WITAJ, SZKOŁO!
W poniedziałek czwartego września świętowaliśmy rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2017/2018. Jest to rok szczególny – w wyniku reformy oświaty nasz Zespół Szkół stał się ośmioklasową Szkołą Podstawową im. kpt. Floriana Laskowskiego z oddziałami gimnazjalnymi.
Zgromadzonych na uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego uczniów, ich rodziców, przedstawicieli władz samorządowych oraz nauczycieli przywitał dyrektor placówki pan Krzysztof Ficek, który przedstawił wszystkim obecnym najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania szkoły, a także dokonał prezentacji wychowawców poszczególnych klas. Następnie odbyło się ślubowanie bardzo przejętych tym faktem uczniów klasy pierwszej. Uroczystość zakończyła się montażem słowno-muzycznym w wykonaniu naszej wspaniałej młodzieży, po którym uczniowie udali się wraz z wychowawcami do klas.
W tym nowym, niezwykłym roku szkolnym życzymy wszystkim uczniom i nauczycielom wytrwałości i cierpliwości w drodze do zdobycia zamierzonych celów oraz radości z osiąganych sukcesów!
(red.J. Śródka)
Zawody przełajowe
Dnia 21 września na terenie parku przy Szkole Podstawowej w Grucie odbyły się gminne indywidualne biegi przełajowe dla uczniów szkół z terenu gminy. Wystartowało w nich łącznie 80-cioro dzieci, które rywalizowały między sobą wg roczników oraz kategorii dziewczęta/chłopcy. Do powiatowego etapu zakwalifikowały się następujące osoby: Buczkowska Julia, Templin Martyna, Brzyska Adrianna, Maciejewska Agnieszka, Górska Julia, Antczak Klaudia, Wiśniewski Kacper, Kamiński Konrad, Górski Marcel, Kowalczyk Sara, Bednarska Karolina, Sądowska Maja, Popiołek Jakub, Arbszajtys Sebastian, Tyda Jakub, Wodka Damian, Kwiryng Dawid, Eryk Woś, Nikodem Jaros oraz Kubacki Sebastian.
Dnia 22 września uczniowie naszej szkoły wzięły również udział w biegu w Radzyniu Chełmińskim na dystansie 2400 m. Na wysokim II miejscu bieg ukończył Jakub Popiołek, VI był Sebastian Arbszajtys, wśród dziewcząt najszybciej finiszowała Julia Buczkowska, zdobywając miejsce X. Zawodnicy ci wywalczyli dla siebie wspaniałe nagrody. W biegu brali również udział: Julia Górska, Klaudia Antczak, Agnieszka Maciejewska, Nikodem Jaros oraz Jakub Tyda. Na wszystkich uczestników biegu czekał smaczny posiłek, regenerujący zużyte zasoby energii.
Należy także podkreślić i wyróżnić nazwiska tych zawodników, którzy 26 września na zawodach powiatowych w Świeciu nad Osą również wybiegali wysokie miejsca:
Sara Kowalczyk – miejsce III - rocznik 2005
Kaja Bonas – miejsce IV - rocznik 2004
Jakub Popiołek – miejsce I - rocznik 2003
Damian Wodka – miejsce VI - rocznik 2003
Wyżej wymienione osoby zakwalifikowały się na biegi wojewódzkie, które jak co roku odbędą się w Bydgoszczy.
(red.Joanna Sołowska)
Europejski Dzień Języków Obcych
25 września 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji, zgodnie z coroczną tradycją, gimnazjaliści rozegrali mecz Anglia – Niemcy. Po wysłuchaniu hymnów obu państw i prezentacji flag rozpoczęło się bardzo wyrównane spotkanie, podczas którego fani futbolu nie mogli narzekać na nudę. W meczu padło aż 7 goli, z których 4 należały do zwycięskich Niemiec. Po zakończeniu meczu Pan Dyrektor Krzysztof Ficek pogratulował triumfującym piłkarzom i wręczył im puchar przechodni.
W drugiej części obchodów nauczycielki języków obcych przeprowadziły konkursy językowe. Dzieci z klas I-III szkoły podstawowej świetnie się bawiły podczas quizów, gier i zabaw. Uczniowie klas IV-VII wzięli udział w międzyklasowym konkursie z języka angielskiego, w którym najlepsi okazali się siódmoklasiści. Dla gimnazjalistów przygotowano konkurs z języka niemieckiego – tym razem laur zwycięstwa przypadł w udziale klasie II b. W konkursach nie było przegranych – za I miejsce nagrodą były szóstki, natomiast za udział – piątki. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i zachęcamy do nauki języków obcych!
(red. I. Murak)
Europejski Dzień Języków wśród najmłodszych uczniów
W ramach Europejskiego Dnia Języków uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej wzięli udział w licznych konkurencjach, zabawach i quizach głównie z języka angielskiego. Najlepszą znajomością języka wykazały się klasy I i III a. W tym dniu dyrektor szkoły pan Krzysztof Ficek wręczył dyplomy i nagrody uczniom wyróżnionym w konkursach plastycznych. W konkursie „Ulubiony bohater podręcznika języka angielskiego” dla klas I i II za najlepsze prace zostały uznane rysunki Igora Paczkowskiego i Mikołaja Kowalczyka, na drugim miejscu uplasowała się praca Dawida Maciejewskiego, a na trzecim – Przemka Malinowskiego (wszyscy z kl. I). Natomiast w konkursie dla klas III, zatytułowanym „Symbole Wielkiej Brytanii” pierwsze miejsce zajęci uczniowie kl. III a – Jakub Nasieniewski, Marcin Drzystek oraz Wiktor Kwiring, drugie - Wiktoria Kędzierska z kl. III b, a trzecie -Wiktoria Maron również z kl. III b. Organizatorem konkursów i poszczególnych konkurencji, sprawdzających znajomość języka obcego była p. Marzena Samborska. Wszystkim laureatom konkursów serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych.
(red. M.Samborska)
Sprzątaliśmy i uczyliśmy się segregować
„Nie ma śmieci - są surowce” to hasło tegorocznej akcji Sprzątanie świata. Głównymi celami tej edycji są zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci”, czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku.
Uczniowie naszej szkoły też zbierali śmieci i segregowali odpady. Przez dwa tygodnie zbierali zużyte baterie i telefony. Rezultat zbiórki jest imponujący, zgromadzono ok. 50 kg baterii i 40 telefonów komórkowych. Na pochwałę zasłużyła klasa piąta, która sumiennie zbierała śmieci i zebrała dużo surowców wtórnych. W związku z tym w nagrodę, uczniowie tej klasy, pojechali na wycieczkę do Zakładu Gospodarki Odpadami w Zakurzewie. Przy ZGO działa Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie uczestnicząc w zajęciach warsztatowych, uczniowie poszerzali swoją wiedzę o segregacji i recyklingu. Po zajęciach zwiedzili zakład i poznali wspaniały ogród, w którym rośliny rosną na podłożu uzyskanym z bioodpadów.
Przekonani o konieczności właściwej segregacji śmieci i bardzo zadowolenie wróciliśmy na zajęcia do szkoły.
(red.W.Kaczmarek)
Fotorelacja z wycieczki do Zakurzewa
Projek BAKCYL
W październiku uczniowie naszej szkoły razem ze swoim opiekunem Tomaszem Piwowarskim już kolejny raz uczestniczyli w spotkaniach w ramach projektu Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL, które wprowadzają uczniów w świat codziennych finansów. Zajęcia prowadzone przez specjalistę z dziedziny bankowości wzbogaciły wiedzę uczestników projektu o informacje dotyczące zarządzania pieniędzmi. Pojęcia takie jak RRSO, „dobry” czy „zły” kredyt, fundusze inwestycyjne przestały być obco brzmiącymi słowami wzbogacając praktyczną wiedzę finansową uczniów, która jest niezbędnym elementem pomyślnego funkcjonowania młodych obywateli w nowoczesnym, opartym na wiedzy społeczeństwie.
Patronat na projektem, w którym bierzemy udział objęli: Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Finansów i Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty.
(red.T.Piwowarski)
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2017
Od 18 lat, na całym świecie, październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, przedstawienie oferty biblioteki, integrację środowiska szkolnego, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek odbywa się pod hasłem „Książka nas łączy”. Z tej okazji biblioteka szkolna organizuje szereg akcji promujących czytelnictwo i działalność biblioteki, np.lekcję biblioteczną w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Uczniowie kl.2,3 i 5 poznali historie pisma i książki.Własnoręcznie czerpali papier ,pisali piórkiem i drukowali certyfikaty na ręcznej prasie.Warsztaty bardzo spodobały się naszym uczniom.
(red.K.Rafalska)
DZIEŃ NAUCZYCIELA I PASOWANIE
13 października br. odbyła się ważna uroczystość z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Uczniowie klas II, IIIa i IIIb wraz z chórem szkolnym przygotowali krótką inscenizację, w której sklasyfikowali swoich rówieśników, tak jak grzyby w atlasie. Poznaliśmy miedzy innymi: odpisywacza zaciekłego, bujaka klasowego, marudę lekcyjną, czy pracusia szlachetnego. Skoro święto, to oczywiście nie mogło zabraknąć wierszy i piosenek z podziękowaniami od uczniów. Najserdeczniejsze życzenia radości z wykonywanej pracy i sukcesów zawodowych życzyły Pani Wójt Gminy Gruta Halina Kowalkowska i sołtys Gruty Pani Ewa Schmidt . Wspólne spotkanie było okazją do nagrodzenia nauczycieli i pracowników niepedagogicznych szkoły. Dyplomy wręczyli dyrektor szkoły Krzysztof Ficek i wicedyrektor Roman Zadykowicz. Tradycyjnie podczas apelu odbyło się pasowanie na ucznia oraz starszaka. W obecności zaproszonych gości maluchy zostały pasowane na uczniów
i starszaków przez pana dyrektora mgr Krzysztofa Ficka. Był to wyjątkowy dzień, ponieważ towarzyszyły mu także pierwsze występy artystyczne pierwszaków i dzieci z oddziału „0”. Nasi mali bohaterowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i rożki ze słodyczami . Gratulacje dzieciom złożyła również pani Wójt Gminy Gruta Halina Kowalkowska, wręczając im słodki upominek.
Dzieci po uroczystym apelu udały się do klas, gdzie wspólnie z rodzicami wzięły udział
w klasowym poczęstunku. Było bardzo miło i serdecznie. Wszystkie dzieci były zadowolone
i dumne, że zostały włączone do społeczności szkolnej.
(red. M.Kurnik/M.Lazarowicz)
Spacer po Cytadeli
Cytadela grudziądzką swoimi tajemnicami przyciąga wielu miłośników historii. Również my systematycznie przemierzamy jej ścieżki zaglądając w różne jej zakamarki i poznając historię twierdzy. W październiku ponownie pojawiliśmy się na jej terenie. Pod opieką wykwalifikowanego przewodnika ze stowarzyszenia „Rawelin” poruszaliśmy się w okolicach Bramy Dolnej. Nikt z nas nie natknął się na srebrną zastawę 18. Pułk Ułanów Pomorskich ukrytą przez żołnierzy we wrześniu 1939r.Za to w korytarzach zaczęli powoli pojawiać się ich zimowi mieszkańcy – nietoperze. Wrócimy tu już na wiosnę by dalej odkrywać jej historię.
(red.T.Piwowarski)
DZIEŃ KRAJOBRAZU
17 października uczniowie klas 0 - III wybrali się na wycieczkę do lasu w Słupskim Młynie, gdzie czekał już na nich leśniczy p. Tomasz Zielaskiewicz.
Głównym celem wycieczki było poszerzenie wiadomości na temat krajobrazu Doliny Osy, znajomości otaczającej przyrody, życia roślin i zwierząt oraz obserwacji warstw lasu. Podążając leśną ścieżką dzieci miały możliwość poznania nazw drzew i roślin oraz utrwalenia znajomości zasad zachowania się w lesie. Słuchały również ciekawych informacji o leśnych zwierzętach. Po godzinnym spacerze po lesie udali się do Szkoły Podstawowej w Słupie, aby obejrzeć interaktywną salę przyrodniczą.
Ekspozycja tej sali przypomina wyglądem koryto rzeki, jej częścią są naturalizowane sylwetki zwierząt, zatopione w żywicy owady a także imitacja bobrzej nory. Zwiedzaniu towarzyszą dźwięki oraz fotografie z Doliny Osy.
Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu wrażeń i stała się bogatym źródłem wiedzy o lesie.
(red. M. Kurnik)
Z wizytą u wielkiego mistrza.
W ostatnią sobotę października klasa III a wraz ze swoim wychowawcą Tomaszem Piwowarskim oraz Janiną Śródką wyjechała do Malborka by poznawać historię zakonu krzyżackiego. Uczniowie zwiedzali sale zamkowe, które w ostatnich latach uzyskały nowy wygląd. Przemierzali zamkowe korytarze wędrując od kuchni przez skarbiec, pałac wielkiego mistrza do wielu innych pomieszczeń dobrze się bawiąc i poznając historię krzyżackiej twierdzy.
(red.T.Piwowarski)
" Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku"
Uczniowie naszej szkoły zajęli I miejsce w turnieju eliminacyjnym XVIII edycji turnieju " Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku" (etap powiatowy). Awansowali do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się wiosną 2018 r. w Janikowie lub Świeciu. Młodzi piłkarze wygrali wszystkie mecze w grupie U – 12 (rocznik 2006 i młodsi), nie tracąc żadnej bramki ! Rywalom strzelili aż 12.
Wyniki naszej drużyny:
1. Gruta – Nowa Wieś 2:0
2. Gruta – Sztynwag 2:0
3. Gruta – Boguszewo 4:0
4. Gruta – Dusocin 4:0
Tabela końcowa:
1. SP Gruta
2. SP Dusocin
3. SP Sztynwag
4. SP Boguszewo
5. SP Nowa Wieś
Skład: Konrad Kamiński, Szymon Kowalczyk, Miłosz Reich, Krystian Kubajek, Patryk Woś, Kacper Wiśniewski, Oskar Wierzbicki, Filip Krajewski, Bartłomiej Kręcisz.
Nauczyciel: Mariusz Kurkus.
(red.Mariusz Kurkus)
Narodowe Święto Niepodległości
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-1944 podczas niemieckiej okupacji oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta. Od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym a dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. I my 99 lat od uzyskania niepodległości uczciliśmy to wydarzenie uroczystym apelem. Historię tamtych lat i drogę Polski do niepodległości przedstawili uczniowie klasy IIIa. Ich występ przeplatany były pieśniami patriotycznymi w wykonaniu szkolnego chóru wśród których nie zabrakło ulubionej pieśni Józefa Piłsudskiego My I Brygada czy Szara piechota. Na hali sportowej, na której świętowaliśmy niepodległość dominowała biel i czerwień, a w koszulach i marynarkach uczniów widniały kotyliony w barwach narodowych. W ten sposób młodzież pokazała że patriotyzm może przybierać różne formy. Dla wszystkich zgromadzonych była to piękna lekcja patriotyzmu oraz historii Ojczyzny.
Nad formą artystyczną i merytoryczną uroczystości czuwali: Bożena Zadykowicz, Grzegorz Grzanka i Tomasz Piwowarski.
(red.T.Piwowarski)
Udział w Biegu Niepodległości.
Tradycją naszej szkoły jest udział w Biegu Niepodległości, który jest organizowany przez MORiW w Grudziądzu.11 listopada wstajemy rano w świetnych humorach i dzięki pomocy Urzędu Gminy możemy zawsze na czas dotrzeć na miejsce biegu aby bawić się i świętować Niepodległość. Tym razem pobiegliśmy po górkach fortu Wielka Księża Góra pod czujnym okiem trenera Aleksandra Zadykowicza. Pobiegli: Marcin Waszewski, Maja Tracka, Jakub Popiołek, Paweł Piotrowski, Kaja Bonas, Jakub Nadworny, Dawid Kwiring oraz pani Ania Kalinowska i Tomek Piwowarski. Mimo, że bieg miał charakter rekreacyjny miło nam powiedzieć, że Kaja Bonas wyprzedziła wszystkie uczestniczki biegu i pokonując 6 kilometrów przybiegła na metę jako pierwsza w kategorii kobiet.
(red.T.Piwowarski)
Dzień Zdrowego Śniadania
Pierwsze śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, dlatego dnia 8 listopada nasza szkoła włączyła się do akcji Dzień Zdrowego Śniadania. Samorząd Uczniowski wraz z panią Joanną Różańską i Anną Kalinowską przygotował zdrowy poczęstunek, na którym przypomnieli zasady zdrowego odżywiania.
(red. A.Kalinowska)
Szkolny konkurs fotograficzny
W ramach Dni Krajobrazu został zorganizowany szkolny konkurs fotograficzny, którego celem było uwrażliwianie uczniów na piękno otaczającej nas przyrody oraz krajobrazów gminy Gruta, jak również doskonalenie umiejętności fotograficznych. Oceny zdjęć w dwóch kategoriach dokonało jury w składzie: pani Marzena Samborska, pani Gabriela Wojtaś oraz pani Anna Piasecka. W kategorii młodszej I miejsce zajął Mikołaj Piwowarski (kl. III b), II – Marcin Drzystek (kl. III a), a III – Martyna Brzyska (kl. IV b) oraz Wiktor Kwiring (kl. III a). W kategorii klas starszych I miejsce przyznano Wiktorii Honek (kl. III b gimnazjum), II – Aleksandrze Witkowskiej (kl. II b gimnazjum), III miejsce – Wiktorii Pieniek (kl. II b gimnazjum), IV – Adriannie Brzyskiej (kl. II b gimnazjum) i Martynie Templin (kl. III b gimnazjum). Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Grucie.
(red. M.Samborska)
Rozśpiewani Goście w naszej szkole
Tradycją stało się już świętowanie Dnia 11 Listopada Przeglądem Pieśni Patriotycznej, którego Gospodarzem i Organizatorem jest Wójt Gminy Gruta Pani Halina Kowalkowska. Koncert odbył się w naszej szkolnej hali sportowo-widowiskowej, gdzie wystąpiło 10 zespołów: z Grudziądza, Świecia nad Osą, Kwidzynia, Lubawy, Jabłonowa Pomorskiego, Chełmna, Gruty i Dąbrówki Królewskiej. Widzowie mieli okazję usłyszeć m.in. „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie”, „Gdzie są kwiaty z tamtych lat” i inne znane utwory. Były nagrody i dyplomy, w tym nagrody specjalne – Pani Wójt i Pani Sołtys Gruty. Mamy nadzieję, że Artyści wyjechali z Gruty pełni pozytywnych wrażeń, tym bardziej, że mogli odpocząć nie tylko przy muzyce, ale przy kawie i słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców uczniów naszej szkoły oraz posilić się obiadem dzięki pracy pań kucharek. Przy tej okazji dyrekcja jeszcze raz składa wielkie podziękowanie nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom uczniów, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości.
Zawody w minipiłkę ręczną
Dnia 26.10.2017 roku w Grucie odbyły się gminne zawody w minipiłkę ręczną dziewcząt. Do udziału zgłosiły się 4 drużyny: Gruta, Plemięta, Słup oraz Nicwałd.
Po zaciętej walce dziewczęta z SP w Grucie pokonały pozostałe drużyny dostając się do zawodów rangi powiatowej.
8 listopada br. do walki o puchar Starosty Grudziądzkiego w mini piłce ręcznej dziewcząt przystąpiło pięć ekip. Uczestników zawodów ponownie gościła Gruta.
Grupę A z dwoma zwycięstwami wygrała Szkoła Podstawowa z Gruty, która uzyskała awans do finału. Pozostałe zespoły, a więc SP Radzyń Chełmiński i SP Łasin, trafiły do grupy walczącej o miejsca 3-5 w całych zawodach.
W grupie B walka była wyrównana. O zwycięstwie SP z Rogóźna nad SP w Mokrem zadecydowała jedna bramka podczas rzutów karnych. Dalej uczennice z Rogóźna rywalizowały o miejsca 3-5 i rozstrzygnęły mecz na swoją korzyść, pokonując SP z Radzynia Chełmińskiego. Uczennice z Rogóźna uzyskały promocję do finału.
W finale emocji nie zabrakło. Nasze dziewczęta ambitnie grały do końca, próbując odrobić 2 bramki straty do Rogóźna, jednak ostatecznie mecz zakończył się z II miejscem dla SP w Grucie.
Skład dziewcząt SP: Marcelina Osmańska, Alicja Śniadecka, Karolina Kozłowska, Katarzyna Kuffel, Luiza Smoczyńska, Oliwia Kardach, Maja Sądowska, Sara Kowalczyk, Jagoda Matuszewska, Dominika Kamińska, Karolina Bednarska.
(red. J.Sokołowska)
Pomagajmy potrzebującym
Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły, Martyna Jarzyńska i Adrian Fiałkowski z klasy III a gimnazjum, z wielkim zaangażowaniem brali udział w zbiórce charytatywnej w ramach Dni Walki z Głodem i Ubóstwem, zorganizowanej przez Oddział Rejonowy PCK w Grudziądzu. Pozyskane środki finansowe w kwocie 190,87 zł, wspomogą akcję i zostaną przeznaczone na kontynuację refundacji za ciepłe posiłki dla dzieci z rodzin ubogich z Grudziądza i rejonu.
(red. G.Wojtaś i M.Lazarowicz)
Urodziny Kubusia Puchatka
W listopadzie obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. W tym roku Święto to zbiegło się z naszymi urodzinami Kubusia Puchatka, które obchodzimy już od lat. Jak zawsze celem było zainteresowanie dzieci książką „Kubuś Puchatek”. Organizatorki: mgr K. Rafalska i nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej
zaprosiły dzieci z klas 0-3 na świetną zabawę w Centrum Rozrywki dla Dzieci – Mega Hopland w Grudziądzu.
Z tej okazji odbyła się impreza integracyjna, na której świętowaliśmy ,,Urodziny Kubusia Puchatka” i wspominaliśmy wiele bajkowych pluszowych niedźwiadków, którzy towarzyszą dzieciom w ich życiu. Jak na urodziny przystało był smakowity tort i chleb z miodem. Dzieci najwięcej czasu poświęciły na zabawę w basenie z kolorowymi piłeczkami, zjeżdżalni, torze przeszkód, trampolinach i samochodzikach. Wiele emocji wzbudziła nowa atrakcja-labirynt luster.Po ponad 2 godzinach bajecznych szaleństw nadszedł smutny czas powrotu do domu. W czasie drogi powrotnej dzieci choć zmęczone, zadowolone dzieliły się wrażeniami.
(red. K.Rafalska)
Piłka siatkowa
W hali sportowej, w Grucie, odbył się turniej piłki siatkowej dziewcząt o puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Grucie.
W turnieju wzięły udział trzy zespoły gimnazjalne: z Dębowej Łąki, Michala i Gruty. Grano systemem „ każdy z każdym”. Po rozegraniu trzech spotkań okazało się, że każda drużyna ma po jednym zwycięstwie. O wygranej w turnieju decydowały więc zdobyte sety. Tu najlepsze okazały się dziewczęta z Dębowej Łąki. Drugie miejsce zajęły zawodniczki z Michala, a trzecie gospodynie turnieju.
Skład Gruty: Antczak Klaudia, Bonas Kaja, Brzyska Adrianna, Dądelewska Julia, Górska Julia, Mazurkiewicz Alicja, Pilarska Agata, Sądowska Julia, Małecka Paulina, Sułkowska Anna, Frelik Katarzyna, Templin Martyna, Zgardowska Julia. Nauczyciel: Mariusz Kurkus.
(red.M.Kurkus)
Realizacja II tury projektu „Umiem pływać”
Na jesieni tego roku ruszyła II tura projektu powszechnej nauki pływania „Umiem Pływać”. Zakłada on możliwość uczestniczenia dzieci w dodatkowych zajęciach sportowych na basenie. Dla każdego uczestnika przewidziano 20 godzin lekcyjnych bezpłatnej nauki pływania, która obywała się pod czujnym okiem pani trener. Piętnaścioro uczniów klas III przez 10 tygodni jeździło do Grudziądza po to, aby oswoić swój lęk przed wodą i nabyć podstawowe umiejętności pływania. Dzieci z bardzo dużym zaangażowaniem uczestniczyły we wszystkich lekcjach. Z niecierpliwością czekały na każdy kolejny wyjazd. Realizowany projekt dostarczył dzieciom wiele radości i niezapomnianych przeżyć.
Projekt został sfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, a dowozy dzieci zapewnił Urząd Gminy w Grucie.
(red. M. Lazarowicz)
VI edycja Szlachetnej Paczki w naszej szkole
Kolejny raz nasza szkoła przystąpiła do akcji charytatywnej Szlachetna Paczka. Jest to akcja, która ma na celu pomoc konkretnej, ubogiej rodzinie. Rodzina, której pomogła szkoła to samotny, schorowany, starszy pan.
W ramach akcji w szkole zorganizowano zbiórkę darów, bieg charytatywny oraz kawiarenkę z goframi.
Od października trwała zbiórka darów, w skład których wchodziła żywność, artykuły przemysłowe oraz środki chemiczne potrzebne w gospodarstwie domowym. 1 grudnia mimo niesprzyjających warunków pogodowych odbył się IV charytatywny bieg Szlachetna Paczka, w którym uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele. Po biegu zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie mogli się posilić świeżo wypiekanymi goframi, które pod opieką pani Aldony Maćkowiak przygotowały uczennice gimnazjum: Marta Guz, Martyna Templin, Julia Sądowska, Agata Pilarska, Adrianna Brzyska, Patrycja Kikulska, Klaudia Antczak, Klaudia Jaranowska. Kolejną atrakcją, dzięki wsparciu Rady Rodziców, było losowanie nagród wśród wszystkich uczestników biegu. Wśród nagród były okolicznościowe długopisy, kubki oraz ręczniki z logo Szlachetnej Paczki.
Całą uzyskaną kwotę wykorzystano na zaspokojenie potrzeb starszego pana. Zakupiliśmy 1,5 tony węgla, który został dostarczony 9 grudnia do domu starszego pana. Pozostałe dary oraz zakupy zostały zapakowane w 10 dużych paczek i ozdobione pracami plastycznymi uczniów naszej szkoły. 9 grudnia paczki zostały przekazane potrzebującemu.
Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz społeczności lokalnej za pomoc.
(red.A.Kalinowska)
Boże Narodzenie w poezji
Tradycyjnie przed świętami gościliśmy w naszej szkole najlepszych młodych deklamatorów z naszej gminy. 11 grudnia 2017 r., odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Boże Narodzenie w poezji”; zorganizowany przez: Wójt Gminy Gruta, Halinę Kowalkowską, Gminną Bibliotekę Publiczna im. Wiktora Kulerskiego w Grucie i naszą bibliotekę szkolną.
Kolędy, wykonane przez szkolny chórek wprowadziły obecnych na sali w świąteczną atmosferę. Dyrektor szkoły Krzysztof Ficek serdecznie powitał młodych recytatorów, ich opiekunów i rodziców,
W konkursie udział wzięło 19. dzieci. Recytacje oceniały panie: Bożena Neumann – przewodnicząca komisji, Olga Karwowska, Izabela Ostrowaka.
W tym roku jury przyznało nagrody w czterech kategoriach wiekowych. Jedną z nich otrzymała nasza uczennica - Wiktoria Maron z kl.3 b.
Najlepsi z rąk dyr. szkoły otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez GBP w Grucie. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali „Nasze baśnie i legendy” – zbiór legend i baśni o naszej gminie.
(red. K.Rafalska)
SPOTKANIE WIGILIJNE
22 grudnia 2017 r. – ostatni dzień przed świętami Bożego Narodzenia – upłynął w naszej szkole w niezwykle uroczystej atmosferze.
Pierwszą godzinę uczniowie wraz z wychowawcami spędzili w świątecznie przystrojonych klasach na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym, na którym wręczyli sobie także drobne upominki. Następnie wszyscy udali się na halę gimnastyczną, aby obejrzeć jasełka bożonarodzeniowe.
Uroczystość rozpoczął pan dyrektor K. Ficek, który swoim wystąpieniem na temat nieprzemijającej wartości świąt Bożego Narodzenia wprowadził wszystkich w podniosły nastrój. Później mieliśmy okazję obejrzeć przygotowane przez naszych wychowanków pod kierunkiem pani J. Witkowskiej i księdza K. Pańkowca przedstawienie jasełkowe. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem odtwarzali powierzone im role, dzięki czemu publiczność po raz kolejny mogła przeżyć cud Bożego Narodzenia. Nieoczekiwanym akcentem jasełek okazał się występ wokalny księdza Kamila, entuzjastycznie przyjęty przez widownię.
Kolędy, które towarzyszyły nam podczas spotkania jasełkowego, dopełniły tej niezwykłej, tak bardzo przez wszystkich oczekiwanej, świątecznej atmosfery. Dzięki temu opuściliśmy mury szkoły w radosnym, podniosłym nastroju.
(red. J.Śródka)
Czerwonokrzyska Gwiazdka
W miesiącu grudniu, została przeprowadzona bożonarodzeniowa akcja, pod nazwą „Czerwonokrzyska Gwiazdka”, zorganizowana przez RO PCK w Grudziądzu. Uczniowie naszej szkoły z zaangażowaniem brali w niej udział. Liczne dary, ofiarowane przez nich, takie jak: maskotki, gry, książki, słodycze, zostały przekazane do RO PCK w Grudziądzu i trafiły do potrzebujących. Rejonowy Oddział PCK, pamiętał również o naszych uczniach, troje z nich otrzymało świąteczne paczki. Boże Narodzenie to czas wyjątkowy, czas, w którym szczególnie powinniśmy pamiętać o tych, którzy potrzebują naszej pomocy.
(red. Gabriela Wojtaś i Małgorzata Lazarowicz)