego oraz programu multimedialnego z doradztwa zawodowego dla gimnazjalistów. Po części oficjalnej, zabraniu głosu przez przedstawicieli zaangażowanych instytucji oraz podsumowaniu efektów projektu, odbył się pokaz „Dobrane małżeństwo, czyli muzyka i fizyka”, uatrakcyjniony grą na różnych instrumentach strunowych oraz panel dyskusyjny o wymarzonej szkole XXI wieku.
(MS)
Dzień uśmiechu
2 października w naszej szkole obchodziliśmy podwójne święto „Światowy Dzień Uśmiechu” oraz „Międzynarodowy Dzień bez Przemocy”. Tego dnia mogliśmy zobaczyć szczery uśmiech uczniów i nauczycieli towarzyszący przy degustacji cytryny. Duża dawka witaminy C, przypływ endorfin oraz relaks przy muzyce puszczanej w trakcie przerw wpłynął pozytywnie na nasze samopoczucie i zdrowie. Przy wspaniałych uśmiechach uczniów przypominaliśmy o nawiązywaniu właściwych relacji między uczniami, sposobach rozwiązywania konfliktów oraz tworzeniu przyjaznej atmosfery bez przemocy. Życzymy wszystkim tak szczerego uśmiechu na co dzień, bo „śmiech to zdrowie”!
(red. M. Kmaiecik)
PIERWSZE MIEJSCE W „6” PIŁKARSKICH
W Rudzie odbyły się zawody „6” piłkarskich chłopców w ramach Gimnazjady powiatu grudziądzkiego. Piłkarze z Gruty zajęli I miejsce i będą reprezentować powiat w ćwierćfinale wojewódzkiej Gimnazjady. Turniej odbędzie się w Grudziądzu.
Wyniki meczów eliminacyjnych grupy A:
Gruta – Łasin 5:1, Gruta – Rogóźno 3:0, Rogóźno – Łasin 2:1.
Tabela: 1. Gruta, 2. Rogóźno, 3. Łasin
Wyniki meczów eliminacyjnych grupy B:
Świecie n/Osą – Wałdowo 4:1, Świecie n/Osą – Radzyń Ch. 0:2, Wałdowo – Radzyń Ch. 1:3
Tabela: 1. Radzyń Ch., 2. Świecie n/Osą, 3. Wałdowo
Mecz o I miejsce: Gruta – Radzyń Ch. 1:0 (bramka została zdobyta z rzutu karnego przez Bartosza Klasińskiego po faulu na Piotrze Rogozińskim)
Mecz o III miejsce: Rogóźno - Świecie n/Osą 1:0
Mecz o V miejsce: Łasin – Wałdowo 3:0
TABELA KOŃCOWA ZAWODÓW
1. Gruta
2. Radzyń Ch.
3. Rogóźno
4. Świecie n/Osą
5. Łasin
6. Wałdowo
Skład Gruty (w nawiasie strzelone bramki): Marcin Pawlik – bramkarz, Michał Rynduch (3), Piotr Rogoziński (1), Maciej Serocki (2), Bartosz Klasiński (2), Mikołaj Dziewicki (1), Jakub Jaranowski, Kamil Milder, Gracjan Graczyk, Adam Sołtysik. Nauczyciel: Mariusz Kurkus.
(red. M. Kurkus)
Policjant w szkole
W dniu 6 października w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klasy „0” i klas I-III z dzielnicowym Gminy Gruta, panem Tomaszem Giemza. W trakcie spotkania dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa na drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę. Nasz gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił sposoby unikania lub pokonywania ich. Uczulił także uczniów, aby zawsze pamiętali o zapinaniu pasów podczas podróży samochodem. Pan policjant przedstawił również niebezpieczeństwa, jakie mogą spotkać dzieci w kontaktach z obcymi. Na zakończenie wręczył najmłodszym uczniom wielofunkcyjne światełka odblaskowe i kamizelki. Serdecznie dziękujemy panu za czas, który nam poświęcił, a rady udzielone najmłodszym mamy nadzieję, że będą chroniły je przed groźnymi zdarzeniami.
(red.K.Giemza)
Żywa lekcja przyrody
7 października uczniowie klas IIa, IIb, i III wybrali się na wycieczkę do lasu w Słupskim Młynie, gdzie czekał już na nich leśniczy p. Tomasz Zielaskiewicz.
Głównym celem wycieczki było poszerzenie wiadomości dotyczących znajomości otaczającej przyrody, życia roślin i zwierząt oraz obserwacji warstw lasu. Podążając leśną ścieżką dzieci miały możliwość poznania nazw drzew i roślin oraz utrwalenia znajomości zasad zachowania się w lesie. Słuchały również ciekawych informacji o leśnych zwierzętach. Po godzinnym spacerze po lesie udali się do Szkoły Podstawowej w Słupie, aby obejrzeć interaktywną salę przyrodniczą.
Ekspozycja tej sali przypomina wyglądem koryto rzeki, jej częścią są naturalizowane sylwetki zwierząt, zatopione w żywicy owady a także imitacja bobrzej nory. Zwiedzaniu towarzyszą dźwięki oraz fotografie z Doliny Osy.
Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu wrażeń i stała się bogatym źródłem wiedzy o lesie.
(red.M.Kurnik
Dzień Poczty
8 października najmłodsi uczniowie naszej szkoły spotkali się, aby porozmawiać o Światowym Dniu Poczty i Znaczka Pocztowego. Celem tego spotkania było uświadomienie dzieciom roli poczty w codziennym życiu.
Klasa III przygotowała krótką informację o historii poczty, znaczka pocztowego i pracy listonosza. Najmłodsi otrzymali również list od listonosza z prośbą o naprawienie znaczków, które się podarły i straciły kolory. Dzieci bardzo chętnie zabrały się do składania puzzli oraz ich kolorowania.
W związku z tym świętem ogłoszono konkurs plastyczny na kartkę pocztową.
(red.M.Kurnik)
Dopalacze kradną życie !
Nasza szkoła przystąpiła do konkursu „WY(ko)MIKSUJ SIĘ Z DOPALACZY! ”, którego organizatorem jest Ministerstwo Edukacji Narodowej w Warszawie. Uczniowie klas V-VI szkoły podstawowej i uczniowie klas I-III gimnazjum przygotowali komiksy, na temat szkodliwego działania dopalaczy oraz kształtowania negatywnej postawy wobec ich używania.
Szkolna komisja konkursowa po obejrzeniu wszystkich prac, wybrała tę, która będzie reprezentowała naszą szkołę. Zwycięską pracę wykonała uczennica klasy V-Julia Gospodarewicz.
Gratulujemy Julce ciekawego pomysłu i wspaniałego wykonania.
Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygniecie konkursu w Warszawie.
(red.J.Kaniosk)
KOLARSKIE OSIĄGNIĘCIA NASZYCH UCZNIÓW
Uczniowie naszej szkoły osiągają ogromne sukcesy w kolarstwie. Warto poczytać, aby dowiedzieć się, kto rozsławia imię naszej gminy poza jej granicami!
26 września 2015 roku odbyły się Mistrzostwa Powiatu w kolarstwie MTB. Nie zabrakło tam uczniów z Gminy Gruta. Naszą gminę reprezentowali: Miłosz Bembenek, Mateusz Wiśniewski, Maciej Bonkowski, Julia Lewandowska, Kornelia Lewandowska, Marta Samborska, Adrianna Brzyska, Sylwester Klasiński, Jakub Prahl, Kacper Milder, Mateusz Stankiewicz, Miłosz Reich, Ksawery Witkowski, Przemysław Szynkowski, Piotr Panek, Borys Osuch, Alicja Śniadecka, Marcelina Osmańska, Katarzyna Kuffel, Sara Kowalczyk, Bartosz Matuszewski, Marcin Kołtonowski, Michał Krzeszewski, Dawid Tracki i Oliwia Tracka. Trasa wyścigu biegła po malowniczych dróżkach lasu rudnickiego, a start i meta znajdowały się w ośrodku wypoczynkowym DELFIN. Wszyscy uczniowie naszej gminy ukończyli wytyczoną ciężką technicznie i wymagającą trasę i uplasowali się na wysokich lokatach.
Wśród dziewczynek z rocznika 2005 Sara Kowalczyk zajęła piąte miejsce, a wśród chłopców z tego rocznika Kacper Milder zajął trzecie, a Borys Osuch piąte miejsce. Julia Lewandowska zajęła szóste miejsce wśród dziewcząt z rocznika 2004, a Marta Samborska wśród dziewcząt z rocznika 2003. Z chłopców z rocznika 2003 najlepsi okazali się: Maciej Bonkowski, który zajął drugie miejsce oraz Jakub Prahl, który uplasował się na piątej pozycji. W klasyfikacji generalnej Gmina Gruta zajęła trzecie miejsce. Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników zawodów oraz ich trenerów, bez których sukces nie byłby możliwy – pani Anny Kalinowskiej i pana Aleksandra Zadykowicza.
(red. A. Kalinowska)
Odkrywamy planety
Uczniowie Gimnazjum w Grucie w roku szkolnym 2014/2015 brali udział w projekcie edukacyjnym pod nazwą „ Odkrywamy planety”. Projekt organizowany przez Urząd Marszałkowski naszego województwa. W projekcie wzięło udział 30 zespołów 10 osobowych z gimnazjum i szkół średnich. Każdy zespół realizował jeden z czterech tematów:
Fotometria i astrometria,
Aktywność Słońca,
Zjawiska zakryciowe,
Stacje bolidowe
Nasi uczniowie w składzie:
Dominika Neumann
Natalia Osmańska
Anna Nasieniewska
Karina Dietriechkeit
Kamila Kurkus
Michał Sankowski
Mateusz Saucha
Dominik Czarnota
Kacper Zaborowski
Kamil Urban
zajmowali się aktywnością Słońca.
Zajęcia odbywały się w obserwatorium astronomicznym przy I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w astrofestiwalu , który odbył się w Kruszwicy. Ponadto korzystali z platformy e – learningowej. Zajęcia w astrobazie odbywały się w soboty , w maju i czerwcu 2015 r. Prowadzone obserwacje Słońca różnymi metodami udowodniły, że Słońce stale się zmienia czego dowodem są plamy, które pojawiają się w różnych miejscach. Podsumowanie pracy wszystkich uczniów był konkurs astronomiczny. Laureaci konkursu otrzymali nagrodę, którą jest tygodniowy wyjazd zagraniczny do Niemiec. Z przyjemnością informuję, że laureatami w/w konkursu zostali uczniowie naszej szkoły: Dominika Neumann (obecnie uczennica I LO w Grudziądzu) oraz Mateusz Saucha uczeń klasy III A.
(red. W.Tęgowski)
Nowe meble i sprzęt
W ramach projektu Doposażenie oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych gm. Gruta w ramach projektu „Modernizacja oddziałów przedszkolnych w gminie Gruta, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach POKL Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach. Działanie 9.1. „Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty”, Poddziałanie 9.1.1 „Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej” Szkoła Podstawowa w Grucie i Szkoła Filialna w Dąbrówce Królewskiej otrzymały nowe meble, urządzenia do wyposażenia toalet, sprzęt RTV, sprzęt AGD oraz pomoce dydaktyczne.
(MS
Zajęcia integracyjne
Uczniowie klasy Ia razem z wychowawczynią klasy Ewą Tęgowską uczestniczyli w zajęciach integracyjnych zorganizowanych przez panie pedagog: Jolantę Kanios i Martę Kmiecik. Z klasą przywitała się oraz zapoznała również pani dyrektor Marzena Samborska, która wręczyła uczniom smycze z logo Zespołu Szkół. Uczniowie siedząc w kręgu wykonywali różne zadania, których celem było lepsze poznanie się i przekonanie uczniów, że razem mogą wiele zdziałać. Dwie godziny zajęć upłynęły w miłej i przyjaznej atmosferze.
(red.J.Kanios)
Otrzęsiny klas pierwszych
Tradycją naszego gimnazjum jest przyjmowanie pierwszoklasistów do grona uczniowskiego w sposób kontrolowany, a więc bezpieczny. W piątek, 13 października, odbyły się więc coroczne otrzęsiny. Uczniowie musieli przejść przez gąszcz fizycznych i intelektualnych zadań przygotowanych przez koleżanki i kolegów z klas drugich, aby stać się „pełnoprawnymi” uczniami naszej szkoły. Wybrańcy musieli m. in. wyłowić kukurydzę z wody, wypić słone mleko, zjeść na czas galaretkę, odszukać niespodziankę w bitej śmietanie, ale też zdać test na temat szkoły oraz poradzić sobie z łamigłówkami językowymi. Zabawa była świetna, wszyscy w dobrych humorach udali się na weekend do domu.
(red.B.Zadykowicz)