Rok szkolny 2017/2018


MS
MS

WITAJ, SZKOŁO!
W poniedziałek czwartego września świętowaliśmy rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2017/2018. Jest to rok szczególny – w wyniku reformy oświaty nasz Zespół Szkół stał się ośmioklasową Szkołą Podstawową im. kpt. Floriana Laskowskiego z oddziałami gimnazjalnymi.

Zgromadzonych na uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego uczniów, ich rodziców, przedstawicieli władz samorządowych oraz nauczycieli przywitał dyrektor placówki pan Krzysztof Ficek, który przedstawił wszystkim obecnym najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania szkoły, a także dokonał prezentacji wychowawców poszczególnych klas. Następnie odbyło się ślubowanie bardzo przejętych tym faktem uczniów klasy pierwszej. Uroczystość zakończyła się montażem słowno-muzycznym w wykonaniu naszej wspaniałej młodzieży, po którym uczniowie udali się wraz z wychowawcami do klas.
W tym nowym, niezwykłym roku szkolnym życzymy wszystkim uczniom i nauczycielom wytrwałości i cierpliwości w drodze do zdobycia zamierzonych celów oraz radości z osiąganych sukcesów!

(red.J. Śródka)

JS
JS

Zawody przełajowe
Dnia 21 września na terenie parku przy Szkole Podstawowej w Grucie odbyły się gminne indywidualne biegi przełajowe dla uczniów szkół z terenu gminy. Wystartowało w nich łącznie 80-cioro dzieci, które rywalizowały między sobą wg roczników oraz kategorii dziewczęta/chłopcy. Do powiatowego etapu zakwalifikowały się następujące osoby: Buczkowska Julia, Templin Martyna, Brzyska Adrianna, Maciejewska Agnieszka, Górska Julia, Antczak Klaudia, Wiśniewski Kacper, Kamiński Konrad, Górski Marcel, Kowalczyk Sara, Bednarska Karolina, Sądowska Maja, Popiołek Jakub, Arbszajtys Sebastian, Tyda Jakub, Wodka Damian, Kwiryng Dawid, Eryk Woś, Nikodem Jaros oraz Kubacki Sebastian.

Dnia 22 września uczniowie naszej szkoły wzięły również udział w biegu w Radzyniu Chełmińskim na dystansie 2400 m. Na wysokim II miejscu bieg ukończył Jakub Popiołek, VI był Sebastian Arbszajtys, wśród dziewcząt najszybciej finiszowała Julia Buczkowska, zdobywając miejsce X. Zawodnicy ci wywalczyli dla siebie wspaniałe nagrody. W biegu brali również udział: Julia Górska, Klaudia Antczak, Agnieszka Maciejewska, Nikodem Jaros oraz Jakub Tyda. Na wszystkich uczestników biegu czekał smaczny posiłek, regenerujący zużyte zasoby energii.

Należy także podkreślić i wyróżnić nazwiska tych zawodników, którzy 26 września na zawodach powiatowych w Świeciu nad Osą również wybiegali wysokie miejsca:

Sara Kowalczyk – miejsce III - rocznik 2005
Kaja Bonas – miejsce IV - rocznik 2004
Jakub Popiołek – miejsce I - rocznik 2003
Damian Wodka – miejsce VI - rocznik 2003
Wyżej wymienione osoby zakwalifikowały się na biegi wojewódzkie, które jak co roku odbędą się w Bydgoszczy.

(red.Joanna Sołowska)

Europejski Dzień Języków Obcych
25 września 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji, zgodnie z coroczną tradycją, gimnazjaliści rozegrali mecz Anglia – Niemcy. Po wysłuchaniu hymnów obu państw i prezentacji flag rozpoczęło się bardzo wyrównane spotkanie, podczas którego fani futbolu nie mogli narzekać na nudę. W meczu padło aż 7 goli, z których 4 należały do zwycięskich Niemiec. Po zakończeniu meczu Pan Dyrektor Krzysztof Ficek pogratulował triumfującym piłkarzom i wręczył im puchar przechodni.

W drugiej części obchodów nauczycielki języków obcych przeprowadziły konkursy językowe. Dzieci z klas I-III szkoły podstawowej świetnie się bawiły podczas quizów, gier i zabaw. Uczniowie klas IV-VII wzięli udział w międzyklasowym konkursie z języka angielskiego, w którym najlepsi okazali się siódmoklasiści. Dla gimnazjalistów przygotowano konkurs z języka niemieckiego – tym razem laur zwycięstwa przypadł w udziale klasie II b. W konkursach nie było przegranych – za I miejsce nagrodą były szóstki, natomiast za udział – piątki. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i zachęcamy do nauki języków obcych!

(red. I. Murak)

Europejski Dzień Języków wśród najmłodszych uczniów
W ramach Europejskiego Dnia Języków uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej wzięli udział w licznych konkurencjach, zabawach i quizach głównie z języka angielskiego. Najlepszą znajomością języka wykazały się klasy I i III a. W tym dniu dyrektor szkoły pan Krzysztof Ficek wręczył dyplomy i nagrody uczniom wyróżnionym w konkursach plastycznych. W konkursie „Ulubiony bohater podręcznika języka angielskiego” dla klas I i II za najlepsze prace zostały uznane rysunki Igora Paczkowskiego i Mikołaja Kowalczyka, na drugim miejscu uplasowała się praca Dawida Maciejewskiego, a na trzecim – Przemka Malinowskiego (wszyscy z kl. I). Natomiast w konkursie dla klas III, zatytułowanym „Symbole Wielkiej Brytanii” pierwsze miejsce zajęci uczniowie kl. III a – Jakub Nasieniewski, Marcin Drzystek oraz Wiktor Kwiring, drugie - Wiktoria Kędzierska z kl. III b, a trzecie -Wiktoria Maron również z kl. III b. Organizatorem konkursów i poszczególnych konkurencji, sprawdzających znajomość języka obcego była p. Marzena Samborska. Wszystkim laureatom konkursów serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych.

(red. M.Samborska)

WK
WK

Sprzątaliśmy i uczyliśmy się segregować
„Nie ma śmieci - są surowce” to hasło tegorocznej akcji Sprzątanie świata. Głównymi celami tej edycji są zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci”, czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku.

Uczniowie naszej szkoły też zbierali śmieci i segregowali odpady. Przez dwa tygodnie zbierali zużyte baterie i telefony. Rezultat zbiórki jest imponujący, zgromadzono ok. 50 kg baterii i 40 telefonów komórkowych. Na pochwałę zasłużyła klasa piąta, która sumiennie zbierała śmieci i zebrała dużo surowców wtórnych. W związku z tym w nagrodę, uczniowie tej klasy, pojechali na wycieczkę do Zakładu Gospodarki Odpadami w Zakurzewie. Przy ZGO działa Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie uczestnicząc w zajęciach warsztatowych, uczniowie poszerzali swoją wiedzę o segregacji i recyklingu. Po zajęciach zwiedzili zakład i poznali wspaniały ogród, w którym rośliny rosną na podłożu uzyskanym z bioodpadów.
Przekonani o konieczności właściwej segregacji śmieci i bardzo zadowolenie wróciliśmy na zajęcia do szkoły.

(red.W.Kaczmarek)

Fotorelacja z wycieczki do Zakurzewa

 

Sprzątanie świata, zdjęcia >>>

TP
TP

Projek BAKCYL
W październiku uczniowie naszej szkoły razem ze swoim opiekunem Tomaszem Piwowarskim już kolejny raz uczestniczyli w spotkaniach w ramach projektu Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL, które wprowadzają uczniów w świat codziennych finansów. Zajęcia prowadzone przez specjalistę z dziedziny bankowości wzbogaciły wiedzę uczestników projektu o informacje dotyczące zarządzania pieniędzmi. Pojęcia takie jak RRSO, „dobry” czy „zły” kredyt, fundusze inwestycyjne przestały być obco brzmiącymi słowami wzbogacając praktyczną wiedzę finansową uczniów, która jest niezbędnym elementem pomyślnego funkcjonowania młodych obywateli w nowoczesnym, opartym na wiedzy społeczeństwie.
Patronat na projektem, w którym bierzemy udział objęli: Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Finansów i Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty.

(red.T.Piwowarski)

KR
KR

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2017
Od 18 lat, na całym świecie, październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, przedstawienie oferty biblioteki, integrację środowiska szkolnego, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek odbywa się pod hasłem „Książka nas łączy”. Z tej okazji biblioteka szkolna organizuje szereg akcji promujących czytelnictwo i działalność biblioteki, np.lekcję biblioteczną w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Uczniowie kl.2,3 i 5 poznali historie pisma i książki.Własnoręcznie czerpali papier ,pisali piórkiem i drukowali certyfikaty na ręcznej prasie.Warsztaty bardzo spodobały się naszym uczniom.

(red.K.Rafalska)

MS
MS

DZIEŃ NAUCZYCIELA I PASOWANIE
13 października br. odbyła się ważna uroczystość z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Uczniowie klas II, IIIa i IIIb wraz z chórem szkolnym przygotowali krótką inscenizację, w której sklasyfikowali swoich rówieśników, tak jak grzyby w atlasie. Poznaliśmy miedzy innymi: odpisywacza zaciekłego, bujaka klasowego, marudę lekcyjną, czy pracusia szlachetnego. Skoro święto, to oczywiście nie mogło zabraknąć wierszy i piosenek z podziękowaniami od uczniów. Najserdeczniejsze życzenia radości z wykonywanej pracy i sukcesów zawodowych życzyły Pani Wójt Gminy Gruta Halina Kowalkowska i sołtys Gruty Pani Ewa Schmidt . Wspólne spotkanie było okazją do nagrodzenia nauczycieli i pracowników niepedagogicznych szkoły. Dyplomy wręczyli dyrektor szkoły Krzysztof Ficek i wicedyrektor Roman Zadykowicz. Tradycyjnie podczas apelu odbyło się pasowanie na ucznia oraz starszaka. W obecności zaproszonych gości maluchy zostały pasowane na uczniów
i starszaków przez pana dyrektora mgr Krzysztofa Ficka. Był to wyjątkowy dzień, ponieważ towarzyszyły mu także pierwsze występy artystyczne pierwszaków i dzieci z oddziału „0”. Nasi mali bohaterowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i rożki ze słodyczami . Gratulacje dzieciom złożyła również pani Wójt Gminy Gruta Halina Kowalkowska, wręczając im słodki upominek.
Dzieci po uroczystym apelu udały się do klas, gdzie wspólnie z rodzicami wzięły udział
w klasowym poczęstunku. Było bardzo miło i serdecznie. Wszystkie dzieci były zadowolone
i dumne, że zostały włączone do społeczności szkolnej.

(red. M.Kurnik/M.Lazarowicz)

TP
TP

Spacer po Cytadeli
Cytadela grudziądzką swoimi tajemnicami przyciąga wielu miłośników historii. Również my systematycznie przemierzamy jej ścieżki zaglądając w różne jej zakamarki i poznając historię twierdzy. W październiku ponownie pojawiliśmy się na jej terenie. Pod opieką wykwalifikowanego przewodnika ze stowarzyszenia „Rawelin” poruszaliśmy się w okolicach Bramy Dolnej. Nikt z nas nie natknął się na srebrną zastawę 18. Pułk Ułanów Pomorskich ukrytą przez żołnierzy we wrześniu 1939r.Za to w korytarzach zaczęli powoli pojawiać się ich zimowi mieszkańcy – nietoperze. Wrócimy tu już na wiosnę by dalej odkrywać jej historię.

(red.T.Piwowarski)

DZIEŃ KRAJOBRAZU
17 października uczniowie klas 0 - III wybrali się na wycieczkę do lasu w Słupskim Młynie, gdzie czekał już na nich leśniczy p. Tomasz Zielaskiewicz.
Głównym celem wycieczki było poszerzenie wiadomości na temat krajobrazu Doliny Osy, znajomości otaczającej przyrody, życia roślin i zwierząt oraz obserwacji warstw lasu. Podążając leśną ścieżką dzieci miały możliwość poznania nazw drzew i roślin oraz utrwalenia znajomości zasad zachowania się w lesie. Słuchały również ciekawych informacji o leśnych zwierzętach. Po godzinnym spacerze po lesie udali się do Szkoły Podstawowej w Słupie, aby obejrzeć interaktywną salę przyrodniczą.
Ekspozycja tej sali przypomina wyglądem koryto rzeki, jej częścią są naturalizowane sylwetki zwierząt, zatopione w żywicy owady a także imitacja bobrzej nory. Zwiedzaniu towarzyszą dźwięki oraz fotografie z Doliny Osy.
Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu wrażeń i stała się bogatym źródłem wiedzy o lesie.

(red. M. Kurnik)

TP
TP

Z wizytą u wielkiego mistrza.
W ostatnią sobotę października klasa III a wraz ze swoim wychowawcą Tomaszem Piwowarskim oraz Janiną Śródką wyjechała do Malborka by poznawać historię zakonu krzyżackiego. Uczniowie zwiedzali sale zamkowe, które w ostatnich latach uzyskały nowy wygląd. Przemierzali zamkowe korytarze wędrując od kuchni przez skarbiec, pałac wielkiego mistrza do wielu innych pomieszczeń dobrze się bawiąc i poznając historię krzyżackiej twierdzy.

(red.T.Piwowarski)

MK
MK

" Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku"
Uczniowie naszej szkoły zajęli I miejsce w turnieju eliminacyjnym XVIII edycji turnieju " Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku" (etap powiatowy). Awansowali do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się wiosną 2018 r. w Janikowie lub Świeciu. Młodzi piłkarze wygrali wszystkie mecze w grupie U – 12 (rocznik 2006 i młodsi), nie tracąc żadnej bramki ! Rywalom strzelili aż 12.

Wyniki naszej drużyny:

1. Gruta – Nowa Wieś 2:0
2. Gruta – Sztynwag 2:0
3. Gruta – Boguszewo 4:0
4. Gruta – Dusocin 4:0

Tabela końcowa:

1. SP Gruta
2. SP Dusocin
3. SP Sztynwag
4. SP Boguszewo
5. SP Nowa Wieś

Skład: Konrad Kamiński, Szymon Kowalczyk, Miłosz Reich, Krystian Kubajek, Patryk Woś, Kacper Wiśniewski, Oskar Wierzbicki, Filip Krajewski, Bartłomiej Kręcisz.
Nauczyciel: Mariusz Kurkus.

(red.Mariusz Kurkus)

TP
TP

Narodowe Święto Niepodległości
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-1944 podczas niemieckiej okupacji oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta. Od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym a dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. I my 99 lat od uzyskania niepodległości uczciliśmy to wydarzenie uroczystym apelem. Historię tamtych lat i drogę Polski do niepodległości przedstawili uczniowie klasy IIIa. Ich występ przeplatany były pieśniami patriotycznymi w wykonaniu szkolnego chóru wśród których nie zabrakło ulubionej pieśni Józefa Piłsudskiego My I Brygada czy Szara piechota. Na hali sportowej, na której świętowaliśmy niepodległość dominowała biel i czerwień, a w koszulach i marynarkach uczniów widniały kotyliony w barwach narodowych. W ten sposób młodzież pokazała że patriotyzm może przybierać różne formy. Dla wszystkich zgromadzonych była to piękna lekcja patriotyzmu oraz historii Ojczyzny.
Nad formą artystyczną i merytoryczną uroczystości czuwali: Bożena Zadykowicz, Grzegorz Grzanka i Tomasz Piwowarski.

(red.T.Piwowarski)

TP
TP

Udział w Biegu Niepodległości.
Tradycją naszej szkoły jest udział w Biegu Niepodległości, który jest organizowany przez MORiW w Grudziądzu.11 listopada wstajemy rano w świetnych humorach i dzięki pomocy Urzędu Gminy możemy zawsze na czas dotrzeć na miejsce biegu aby bawić się i świętować Niepodległość. Tym razem pobiegliśmy po górkach fortu Wielka Księża Góra pod czujnym okiem trenera Aleksandra Zadykowicza. Pobiegli: Marcin Waszewski, Maja Tracka, Jakub Popiołek, Paweł Piotrowski, Kaja Bonas, Jakub Nadworny, Dawid Kwiring oraz pani Ania Kalinowska i Tomek Piwowarski. Mimo, że bieg miał charakter rekreacyjny miło nam powiedzieć, że Kaja Bonas wyprzedziła wszystkie uczestniczki biegu i pokonując 6 kilometrów przybiegła na metę jako pierwsza w kategorii kobiet.

(red.T.Piwowarski)

Dzień Zdrowego Śniadania
Pierwsze śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, dlatego dnia 8 listopada nasza szkoła włączyła się do akcji Dzień Zdrowego Śniadania. Samorząd Uczniowski wraz z panią Joanną Różańską i Anną Kalinowską przygotował zdrowy poczęstunek, na którym przypomnieli zasady zdrowego odżywiania.

(red. A.Kalinowska)

MS
MS

Szkolny konkurs fotograficzny
W ramach Dni Krajobrazu został zorganizowany szkolny konkurs fotograficzny, którego celem było uwrażliwianie uczniów na piękno otaczającej nas przyrody oraz krajobrazów gminy Gruta, jak również doskonalenie umiejętności fotograficznych. Oceny zdjęć w dwóch kategoriach dokonało jury w składzie: pani Marzena Samborska, pani Gabriela Wojtaś oraz pani Anna Piasecka. W kategorii młodszej I miejsce zajął Mikołaj Piwowarski (kl. III b), II – Marcin Drzystek (kl. III a), a III – Martyna Brzyska (kl. IV b) oraz Wiktor Kwiring (kl. III a). W kategorii klas starszych I miejsce przyznano Wiktorii Honek (kl. III b gimnazjum), II – Aleksandrze Witkowskiej (kl. II b gimnazjum), III miejsce – Wiktorii Pieniek (kl. II b gimnazjum), IV – Adriannie Brzyskiej (kl. II b gimnazjum) i Martynie Templin (kl. III b gimnazjum). Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Grucie.

(red. M.Samborska)

Rozśpiewani Goście w naszej szkole
Tradycją stało się już świętowanie Dnia 11 Listopada Przeglądem Pieśni Patriotycznej, którego Gospodarzem i Organizatorem jest Wójt Gminy Gruta Pani Halina Kowalkowska. Koncert odbył się w naszej szkolnej hali sportowo-widowiskowej, gdzie wystąpiło 10 zespołów: z Grudziądza, Świecia nad Osą, Kwidzynia, Lubawy, Jabłonowa Pomorskiego, Chełmna, Gruty i Dąbrówki Królewskiej. Widzowie mieli okazję usłyszeć m.in. „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie”, „Gdzie są kwiaty z tamtych lat” i inne znane utwory. Były nagrody i dyplomy, w tym nagrody specjalne – Pani Wójt i Pani Sołtys Gruty. Mamy nadzieję, że Artyści wyjechali z Gruty pełni pozytywnych wrażeń, tym bardziej, że mogli odpocząć nie tylko przy muzyce, ale przy kawie i słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców uczniów naszej szkoły oraz posilić się obiadem dzięki pracy pań kucharek. Przy tej okazji dyrekcja jeszcze raz składa wielkie podziękowanie nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom uczniów, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości.

JS
JS

Zawody w minipiłkę ręczną
Dnia 26.10.2017 roku w Grucie odbyły się gminne zawody w minipiłkę ręczną dziewcząt. Do udziału zgłosiły się 4 drużyny: Gruta, Plemięta, Słup oraz Nicwałd.
Po zaciętej walce dziewczęta z SP w Grucie pokonały pozostałe drużyny dostając się do zawodów rangi powiatowej.
8 listopada br. do walki o puchar Starosty Grudziądzkiego w mini piłce ręcznej dziewcząt przystąpiło pięć ekip. Uczestników zawodów ponownie gościła Gruta.
Grupę A z dwoma zwycięstwami wygrała Szkoła Podstawowa z Gruty, która uzyskała awans do finału. Pozostałe zespoły, a więc SP Radzyń Chełmiński i SP Łasin, trafiły do grupy walczącej o miejsca 3-5 w całych zawodach.
W grupie B walka była wyrównana. O zwycięstwie SP z Rogóźna nad SP w Mokrem zadecydowała jedna bramka podczas rzutów karnych. Dalej uczennice z Rogóźna rywalizowały o miejsca 3-5 i rozstrzygnęły mecz na swoją korzyść, pokonując SP z Radzynia Chełmińskiego. Uczennice z Rogóźna uzyskały promocję do finału.
W finale emocji nie zabrakło. Nasze dziewczęta ambitnie grały do końca, próbując odrobić 2 bramki straty do Rogóźna, jednak ostatecznie mecz zakończył się z II miejscem dla SP w Grucie.
Skład dziewcząt SP: Marcelina Osmańska, Alicja Śniadecka, Karolina Kozłowska, Katarzyna Kuffel, Luiza Smoczyńska, Oliwia Kardach, Maja Sądowska, Sara Kowalczyk, Jagoda Matuszewska, Dominika Kamińska, Karolina Bednarska.

(red. J.Sokołowska)

Pomagajmy potrzebującym
Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły, Martyna Jarzyńska i Adrian Fiałkowski z klasy III a gimnazjum, z wielkim zaangażowaniem brali udział w zbiórce charytatywnej w ramach Dni Walki z Głodem i Ubóstwem, zorganizowanej przez Oddział Rejonowy PCK w Grudziądzu. Pozyskane środki finansowe w kwocie 190,87 zł, wspomogą akcję i zostaną przeznaczone na kontynuację refundacji za ciepłe posiłki dla dzieci z rodzin ubogich z Grudziądza i rejonu.

(red. G.Wojtaś i M.Lazarowicz)

Urodziny Kubusia Puchatka
W listopadzie obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. W tym roku Święto to zbiegło się z naszymi urodzinami Kubusia Puchatka, które obchodzimy już od lat. Jak zawsze celem było zainteresowanie dzieci książką „Kubuś Puchatek”. Organizatorki: mgr K. Rafalska i nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej

zaprosiły dzieci z klas 0-3 na świetną zabawę w Centrum Rozrywki dla Dzieci – Mega Hopland w Grudziądzu.
Z tej okazji odbyła się impreza integracyjna, na której świętowaliśmy ,,Urodziny Kubusia Puchatka” i wspominaliśmy wiele bajkowych pluszowych niedźwiadków, którzy towarzyszą dzieciom w ich życiu. Jak na urodziny przystało był smakowity tort i chleb z miodem. Dzieci najwięcej czasu poświęciły na zabawę w basenie z kolorowymi piłeczkami, zjeżdżalni, torze przeszkód, trampolinach i samochodzikach. Wiele emocji wzbudziła nowa atrakcja-labirynt luster.Po ponad 2 godzinach bajecznych szaleństw nadszedł smutny czas powrotu do domu. W czasie drogi powrotnej dzieci choć zmęczone, zadowolone dzieliły się wrażeniami.

(red. K.Rafalska)

MK
MK

Piłka siatkowa
W hali sportowej, w Grucie, odbył się turniej piłki siatkowej dziewcząt o puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Grucie.

W turnieju wzięły udział trzy zespoły gimnazjalne: z Dębowej Łąki, Michala i Gruty. Grano systemem „ każdy z każdym”. Po rozegraniu trzech spotkań okazało się, że każda drużyna ma po jednym zwycięstwie. O wygranej w turnieju decydowały więc zdobyte sety. Tu najlepsze okazały się dziewczęta z Dębowej Łąki. Drugie miejsce zajęły zawodniczki z Michala, a trzecie gospodynie turnieju.

Skład Gruty: Antczak Klaudia, Bonas Kaja, Brzyska Adrianna, Dądelewska Julia, Górska Julia, Mazurkiewicz Alicja, Pilarska Agata, Sądowska Julia, Małecka Paulina, Sułkowska Anna, Frelik Katarzyna, Templin Martyna, Zgardowska Julia. Nauczyciel: Mariusz Kurkus.

(red.M.Kurkus)

ML
ML

Realizacja II tury projektu „Umiem pływać”
Na jesieni tego roku ruszyła II tura projektu powszechnej nauki pływania „Umiem Pływać”. Zakłada on możliwość uczestniczenia dzieci w dodatkowych zajęciach sportowych na basenie. Dla każdego uczestnika przewidziano 20 godzin lekcyjnych bezpłatnej nauki pływania, która obywała się pod czujnym okiem pani trener. Piętnaścioro uczniów klas III przez 10 tygodni jeździło do Grudziądza po to, aby oswoić swój lęk przed wodą i nabyć podstawowe umiejętności pływania. Dzieci z bardzo dużym zaangażowaniem uczestniczyły we wszystkich lekcjach. Z niecierpliwością czekały na każdy kolejny wyjazd. Realizowany projekt dostarczył dzieciom wiele radości i niezapomnianych przeżyć.

Projekt został sfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, a dowozy dzieci zapewnił Urząd Gminy w Grucie.

(red. M. Lazarowicz)

AM
AM

VI edycja Szlachetnej Paczki w naszej szkole
Kolejny raz nasza szkoła przystąpiła do akcji charytatywnej Szlachetna Paczka. Jest to akcja, która ma na celu pomoc konkretnej, ubogiej rodzinie. Rodzina, której pomogła szkoła to samotny, schorowany, starszy pan.
W ramach akcji w szkole zorganizowano zbiórkę darów, bieg charytatywny oraz kawiarenkę z goframi.
Od października trwała zbiórka darów, w skład których wchodziła żywność, artykuły przemysłowe oraz środki chemiczne potrzebne w gospodarstwie domowym. 1 grudnia mimo niesprzyjających warunków pogodowych odbył się IV charytatywny bieg Szlachetna Paczka, w którym uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele. Po biegu zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie mogli się posilić świeżo wypiekanymi goframi, które pod opieką pani Aldony Maćkowiak przygotowały uczennice gimnazjum: Marta Guz, Martyna Templin, Julia Sądowska, Agata Pilarska, Adrianna Brzyska, Patrycja Kikulska, Klaudia Antczak, Klaudia Jaranowska. Kolejną atrakcją, dzięki wsparciu Rady Rodziców, było losowanie nagród wśród wszystkich uczestników biegu. Wśród nagród były okolicznościowe długopisy, kubki oraz ręczniki z logo Szlachetnej Paczki.
Całą uzyskaną kwotę wykorzystano na zaspokojenie potrzeb starszego pana. Zakupiliśmy 1,5 tony węgla, który został dostarczony 9 grudnia do domu starszego pana. Pozostałe dary oraz zakupy zostały zapakowane w 10 dużych paczek i ozdobione pracami plastycznymi uczniów naszej szkoły. 9 grudnia paczki zostały przekazane potrzebującemu.
Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz społeczności lokalnej za pomoc.

(red.A.Kalinowska)

KR
KR

Boże Narodzenie w poezji
Tradycyjnie przed świętami gościliśmy w naszej szkole najlepszych młodych deklamatorów z naszej gminy. 11 grudnia 2017 r., odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Boże Narodzenie w poezji”; zorganizowany przez: Wójt Gminy Gruta, Halinę Kowalkowską, Gminną Bibliotekę Publiczna im. Wiktora Kulerskiego w Grucie i naszą bibliotekę szkolną.
Kolędy, wykonane przez szkolny chórek wprowadziły obecnych na sali w świąteczną atmosferę. Dyrektor szkoły Krzysztof Ficek serdecznie powitał młodych recytatorów, ich opiekunów i rodziców,
W konkursie udział wzięło 19. dzieci. Recytacje oceniały panie: Bożena Neumann – przewodnicząca komisji, Olga Karwowska, Izabela Ostrowaka.
W tym roku jury przyznało nagrody w czterech kategoriach wiekowych. Jedną z nich otrzymała nasza uczennica - Wiktoria Maron z kl.3 b.
Najlepsi z rąk dyr. szkoły otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez GBP w Grucie. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali „Nasze baśnie i legendy” – zbiór legend i baśni o naszej gminie.

(red. K.Rafalska)

AM
AM
AM
AM

SPOTKANIE WIGILIJNE
22 grudnia 2017 r. – ostatni dzień przed świętami Bożego Narodzenia – upłynął w naszej szkole w niezwykle uroczystej atmosferze.
Pierwszą godzinę uczniowie wraz z wychowawcami spędzili w świątecznie przystrojonych klasach na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym, na którym wręczyli sobie także drobne upominki. Następnie wszyscy udali się na halę gimnastyczną, aby obejrzeć jasełka bożonarodzeniowe.
Uroczystość rozpoczął pan dyrektor K. Ficek, który swoim wystąpieniem na temat nieprzemijającej wartości świąt Bożego Narodzenia wprowadził wszystkich w podniosły nastrój. Później mieliśmy okazję obejrzeć przygotowane przez naszych wychowanków pod kierunkiem pani J. Witkowskiej i księdza K. Pańkowca przedstawienie jasełkowe. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem odtwarzali powierzone im role, dzięki czemu publiczność po raz kolejny mogła przeżyć cud Bożego Narodzenia. Nieoczekiwanym akcentem jasełek okazał się występ wokalny księdza Kamila, entuzjastycznie przyjęty przez widownię.
Kolędy, które towarzyszyły nam podczas spotkania jasełkowego, dopełniły tej niezwykłej, tak bardzo przez wszystkich oczekiwanej, świątecznej atmosfery. Dzięki temu opuściliśmy mury szkoły w radosnym, podniosłym nastroju.

(red. J.Śródka)

GW
GW

Czerwonokrzyska Gwiazdka
W miesiącu grudniu, została przeprowadzona bożonarodzeniowa akcja, pod nazwą „Czerwonokrzyska Gwiazdka”, zorganizowana przez RO PCK w Grudziądzu. Uczniowie naszej szkoły z zaangażowaniem brali w niej udział. Liczne dary, ofiarowane przez nich, takie jak: maskotki, gry, książki, słodycze, zostały przekazane do RO PCK w Grudziądzu i trafiły do potrzebujących. Rejonowy Oddział PCK, pamiętał również o naszych uczniach, troje z nich otrzymało świąteczne paczki. Boże Narodzenie to czas wyjątkowy, czas, w którym szczególnie powinniśmy pamiętać o tych, którzy potrzebują naszej pomocy.

(red. Gabriela Wojtaś i Małgorzata Lazarowicz)

RZ
RZ

WYPRAWA DO TROPICAL ISLANDS
W piątek, 19 stycznia o godz. 4.45, grupa czterdzieściorga trojga uczniów i czworga nauczycieli wybrała się do Tropical Islands pod Berlinem. Jest to największa w Europie tropikalna wyspa pod dachem, na której można świetnie wypocząć i się zabawić. Na uczniów czekały niecodzienne atrakcje, między innymi lazurowa laguna z Bali z grotą i wodospadem oraz ogromne Morze Południowe z piaszczystą plażą o długości 200 metrów. Ciekawą atrakcją jest również las tropikalny oraz wioska z oryginalnymi zabudowaniami z Bali, Tajlandii i Borneo. Niewątpliwie jednak największe zainteresowanie naszych wycieczkowiczów wzbudziły zjeżdżalnie wodne. Humory dopisywały i mimo że wróciliśmy już 20 stycznia, uśmiechy z twarzy uczniów nie ginęły.

(red.R.Zadykowicz)

JW
JW

Jasełkowy sukces
18 stycznia 2018 roku w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w Łasinie odbył się XXIV Powiatowy Przegląd Widowisk Bożonarodzeniowych i Zapustnych.
Z wielką radością informujemy, że uczniowie Szkoły Podstawowej w Grucie, reprezentujący gminę Gruta, zaprezentowali przedstawienie pt. „W tobie jest światło” i zajęli pierwsze miejsce. Wzruszający scenariusz ilustrujący emocje zagubionych młodych ludzi, często samotnych, ludzi zmagających się z problemami wiary, kłopotami rodzinnymi, poszukujących prawdy i osobistej relacji z Bogiem. Historia prowadziła od zimnej ławki do gorącej, betlejemskiej stajenki. Wśród fenomenalnie grających młodych aktorów nieoczekiwanie zadebiutował aktorsko i wokalnie rapujący ksiądz Kamil. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które wykonali uczniowie z kółka muzycznego pod opieką pana Grzegorza Grzanki. Jasełka zostały przygotowane pod kierunkiem Joanny Witkowskiej i ks. Kamila Pańkowca.
Młodym artystom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

(red.J. Witkowska)

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUCKIEJ REMIZIE
21 i 22 stycznia to szczególny czas, kiedy możemy podziękować naszym Babciom i Dziadkom za trud i poświęcenie, które włożyli w wychowanie swoich dzieci i opiekę nad wnuczętami. Właśnie z tej okazji 19 stycznia odbyło się wyjątkowe spotkanie zorganizowane przez nauczycieli, rodziców i uczniów Szkoły Podstawowej w Grucie.

Uroczystość rozpoczął Pan dyrektor Krzysztof Ficek, składając wszystkim przybyłym najlepsze życzenia. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, zaprezentowana przez uczniów klas 0 - 3, na którą składały się jasełka w wykonaniu najmłodszych oraz przedstawienie pt. „Z wizytą w teatrze”, w wykonaniu klasy I, II i III . Występ zakończył się wspólnym odśpiewaniem „Sto lat” przez wszystkich uczniów oraz wręczeniem własnoręcznie wykonanych upominków i laurek. Po części artystycznej nasze babcie i dziadkowie wraz z wnukami zostali zaproszeni do wspólnej zabawy, na którą składały się tańce i konkursy. W przyjemnej atmosferze, przy muzyce i słodkim poczęstunku, czas upływał bardzo szybko.
Bardzo dziękujemy wszystkim przybyłym za wspaniałą zabawę i wrażenia, jakie po niej zostaną w pamięci starszego, jak i młodszego pokolenia.
Serdeczne podziękowania składamy rodzicom za zaangażowanie i pomoc przy organizacji uroczystości, a także dla naszych gimnazjalistów z III b Michała Ćwieka i Filipa Średzińskiego za oprawę muzyczną.

AM
AM

Czas na łyżwy...
Dnia 2 lutego odbył się wyjazd do kina oraz na lodowisko do Grudziądza. W wycieczce brali udział prawie wszyscy uczniowie klasy VI i V. Wyjechaliśmy o 8:25. Film na który się wybraliśmy opowiadał historię 10-letniego Auggiego, który w wyniku pewnych zaburzeń genetycznych miał zdeformowaną twarz. Film ten wywołał u nas szereg emocji od smutku, przez rozbawienie po wielkie wzruszenie. „Cudowny chłopiec” to ciepły film familijny, w którym zobaczymy m.in. Julię Roberts i Owena Wilsona. Po seansie wybraliśmy się na lodowisko. Na miejscu wypożyczyliśmy łyżwy i zaczęło się małe szaleństwo na lodzie. Na tafli kilka osób dopiero uczyło się jeździć, więc często ktoś się przewracał. Po upłynięciu naszego czasu na lodowisku udaliśmy się do szatni, aby oddać łyżwy. Zmęczeni, ale szczęśliwi, wróciliśmy do szkoły. Wszyscy jesteśmy zadowoleni z tego wyjazdu i chcielibyśmy go koniecznie powtórzyć.

(red.A.Maćkowiak)

IM
IM

Spektakl „Opowieść wigilijna”
W poniedziałek 5 lutego 2018 r., niemal 70-osobowa grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Grucie wybrała się do Grudziądza na przedstawienie teatralne „Opowieść wigilijna”. Z powodu remontu teatru spektakl odbył się w Klubie Centrum Szkolenia Logistyki.
Zbigniew Kulwicki reżyserujący „Opowieść wigilijną” uważnie analizuje psychologiczny portret Scrooge'a i chce w nim dostrzec dobro jeszcze przed przemianą bohatera. Ostatecznie za sprawą przestróg czterech duchów Ebenezer Scrooge postanawia zmienić swoją postawę – jego bezduszność i skąpstwo ustępują miejsca hojności i życzliwości.
Adaptacja znanego i lubianego opowiadania Charlesa Dickensa spotkała się z pozytywnym przyjęciem gruckiej publiczności. Na uwagę zasługują stroje aktorów, które przenosiły widza w czasie i pozwalały mu poczuć klimat XIX wieku. Monstrualnej wielkości kukły duchów wzbudziły wśród młodszej części publiczności skrajne emocje – od strachu po śmiech. Przedstawienie było okazją do przywołania jeszcze świeżych świątecznych wspomnień, a zarazem pozostawiło młodego widza z refleksją, że warto być dobrym nie tylko od święta.

red. I. Murak

KP
KP

Uczniowie naszej szkoły, wraz z Dyrekcją i Katechetami uczestniczyli w podsumowaniu etapu rejonowego Interdyscyplinarnego Wojewódzkiego Konkursu o Wielkich Polakach. Wydarzenie odbyło się 8 lutego w Ratuszu w Grudziądzu. Miło nam poinformować, że uczennica klasy II B Gimnazjum zajęła III miejsce w rejonie grudziądzkim i awansowała do etapu wojewódzkiego, gdzie powlaczy o główne nagrody, m.in. o wycieczkę do Włoch. Gratulujemy!

https://www.youtube.com/watch?v=xpNSd6suBb8&feature=share

(red. Ks. K. Pańkowiec)

Bal karnawałowy
Tuż przed samymi feriami, w piątkowe przedpołudnie, sala gimnastyczna w naszej szkole zmieniła się w salę balową. Uczniowie najmłodszych klas przybyli w pięknych strojach. Można było spotkac księżniczki, czarownice, piratów, mumie i licznych bohaterów akcji. W trakcie współnych pląsów dzieci mogły wziąść udział w wielu konkursach. Wspólna zabawa przysporzyła uczniom wielu radości. Było wesoło i radośnie. Kiedy czas balu karnawałowego dobiegł końca wszyscy do domu wracali w dobrych humorach.

(red. M.Lazarowicz)

TP
TP

FERIE Z EKONOMIĄ
Około 1000 uczniów klas II i III z 65 gimnazjów położonych w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich w tym uczniowie z gimnazjum w Grucie brało udział w tegoroczne ferie zimowe w dodatkowych zajęciach z ekonomii i przedsiębiorczości. Szkole udało się zakwalifikować do ogólnopolskiego projektu „Ferie z ekonomią” , organizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i Narodowy Bank Polski. Dzięki temu uczniowie od 19 do 23 lutego uczestniczyli w grach i zabawach edukacyjnych dotyczących finansów osobistych, ekonomii i przedsiębiorczości. Prowadził je Tomasz Piwowarski we współpracy ze studentką UMK w Toruniu Anną Forney. Zajęcia odbywały się w szkole i terenie. W trakcie wycieczek młodzież miała okazję poznać bank od kuchni, zasady jego działania w tym wykorzystywanie nowoczesnych technologii w bankowości . W tym celu gościli w Banku Pekao w Grudziądzu. Dzięki uprzejmości pana Mirosława Garbacza poznali firmę Lemigo, która jest potentatem nie tylko w Polsce w produkcji obuwia gumowego np. dla wędkarzy, grzybiarzy czy myśliwych. Po feriach uczniowie przygotują w cyklu kolejnych zajęć model biznesowy firmy, która może funkcjonować w naszej lokalnej społeczności. Ich poczynania można śledzić na stworzonym przez nich blogu.
http://feriezekonomia.pl/blog/gimnazjum-w-grucie/

(red. T.Piwowarski)

KP
KP

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
W dniach 26-28.02 uczniowie VII klasy SP i klas Gimnazjum uczestniczyli w corocznych rekolekcjach wielkopostnych. Przez ćwiczenia służące rozwojowi duchowemu prowadził nas ks. Marcin Banach, dyrektor Grudziądzkiego Centrum Caritas. Uczniowie uczestniczyli w nauce rekolekcyjnej w szkole oraz kościele. Podczas drugiego dnia rekolekcji wzieliśmy udział w musicalu „Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze” w Wąbrzeskim Domu Kultury. Musical opowiadał historię Józefa Egipskiego, którą przygotowali nauczyciele i uczniowie SP w Zieleniu. Poznanie historii biblijnej przedstawionej w musicalu było ważnym elementem i uatrakcyjnieniem czasu szkolnych rekolekcji.

(red. Ks. K.Pańkowiac)

TP
TP

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
1 marca uczciliśmy żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo ich męstwa, niezłomnej postawy i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” stał się okazją do przypomnienia bohaterów, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej władzy komunistycznej. Z tej też okazji na głównym holu szkoły stanęła wystawa IPN poświęcona Żołnierzom Niezłomnym, a uczniowie z III a przygotowali audycję dla swoich rówieśników. Przypomnijmy, że pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia – tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

(red.T.Piwowarski)

Sukces Adrianny
W grudziądzkim muzeum im. Władysława Łęgi 12 marca odbył się rejonowy etap Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Sztuce i Kulturze, w którym uczestniczyła uczennica gruckiego gimnazjum Adrianna Brzyska. Składał się on z dwóch części: pisemnej i ustnej. Część pisemna polegała na rozpoznawaniu i charakteryzowaniu dzieł sztuki z podaniem m.in. autora, stylu w sztuce, nazwy dzieła, miejsca, w którym się ono znajduje. Po części pisemnej Adrianna zajmowała I miejsce i przystąpiła do części ustnej, w której przeprowadziła analizy dwóch losowo wybranych dzieł sztuki. W obu częściach konkursu uczennica gruckiej szkoły wypadła świetnie i awansowała do etapu wojewódzkiego, na który uda się ze swoim nauczycielem Tomaszem Piwowarskim już w maju do Muzeum Okręgowego Toruniu.

(red. T.Piwowarski)

AM
AM

TURNIEJ BRD
W piątek, 16.03.2018 r. odbył się etap szkolny turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Konkurs składał się z dwóch części: teoretycznej (test wiedzy o ruchu drogowym) oraz praktycznej (rowerowy tor sprawnościowy). Komisja konkursowa w składzie: Aldona Maćkowiak i Mariusz Kurkus wyłoniła zwycięzców. Wśród gimnazjalistów do dalszego etapu przeszli: Dawid Kwiring, Sebastian Kubacki i Sebastian Arbszajtys. W szkole podstawowej najlepsi okazali się: Marcin Waszewski, Maja Tracka, Marcin Kołtonowski i Katarzyna Kuffel.

Wyżej wymienieni uczniowie reprezentowali Szkołę Podstawową w Grucie 20.03.2018 r. w Gminnym Konkursie BRD, który odbył się w gruckiej placówce. Zajęli w nim I miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Drużyny Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Grucie będą reprezentowały naszą gminę w powiatowym konkursie BRD, który odbędzie się 21 kwietnia w Łasinie.

(red. A.Maćkowiak)

TP
TP

Orzeł Biały Nasza Duma
Prawie siedemset prac wpłynęło na konkurs Orzeł Biały Nasza Duma zorganizowany z okazji 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości przez Kancelarię Senatu RP oraz senator Jana Rulewskiego . Na finał etapu regionalnego do Bydgoszczy został zaproszony uczeń szkoły w Grucie Szymon Szeląg, którego praca została wyróżniona i na uroczystej gali odebrał nagrodę z rąk senatora Jana Rulewskiego. Uczniowie wykonywali swoje prace pod okiem nauczyciela historii Tomasza Piwowarskiego różnymi technikami. Były elementy metaloplastyki, haftu, rysunku na drzewie. Nagrodzona praca była obrazem namalowanym na drewnie.

(red. T.Piwowarski)

AK
AK

Pierwszy Dzień Wiosny
Dnia 21.03.2018 roku w naszej szkole obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Tego dnia Samorząd Uczniowski postanowił zrobić uczniom małe wyzwanie w postaci nieużywania telefonów komórkowych. Na uczniów czekały różnego rodzaju gry planszowe, gry i zabawy ruchowe oraz wiosenny poczęstunek.

Zostały zorganizowane także konkursy: konkurs plastyczny "Pani Wiosna" oraz konkurs na najładniejsze wiosenne przebranie. Najlepsi otrzymali atrakcyjne nagrody.

W konkursie plastycznym pierwsze miejsce zajęła drużyna w składzie Kamila Wojtaszewska, Julia Łopatka i Zofia Cieszyńska; drugie - Martyna Brzyska, Amelia Lubiszewska, Karolina Worytko i Sandra Witkowaska; natomist trzecie - Konrad Kamiński, Karolina Bednarska, Joanna Kołtonowska i Kacper Wydrzyński. Natomist najładniej przebrane osoby to: Lena Kaczmarek, Marta Guz oraz Zuzanna Kmiecik.

Wszyscy uczniowie dobrze się bawili podejmując wyzwanie nieużywania telefonów komórkowych.

(red. A.Kalinowska)

MK
MK

WYCIECZKA DO JUMP ARENA TORUŃ
22 marca 2018 roku uczniowie klasy II B wraz z wychowawcą klasy, Mariuszem Kurkusem, i panią Anną Kalinowską pojechali do parku trampolin w Toruniu – JUMP ARENA. Przez godzinę korzystali z atrakcji parku: ścieżek akrobatycznych, basenów z gąbkami, trampolin sportowych, skośnych i zwykłych oraz koszy do wsadów. Następnie udali się na krótkie zwiedzanie Torunia: spacer ulicą Szeroką i posiłek w McDonalds. Z wycieczki wszyscy wrócili uśmiechnięci i zadowoleni, ponieważ udało połączyć się dobrą zabawę z aktywnością fizyczną.

(red. Mariusz Kurkus)

MK
MK

W-F INACZEJ
W ramach zajęć wychowania fizycznego uczniowie klasy III B – sportowej trzykrotnie wyjechali na lodowisko do Radzynia Chełmińskiego. Pod okiem nauczyciela, Mariusza Kurkusa, doskonalili technikę jazdy na łyżwach slalomem i po prostej, brali udział w zabawach na lodzie. Pomimo tego, że doszło do kilku upadków wszyscy byli zadowoleni z takiej lekcji. Zmęczeni, ale szczęśliwi, wracali do szkoły.

(red. Mariusz Kurkus)

„Dziś Zmartwychwstania nadszedł dzień ...
Wielka – tajemnic pełna noc.”
Radości płynącej z cudu Zmartwychwstania,
zdrowia, optymizmu, sił do pracy i nauki, rodzinnych Świąt
Nauczycielom, Pracownikom Szkoły Podstawowej w Grucie
oraz Uczniom i ich Rodzicom
życzy
dyrekcja szkoły:
Krzysztof Ficek
Roman Zadykowicz

GW
GW

Dbajmy o zdrowie
Kontynuując działania programu „ Trzymaj formę” i „Nie pal przy mnie proszę”, 5 kwietnia w naszej szkole odbyła się pogadanka dla uczniów klas 0-III, przeprowadzona przez pielęgniarkę, Panią Alicję Nasieniewską. Pani Alicja w fachowy sposób przybliżyła uczniom działania programu. Przypomniała o zasadach zdrowego odżywiania, związanych z Piramidą Zdrowego Żywienia, zbilansowanej diecie, aktywności fizycznej. Uświadamiała jak ważna jest woda dla naszego organizmu, a także dbanie o higienę osobistą. Przybliżyła problem nadwagi i otyłości. Uczniowie w swobodnych wypowiedziach wyrażali swoje opinie. Stosując się do zaleceń gościa, uczniowie z apetytem degustowali świeże owoce. Spotkanie zakończyło się podziękowaniem i wręczeniem kwiatów „ naszej pielęgniarce”, z okazji zbliżających się świąt: Światowego Dnia Zdrowia i Dnia Służby Zdrowia.
Koordynatorzy programu:Gabriela Wojtaś i Mirela Kurnik

(red.G.Wojtaś)

TP
TP

Warsztaty historyczne w Muzem Stutthof w Sztutowie
Uczniowie klasy VII i klas II i III gimnazjum pod opieką p. Janiny Śródki i Tomasza Piwowarskiego kwietniową sobotę wykorzystali na udział w warsztatach historycznych w Muzem Stutthof w Sztutowie. Były one wstępem do pieszego rajdu, który odbędzie się w maju i będzie biegł od miejscowości Bocień do Grodna, w których to w czasie II wojny światowej Niemcy zlokalizowali podobozy KL Stutthof.
Tegoroczne spotkanie na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego odbyło się pod hasłem „Droga więźnia” i poprowadziła je Małgorzata Daniluk. Ich uczestnicy mieli okazję zapoznać się z dokumentami sporządzonymi przez władze obozowe (karty ewidencyjne) i na ich podstawie ustalać m.in. kiedy więźniowie przybyli do obozu i jaki był powód ich aresztowania . Prześledzili losy więźniów od chwili gdy wysiedli oni na stacji Waldlager Stutthof po ich śmierć w wyniku ekstremalnych warunków bytowych, chorób, ciężkiej pracy czy zastosowania bezpośrednich metod uśmiercania. Warsztaty odbyły się we współpracy Urzędu Gminy w Grucie, Muzeum w Sztutowie i naszej szkoły, a ich pomysłodawcą jest Jerzy Strużyna z Mełna, który organizuje je we współpracy z Tomaszem Piwowarskim.
Już dzisiaj zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w pieszym rajdzie na trasie Bocień – Grodno w dniu 12 maja.

(red.T.Piwowarski)

KP
KP

Wielki sukces Marty
W minioną sobotę uczennica naszego Gimnazjum, Marta Guz, uzyskała tytuł laureata w Diecezjalnym Konkursie Biblijnym. Finał diecezjalny, poprzedzony etapem szkolnym i rejonowym odbył się w Szkołach Salezjańskich w Toruniu. Tegoroczny Konkurs obejmował znajomość Ewangelii św. Łukasza. Dzięki osiągniętemu wynikowi nasza uczennica zyskała dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkoły średniej. Nad przygotowaniem do konkursu czuwała katechetka Joanna Witkowska.

(red.ks K.Pańkowic)

IM
IM

Egzaminy gimnazjalne w naszej szkole
W dniach 18 - 20 kwietnia odbyły się egzaminy gimnazjalne, których wyniki mogą zdecydować, do jakiej szkoły zostaną przyjęci nasi absolwenci.

W środę uczniowie pisali testy z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz przystąpili do egzaminu z języka polskiego. Tym razem musieli napisać nie rozprawkę, ale charakterystykę bohatera literackiego.

Kolejnego dnia zmierzyli się z zadaniami z zakresu przedmiotów przyrodniczych oraz matematyki.

Piątek poświecony był zmaganiom z językiem angielskim na poziomie podstawowy i rozszerzonym.

Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie poważnie potraktowali swój pierwszy życiowy egzamin i napisali go na miarę swoich możliwości.

Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki!

(red.J.Śródka)

MK
MK

Dwa IV miejsca w BRD
Drużyny szkoły podstawowej w składzie: Maja Tracka, Katarzyna Kuffel, Marcin Waszewski, Marcin Kołtonowski i gimnazjum w składzie: Jakub Nadworny, Sebastian Kubacki, Dawid Kwiryng zajęły IV miejsca w Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym (etap powiatowy), który odbył się w Łasinie.

Do turnieju zgłosiło się jedenaście drużyn. Indywidualnie najlepiej z Gruty, w kategorii szkół podstawowych, zaprezentował się Marcin Waszewski, który zajął 7 miejsce. Na 14 miejscu uplasowała się Kasia, 15 Maja, 17 Marcin K. W rywalizacji gimnazjalistów Dawid Kwiryng zajął 8 miejsce, Sebastian 12, Jakub 14.
Do turnieju uczniów przygotowali nauczyciele Aldona Maćkowiak i Mariusz Kurkus.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA TURNIEJU:

Szkoły podstawowe

1. SP ŁASIN
2. SP RADZYŃ CHEŁMINSKI
3. SP LISNOWO
4. SP GRUTA
5. SP SOSNÓWKA
Gimnazjum

1. ŁASIN
2. RADZYŃ CHEŁMINSKI
3. ROGÓŹNO
4. GRUTA
5. ŚWIECIE NAD OSĄ
6. SZTYNWAG

SERDECZNIE GRATULUJEMY !

Sukces Jana
25 kwietnia rozstrzygnięta została IV edycja wojewódzkiego konkursu ”Kujawsko-Pomorskim Szlakiem Historii”. W konkursie nad którym patronat objęli m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Wojewoda Kujawsko-Pomorski oraz biskup Jan Tyrawa wyróżnienie i tytuł finalisty uzyskał uczeń naszej szkoły Jan Piwowarski. W konkursie 158. uczniów z całego województwa prezentowało wybrane zabytki świeckie i sakralne. Praca naszego finalisty poświęcona była średniowiecznym zabytkom gminy Gruta i zyskała uznanie Komisji Konkursowej, która doceniając jej walory i sposób przedstawienia naszych kościołów i zamku w Pokrzywnie przyznała mu tytuł finalisty.

(red.T.Piwowarski)

WITAJ, MAJOWA JUTRZENKO!
W poniedziałek 30 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczystość poświęcona rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Montaż słowno-muzyczny, w którym przypomniano nie tylko okoliczności powstania tej jakże ważnej dla naszego państwa ustawy zasadniczej, ale także przywołano inne majowe święta - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Pracy, przygotowali uczniowie klasy szóstej. O oprawę muzyczną zadbał wraz ze szkolnym chórkiem pan K. Kosik.
W podniosły ton obchodów wpisał się dyrektor pan K. Ficek, który zaprosił wszystkich obecnych w imieniu wójt gminy Gruta pani Haliny Kowalkowskiej oraz własnym do udziału w happeningu patriotycznym organizowanym z okazji świąt państwowych drugiego maja na placu przy Urzędzie Gminy Gruta.

(red.J.Śródka)

Adrianna Brzyska laureatką Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Sztuce i Kulturze dla Uczniów Gimnazjum
7 maja 2018 w Muzeum Okręgowym w Toruniu została przeprowadzona ostatnia tura eliminacji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Sztuce i Kulturze dla Uczniów Gimnazjum. Uczniowie w części pisemnej musieli wykazać się umiejętnością analizy dzieła sztuki ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu. Adrianna dokonała analizy obrazu Ferdynanda Ruszczyca „Z brzegów Wilejki”. W części ustnej wykazała się znajomością najcenniejszych zabytków województwa kujawsko – pomorskiego. Po sprawdzeniu prac pisemnych oraz oceniając wypowiedzi uczniów Komisja Wojewódzka pod przewodnictwem dr. Marka Rubnikiewicza wyłoniła 11 Laureatów i 14 Finalistów. Jednym z Laureatów została uczennica naszej szkoły, która przygotowując się do konkursu pracowała pod opieką Tomasza Piwowarskiego.

(red.T.Piwowarski)

MS
MS

UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE POMNIKA PATRONA NASZEJ SZKOŁY
We wtorek 8 maja 2018 r. uczestniczyliśmy w niezwykle doniosłym wydarzeniu – odsłonięciu nowego pomnika patrona naszej szkoły – kapitana pilota Floriana Laskowskiego.
Kapitan pilot Florian Laskowski był niezwykłym człowiekiem – społecznikiem i szczerym patriotą, był jednym z tych, o których Aleksander Kamiński mówił, że potrafią pięknie żyć i pięknie umierać. To właśnie w okolicach naszej wsi przyszło F. Laskowskiemu zginąć dnia 02.09.1939 roku śmiercią piękną, bo w obronie Ojczyzny. Jego bohaterstwo zostało docenione – mieszkańcy Gruty nie tylko zadbali o Jego godny pochówek, ale też nadali w roku szkolnym 1997/98 Jego imię Szkole Podstawowej w Grucie. Od tego czasu zarówno nauczyciele, jak i uczniowie naszej placówki kultywują pamięć o Nim i Jego niezwykłym życiu.
Jednak F. Laskowski to postać ważna dla wszystkich mieszkańców naszej gminy. Rok 2018 to przede wszystkim obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a odsłonięcie nowego pomnika Wielkiego Pilota pięknie wpisało się w rocznicowe uroczystości w gminie Gruta.
Uroczystość została rozpoczęta mszą świętą odprawioną przez księdza kanonika Henryka Szczodrowskiego. Podniosły charakter mszy podkreślony został przez niezwykły występ Chóru Męskiego „Echo” z Grudziądza. Następnie wszyscy obecni zgromadzili się przed pomnikiem. Przedstawiciele wojska polskiego zadbali o ceremoniał wojskowy, który podkreślił podniosły charakter zgromadzenia. Obecne były także poczty sztandarowe: 8. Batalionu Walki Radioelektronicznej w Grudziądzu, Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych oraz szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Dowódcą uroczystości był komendant garnizonu grudziądzkiego major Dariusz Skupiński.
Jako pierwsza głos zabrała wójt gminy Gruta pani Halina Kowalkowska i przywitała wszystkich obecnych. W swoim przemówieniu podkreśliła, jak ważna jest znajomość naszej historii i pamięć o jej bohaterach. Właśnie ta pamięć jest obowiązkiem każdego Polaka, bo jest gwarantem naszej tożsamości narodowej.
Kolejnym punktem uroczystości było przybliżenie obecnym sylwetki kapitana F. Laskowskiego przez nauczyciela historii Tomasza Piwowarskiego. Warto dodać, że jest on także autorem broszury pt. „Kpt. pil. Florian Laskowski”, wydanej przez Urząd Gminy w Grucie.
Następnie pani wójt H. Kowalkowska wraz z przewodniczącym Rady Gminy P. Szynkowskim dokonała przecięcia wstęgi i uroczystego odsłonięcia pomnika, który następnie został poświęcony przez księdza kanonika H. Szczodrowskiego. Szarfa zaś została złożona na ręce pana dyrektora Krzysztofa Ficka i przedstawicieli SU naszej szkoły.
Na koniec do zebranych, szczególnie zaś do licznie zgromadzonej braci uczniowskiej, zwróciła się pani Maria Mazurkiewicz, Kujawsko-Pomorski Wicekurator Oświaty. W swoim przemówieniu podkreśliła, jak ważna dziś jest, szczególnie dla młodych, rola autorytetów – ludzi będących w sposób naturalny wzorem do naśladowania. Zwróciła też uwagę na fakt, że takie uroczystości jak ta poświęcona kapitanowi Florianowi Laskowskiemu, to prawdziwa lekcja historii.
Po zakończonych obchodach dyrektor Szkoły Podstawowej w Grucie zaprosił gości na wspólny obiad.

(red.J.Śródka)

Zobacz więcej zdjęć >>>

TP
TP

PIESZY RAJD HISTORYCZNY
Już od wielu lat w maju współorganizujemy i bierzemy udział w pieszych rajdach historycznych, których trasa biegnie po miejscowościach, w których w czasie II wojny światowej funkcjonowały podobozy niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof .W tegorocznym rajdzie, którego trasa biegła od Bocienia przez miejscowość Szerokopas, Dźwierzno do Grodna brali również udział uczniowie z Boguszewa i Radzynia Chełmińskiego oraz Janina Śródka i Tomasz Piwowarski. Sobotnie spotkanie było podsumowaniem warsztatów historycznych zorganizowanych w Muzeum Stutthof w Sztutowie, w których uczestniczyliśmy, a których celem było ukazanie życia i losów więźniów tego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Na kolejne warsztaty i rajd zapraszamy za rok.

(red. T.Piwowarski)

WK
WK

Patrycja wśród najlepszych biologów
Patrycja Kikulska uzyskała tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii. Jest to kolejny i bardzo ważny sukces naszej uczennicy, która rywalizowała z ponad 2000 uczniami z całego województwa. Tytuł laureata zdobyło tylko 21 uczniów natomiast finalistów było 18. Takie osiągnięcie uwzględnione będzie przy rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej. Serdecznie gratulujemy

(red.W.Kaczmarek)

KR
KR

III edycja Gminnego Konkursu Plastycznego „Ogrody w Literaturze” za nami…
W dniu 17 maja w naszej szkole odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego, na który wpłynęło aż 71 prac! Konkurs organizowany był przez Bibliotekę Szkolną i Gminną Bibliotekę Publiczną
w Grucie pod patronatem Wójta Gminy Gruta. Jury pod kierunkiem p. Elżbiety Fabińkiej miała bardzo trudne zadanie oceniając prace - poziom prac był bardzo wysoki.

Nasi laureaci:
I. Kategoria klasa „O” – ogółem wpłynęło 10 prac
1. Julia Nasieniewska SP Gruta
II. Kategoria klasy I-III – wpłynęło 19 prac
1. Agata Pieniek i Julia Kruca SP Gruta
2. Jakub Nasieniewski SP Gruta
3. Mikołaj Piwowarski SP Gruta
wyróżnienie – Zofia Kwiatkowska SP Gruta
III. Kategoria klasy IV-VII – wpłynęło 18 prac
2. Oliwia Porzeczka SP Gruta
3. Julia Kleina SP Gruta
wyróżnienie – Zuzanna Kmiecik SP Gruta
IV. Kategoria Gimnazjum – wpłynęły 3 prace
1. Paulina Gogolin – Gruta
2. Aleksandra Witkowska – Gruta
3. Julita Waszewska - Gruta

Wszyscy laureaci otrzymali z rąk p.dyr. Krzysztofa Ficka dyplomy i książki ufundowane przez GBP Gruta, zaś dorośli biorący udział w konkursie sadzonki kwiatów ufundowane przez kwiaciarnię pani Marii Kaczmarek z Gruty, za co bardzo dziękujemy!
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy pamiątkowe za udział w konkursie.
Organizatorzy bardzo dziękują za tak liczny udział w konkursie i zapraszają do kolejnej edycji już za rok!

(red.K.Rafalska)

TP
TP

Festiwal historyczny
Jan Piwowarski zajął IV miejsce w międzywojewódzkim konkursie historycznym „Drogi do niepodległości”, który odbył się we Włocławku w Muzeum Diecezjalnym w ramach IV Festiwalu Historycznego. Konkurs, którego celem było rozwijanie zainteresowań lokalną historią patronatem objęli m.in. Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Łódzki Kurator Oświaty. W pierwszej części konkursu Jan zaprezentował postać Wiktora Kulerskiego i jego Gazetę Grudziądzką, w części drugiej składającej się z dwóch etapów zmagał się z zagadnieniami dotyczącymi formowania się odrodzonego państwa polskiego oraz walki Polaków o niepodległość w latach zaborów. Do konkursu przygotowywał się pod kierunkiem nauczyciela historii Tomasza Piwowarskiego.

(red.T.Piwowarski)

MS
MS

Kolejny sukces Adrianny!
Adrianna Brzyska uczennica klasy II b Gimnazjum wraz z nauczycielem języka angielskiego dr Marzeną Samborską w dniu 22 maja 2018 r. wzięła udział w uroczystości wręczenia nagród w V edycji Konkursu Językowego dla Gimnazjaslistów oraz uczniów klas VII Szkół Podstawowych organizowanym przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Grudziądzu. Adrianna zajęła I miejsce w kategorii język angielski. Uczennica napisała artykuł, którego myślą przewodnią był cytat: „Praca daje Ci sens i cel, bez tego życie jest puste” (Stephen Hawking). Na konkurs wpłynęło 37 prac (30 w kategorii język angielski, 7 w kategorii język niemiecki). Adriannie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

(red. M.Samborska)

MK
MK

Wycieczka do Rulewa
24 maja 2018 roku 18 – osobowa grupa gimnazjalistów z II b wraz z wychowawcą Mariuszem Kurkusem i nauczycielką Joanną Sokołowską, udała się na wycieczkę do parku linowego w Rulewie. Jest to jeden z największych i najbezpieczniejszych tego typu obiektów w Polsce.
Przed wejściem na trasy parku uczniowie zostali wyposażeni w sprzęt asekuracyjny: uprzęże, lonże hydrauliczne oraz kaski. Instruktor wyjaśnił zasady posługiwania się tym sprzętem oraz pokazał w jaki sposób prawidłowo pokonać przeszkody.
Po przeszkoleniu uczniowie przeszli na trasy parku linowego. Wszyscy pokonali trasę czerwoną (trasa wysoka, 18 przeszkód, średni stopień trudności) oraz tandem (wymagała współpracy w parach). Na koniec kilka osób zaliczyło około 100 metrowy „zjazd tyrolski” nad parkowym stawem.

(red. Mariusz Kurkus)

TP
TP

KAMIENIE PAMIĘCI
Tegoroczna edycja projektu IPN „Kamienie Pamięci”, w której wzięliśmy udział, upłynęła pod hasłem „Nieznany bohater niepodległości”. Naszym głównym zadaniem było odszukanie i upamiętnienie nieznanych bohaterów takich jak Michał Łopatka, który przyczynił się do odzyskania niepodległości w 1918r, Florian Laskowski , który jako młody chłopiec bronił granic II Rzeczypospolitej czy Jan Poćwiardowski i Alojzy Firyn, tworzący struktury polskiej oświaty na terenie gminy. Po wykonaniu swojego zadania, w czwartek 24 maja na uroczystej gali w Krakowie odebraliśmy statuetki „Kamienie Pamięci”, które w tym roku zostały wykonane z oryginalnej cegły z nieistniejącego już dworu rodziny Kleszczyńskich w Radziemicach, w którym 4 sierpnia 1924r. gościł Józef Piłsudski. Właściciel dworu Edward Kleszczyński nazywany jest „ósmym Beliniakiem” . W 1914 r. dołączył on do patrolu Władysława Beliny , który poprzedził wymarsz I Kadrowej do Królestwa Polskiego. Za nim jednak odebraliśmy statuetki na specjalnym stanowisku przed ekspertami z IPN oraz uczestnikami uroczystej gali podsumowującej projekt zaprezentowaliśmy gruckich bohaterów, których historie mieszkańcy naszej gminy mogli poznać czytając okolicznościową gazetkę Kurier Grucki.

(red. T.Piwowarski)

MK
MK

Dzień Matki
Dnia 24 maja, uczniowie klasy I gościli mamy w dniu ich święta. Najpierw zabrał głos Pan dyrektor, składając mamom najpiękniejsze życzenia. Następnie uczniowie przedstawili inscenizację na temat codziennych relacji ze swoimi mamami oraz zaśpiewali piosenki. Po wspólnym odśpiewaniu „Sto lat” dzieci wręczyły mamom własnoręcznie wykonane serca i udali się na słodki poczęstunek.

(red. M.Kurnik)

GW
GW

Powiatowy Turniej PCK
Już po raz kolejny opiekunowie SK PCK Szkoły Podstawowej im. kpt. Floriana Laskowskiego w Grucie, wytypowali uczniów gimnazjum do udziału w VI Powiatowym Turnieju Pierwszej Pomocy Szkół Gimnazjalnych. Turniej odbył się 24.05.2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kazimierza Jagiellończyka w Łasinie. Patronat nad turniejem objął Pan Edmund Korgol – Starosta Powiatu Grudziądzkiego.
W tym roku naszą szkołę reprezentowała drużyna z klasy III a gimnazjum w składzie: Partycja Kikulska, Marta Guz, Patryk Boniecki. Nasi uczniowie poradzili sobie znakomicie, pokonując gimnazjalistów z innych szkół i uzyskując po raz trzeci I miejsce.
Turniej składał się z części praktycznej , czyli szeregu scenek – pozoracji, w trakcie których członkowie drużyn mieli za zadanie wykonanie czynności ratowniczych i części teoretycznej, dotyczącej wiedzy o Czerwonym Krzyżu, Międzynarodowym Prawie Humanitarnym oraz wiedzy z zakresu pierwszej pomocy.
Ogromnie cieszy postawa i wiedza naszych uczniów, a także fakt , że trudne sytuacje, ratujące życie nie były dla nich zaskoczeniem. Kolejny już raz dostarczyli wspaniałych emocji i zadowolenia z posiadanych umiejętności.

(red. G.Wojtaś, M.Lazarowicz)

AM
AM

WYCIECZKA DO GDAŃSKA
25 maja 2018 r. klasa IV a, wraz z kilkorgiem kolegów i koleżanek z klas IV b i V, wybrała się na wycieczkę do Gdańska. Naszą wyprawę zaczęliśmy od wizyty w zoo w Oliwie, w którym dzieci mogły zobaczyć wiele ciekawych gatunków dzikich zwierząt. Po 3-godzinnym spacerze po ogrodzie zoologicznym wybraliśmy się na obiad do Pizza Hut. Kolejnym punktem programu wycieczki był przejazd do centrum miasta, gdzie na dzieci czekało wiele atrakcji. Zwiedzanie rozpoczęliśmy spacerem nad Motławą, skąd doskonale widać Bramę Żuraw z zabytkowym dźwigiem portowym. Następnie przeszliśmy do Bazyliki Mariackiej, by pokonać 407 schodków wieży widokowej, z której roztacza się przepiękny widok na cały Gdańsk. Wejście na wysokość 82 metrów dostarczyło uczniom niezapomnianych wrażeń. Nie lada atrakcją był również seans w kinie 7D, podczas którego przejechaliśmy rikszą cały Wielki Mur Chiński! Na zakończenie przeszliśmy ulicą Długą pod pomnik Neptuna i kupiliśmy pamiątki. Wieczorem wróciliśmy do domu zmęczeni, ale zadowoleni.

(red. I. Murak)

ML
ML

WYCIECZKA DO KORONOWA
28 maja uczniowie klas „0”, I, II, III a udali się w podróż szlakiem ginących zawodów, uczestnicząc w szkolnej wycieczce do Koronowa. Zwiedzili wioskę rzemieślniczą prezentującą stare zawody oraz inne materialne elementy z nimi związane. Wszyscy rzemieślnicy prezentowali się w strojach historycznych. Dzieci poznały pracę garncarza, powroźnika oraz wikliniarza. Własnoręcznie wykonały świeczniki z gliny, sznurki oraz uczyły się wyplatać z wikliny.
Pogoda i humory dopisywały więc dzieci wycieczkę uznały za udaną.

(red.M. Lazarowicz)

ML
ML

Polsko, uśmiechaj się! Akcja Colgate - Palmolive i Polskiego Czerwonego Krzyża
Nasza szkoła, jako jedna z 20 w województwie kujawsko - pomorskim, przystąpiła do ogólnopolskiej akcji promującej higienę jamy ustnej. Pod patronatem firmy Colgate - Palmolive i PCK najmłodsi uczniowie z klas I - III mogli uczestniczyć w zajęciach poświęconym profilaktyce prozdrowotnej. Pod koniec maja koordynatorzy projektu przeprowadzili lekcje połączone z pokazem filmu o doktorze Ząbku. Dzieci miały okazję zagrać w grę edukacyjną, poruszającą tematykę dbania o zęby. Na wszystkich uczestników akcji czekały niespodzianki od sponsora, tj. dyplomy, kolorowanki, kalendarzyki mycia zębów oraz szczoteczki i pasty do zębów. Jest to kolejna inicjatywa, która przy współpracy z Oddziałem Rejonowym PCK w Grudziądzu pozwala naszym uczniom kształtować prawidłowe nawyki.

(red. M.Lazarowicz, G.Wojtaś)

ML
ML

Spotkanie z ratownikiem WOPR
6 czerwca 2018 roku ratownik WOPR pan Grzegorz Jendraszek przeprowadził bardzo ciekawe zajęcia dla uczniów klas 0-3. Dotyczyły one bezpieczeństwa nad wodą i w wodzie podczas letniego wypoczynku. Ratownik omawiał podstawowe metody udzielania pierwszej pomocy. Zademonstrował sprzęt ratowniczy, z którego korzysta w swojej pracy. Przestrzegał także przed korzystaniem z niestrzeżonych kąpielisk. Zaapelował, żeby dzieci nie wchodziły do wody po długim przebywaniu na słońcu bez uprzedniego schłodzenia ciała. Wszyscy z uwagą wysłuchali dobrych rad na wakacje.
Zajęcia zakończyły się miłym akcentem. Pan Grzegorz wręczył dzieciom uczestniczącym w projekcie "Umiem pływać" czepki i dyplomy.

(red. M.Lazarowicz)

RZ
RZ

WYCIECZKA DO WARSZAWY
4 czerwca klasa IV b w pełnym składzie wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Już o piątej rano świeciło pięknie słońce, więc humory dopisywały. Na początku uczniowie mieli możliwość podziwiania panoramy stolicy z trzydziestego piętra Pałacu Kultury i Nauki. Później dzieci przeżyły niecodzienną lekcję historii, zwiedzając Muzeum Powstania Warszawskiego. Bardzo podobały im się też Łazienki Królewskie, a rejs gondolami wzbudził sporo emocji. Nie zabrakło też spaceru po Starym Mieście. Na koniec dnia wycieczkowicze mieli zaplanowaną największą atrakcję – zwiedzanie Stadionu Narodowego. Poruszając się trasą „Piłkarskie emocje”, uczniowie zobaczyli nie tylko miejsce, gdzie zawodnicy rywalizują, ale także szatnie oraz inne miejsca, w których sportowcy nabierają sił po rozegranym meczu. Na koniec przewodnik zaprosił zwiedzających do sali konferencyjnej, w której wielu uczniów chciało usiąść na krześle zajmowanym na co dzień przez Roberta Lewandowskiego. Późnym wieczorem zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie wrócili do domów.

(red. B.Zadykowicz)

MK
MK

WYCIECZKA DO TORUNIA
7 czerwca 2018 r. uczniowie klas 0, I, II i III a udali się na wycieczkę do Torunia. Uczestniczyli w musicalu „Nowe szaty króla”. Śledząc losy rozkapryszonego króla i jego śmiesznej lamy, mali widzowie nauczyli się, że o wartości człowieka nie decyduje ani zasobność portfela, ani metka przy ubraniu, ale to w jaki sposób traktujemy innego człowieka. Po spektaklu udali się do ogrodu zoo- botanicznego, aby podziwiać faunę i florę prezentowanych tam okazów. Do domu wszyscy wrócili zmęczeni, ale zadowoleni.

(red.M.Kurnik)

AM
AM

Zapraszamy do szkoły na festyn w niedzielę 17 czerwca 2018 r.!

TP
TP

W Tatrach...
Uczniowie naszej szkoły od 4 czerwca do 8 czerwca odkrywali piękno polskich Tatr. Wędrując po górskich szlakach poznawali polską przyrodę, uczyli się zachowania w górach, poruszania się po wysokogórskich szlakach i odpowiedzialności za swoje zachowania. Pod okiem wykwalifikowanych przewodników tatrzańskich oraz Mariusza Kurkusa, Joanny Witkowskiej i Tomasza Piwowarskiego przemierzyli Wąwóz Kraków i wspięli się do Smoczej Jamy oraz jaskini Raptawickiej i Mylnej. Powędrowali również nad Smreczyński Staw, a Doliną Roztoki dotarli do wodospadu Siklawa i dalej aż po najpiękniejszą dolinę Polskich Tatr – Dolinę Pięciu Stawów Polskich, gdzie najbardziej spostrzegawczy dostrzegli kozicę. Po intensywnych wędrówkach wszyscy zrelaksowali się w zakopiańskim parku wodnym by później wjechać na popularną wśród turystów Gubałówkę i przespacerować się ulicą Krupówki. Wracając do Gruty młodzież zatrzymała się w Krakowie by podziwiać Katedrę na Wawelu, spojrzeć na Dzwon Zygmunta i groby polskich władców oraz słynny ołtarz Wita Stwosza w bazylice Mariackiej.

(red. T.Piwowarski)

HD
HD

Wycieczka do Warszawy
7 czerwca klasa 3b pod opieką wychowawcy H. Dziubkowskiej oraz nauczycielek K. Rafalskiej i A. Piaseckiej udała się do Warszawy. Zwiedzanie stolicy rozpoczęło się od Placu Zamkowego, na którym stoi ogromna Kolumna Zygmunta. Następnie przeszliśmy na Stare Miasto, gdzie Pani przewodnik oprowadziła nas po najciekawszych miejscach, zapoznała z ich historią, którą wzbogacała o anegdoty lub legendy na temat Syrenki Warszawskiej i Bazyliszka. Pięknymi uliczkami przeszliśmy pod dom Marii Skłodowskiej-Curie, gdzie dzieci zachwyciły panią przewodnik wiedzą na temat noblistki. Następnie udaliśmy się na "Górę Gnojną", dawne wysypisko śmieci, które częściowo zabierała Wisła. Teraz z tego miejsca roztacza się piękny widok. Z tego miejsca zeszliśmy na Barbakan aby podziwiać zabytkowe mury obronne Warszawy. Z kolei pod Pomnikiem Małego Powstańca przeżyliśmy lekcję historii na temat Powstania Warszawskiego. Następnie udaliśmy się na Stadion Narodowy. Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta w tym miejscu była spełnieniem marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na sam ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Po piłkarskich emocjach, przejechaliśmy kilka stacji warszawskim metrem po czym spacerkiem przez Park Saski przeszliśmy pod Grób Nieznanego Żołnierza, aby po raz kolejny spotkać się z historią naszej stolicy. Później był obiad i wizyta w Pałacu Kultury i Nauki. Pojechaliśmy windą na najwyższe piętro i oglądaliśmy piękną panoramę Warszawy. Następnie dotarliśmy do Łazienek Królewskich, gdzie kolejną atrakcją był rejs gondolami. Po niezapomnianych przeżyciach nadszedł czas na opuszczenie stolicy. Przekonaliśmy się, iż Warszawa to niezwykłe miasto nie tylko ze względu na burzliwe losy lecz także ze względu na wyjątkowe piękno wielu miejsc. Wycieczka bardzo się udała. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć i bardzo dużo się nauczyliśmy. W drodze powrotnej do domu nie obyło się bez czytania, ponieważ pani Kasia przypomniała nam o akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

(red.H.Dziubkowska)

KR
KR

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom za nami...
W całym kraju rozpoczęła się coroczna, tygodniowa akcja Fundacji XXI wieku- Cała Polska Czyta Dzieciom. W tym roku hasło brzmiało „Czytanie łączy”. Liderka kampanii p.Katarzyna Rafalska, jak co roku przygotowała akcję w naszej szkole. W niedzielę ks.Kamil Pańkowiec, przeczytał w kościele list Ireny Koźmińskiej o korzyściach płynących z czytania.
W tym roku zaproszenie do czytania przyjęli: p.Jadwiga Kulwicka - szkolna intendentka; p.Karol Kosik - nasz nauczyciel muzyki; p.Grzegorz Jendraszek - ratownik i instruktor pływania z Grudziądza, p.Sadowska- babcia jednego z uczniów. . Zgodnie z tradycją Tydzień zainaugurowano odśpiewaniem hymnu CPCD oraz przeczytaniem ,,Lokomotywy" Juliana Tuwima. W kolejnych dniach goście głośno odczytali fragmenty opowiadań i baśni czołowych polskich i zagranicznych autorów literatury dziecięcej. Wszyscy uczniowie czekali z niecierpliwością na kolejny dzień i kolejnego czytającego. Impreza ta cieszy się zawsze ogromnym zainteresowaniem. A goście, choć stremowani to zadowoleni, że mogą uczestniczyć w tak ważnym przedsięwzięciu, jakim jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.
Przez cały rok szkolny trwał Konkurs na najlepszego czytelnika, który został rozstrzygnięty. P.dyr.Krzysztof Ficek wręczył dyplomy i nagrody finalistom.I tak:
I miejsce zajęła Wiktoria Kędzierska kl.3 b, II-Kinga Klein kl.3 b, III -Klaudia Klein kl.I. Największą aktywnością czytelniczą w tym roku szkolnym wykazała się klasa IV b. Został również rozstrzygniety konkurs fotograficzny propagujący cztelnictwo „Czytam wszędzie”.Organizatorki-p.Katarzyna Rafalska i p.Marzena Samborska wręczyły dyplomy i nagrody autorom najlepszych zdjęć: Zuzi Kmiecik, Julii Krucy, Marcie Guz i Przemkowi Malinowskiemu. Na koniec odśpiewaliśmy piosenkę „Cała Polska Czyta Dzieciom” i zrobiliśmy wspólne zdjęcie z książką kończąc tegoroczne obchody XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Zapraszamy do czytania 20 minut dziennie, codziennie...przez cały rok.

KR
KR

Jak nie czytam jak czytam!
Dnia 8 czerwca 2018 roku odbył się w naszej szkole finał ogólnopolskiej akcji :„ JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”, mającej na celu propagowanie czytelnictwa. Tuż przed godz.10.00 na zebrali się na ławeczkach przed szkołą wszyscy obecni uczniowie i nauczyciele. Gimnazjaliści zajęli się sprzętem nagłaśniającym i zadbali też o muzykę. Specjalnie na to wydarzenie zaprosiliśmy Panią Halinę Sadowską, która przeczytała zebranym fragment książki G. Kasdepke "Drużyna Pani Miłki...",w którym mowa była o szacunku, odwadze i zachowaniu w życiu zasad fair-play. Następnie pani bibliotekarz Katarzyna Rafalska wraz z dyrektorem szkoły panem Krzysztofem Fickiem wręczyli nagrody uczniom, którzy zwyciężyli w kilku szkolnych konkursach czytelniczych. Potem wszyscy uczniowie ubrani w białe i czerwone koszulki, ustawili się na boisku do gry w piłkę nożną ze swoją ulubioną książką, aby zapozować do pamiątkowego zdjęcia. Dzięki temu zrobiło się patriotycznie i czytelniczo. Zdjęcie zostało zrobione przez panią bibliotekarz, po czym wszyscy rozeszli się do klas. To był niezapomniany dzień w szkole.

(red.K.Rafalska)

KR
KR

NOC BIBLIOTEK 2018
Hasło tegorocznej akcji to "RzeczpospoCzyta" - w wyjątkowym roku 100 lat niepodległości Polski czytamy polską literaturę, oglądamy ilustracje polskich twórców, twórczo zajmujemy się rodzimą sztuką, przyrodą, poznajemy polską historię sprzed stulecia.
My również dołączyliśmy do ogólnopolskiej wieczorno-nocnej akcji promującej w niekonwencjonalny sposób czytanie i bibliotekę .
Było czytanie na trawie, gry planszowe sprawdzające wiedzę o Polsce, zabawy tematyczne. Dzieciom spodobał się ten wieczór.

(red.K.Rafalska)

ZASADY ŚWIADCZENIA „DOBRY START”
1. Świadczenie „Dobry Start” przysługuje na wniosek, raz w roku, w związku z rozpoczęciem roku szkolnego do ukończenia:
a. przez dziecko lub osobę uczącą się 20. roku życia
b. przez dziecko lub osobę uczącą się 24. roku życia – w przypadku niepełnosprawnych dzieci lub osób uczących.
2. Terminy. Wniosek – podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+” – można składać od 1 lipca 2018 r. online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (papierową) w tych samych miejscach, w których rodziny ubiegają się o świadczenie 500+.
Wniosek należy złożyć do 30 listopada, później złożony nie zostanie rozpatrzony.
3. Wypłata świadczenia. W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny świadczenie otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.
4. Uproszczona procedura
W celu usprawnienia i przyspieszenia procesu przyznawania wyprawki szkolnej zrezygnowano z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnej – będą one wydawane jedynie w przypadku odmowy przyznania świadczenia, a także w sprawach nienależnie pobranych świadczeń. Informacja o przyznaniu świadczenia będzie przekazywana na adres e-mail podany we wniosku. W razie braku adresu e-mail odbioru informacji dokonuje się osobiście. Nieodebranie informacji nie wstrzymuje wypłaty świadczenia.
5. Świadczenie "Dobry Start" jest zwolnione od podatku. Nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia
6. Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.

MS
MS

DZIEŃ POLONII AMERYKAŃSKIEJ
W ramach współpracy z Polonią Amerykańską z Chicago grupa uczniów z kl. II a i kl. II b Gimnazjum pod kierunkiem Pani Marzeny Samborskiej przygotowała Dzień Polonii Amerykańskiej. Uczniowie (Paulina Jaranowska, Paulina Gogolin, Aleksandra Witkowska, Adrianna Brzyska, Kaja Bonas, Wiktoria Pieniek, Szymon Szeląg, Sebastian Samcik, Kamil Szlanta i Sebastian Błażejewski) przygotowali nie tylko część merytoryczną, m.in. przedstawili prezentację o Polonii Amerykańskiej, a Paulina Gogolin poprowadziła debatę, w której o Polonii rozmawiali kandydaci na prezydenta USA (Ola Witkowska i Sebastian Samcik). Tego dnia nie zabrakło również piosenek popularnych wśród Polonii Amerykańskiej, których słowa podkreślały tęsknotę za krajem ojczystym i kultywowanie tradycji polskich oraz układów tanecznych do znanych utworów amerykańskich. W trakcie uroczystości 18 uczniów klas I – III Szkoły Podstawowej otrzymało nagrody za udział w konkursie plastycznym, którego zadaniem było pokolorowanie postaci sławnych Polaków w USA. Z kolei uczniowie klas IV – VII SP i i klas gimnazjalnych wzięli udział w quizie o Polonii Amerykańskiej i wiedzy o USA, odpowiadając na pytania zadawane przez Wiktorię i Olę. W tym konkursie I miejsce zajęła Karolina Bednarska (kl. V), II – Lena Kaczmarek (kl. IV), III – Marek Kostrzewski (kl. II b Gimnazjum). Dyrektor szkoły Pan Krzysztof Ficek wręczył dyplomy i nagrody, które otrzymaliśmy od Polonii Amerykańskiej z Chicago.

(red. M. Samborska)

MS
MS

FESTYN RODZINNY W GRUCIE
Niedziela 17 czerwca była dla społeczności Szkoły Podstawowej w Grucie dniem niezwykłym. Już po raz kolejny na terenie naszej placówki, dzięki staraniom zaangażowanej w życie szkoły Rady Rodziców, został zorganizowany piknik rodzinny.
Organizatorzy przy wsparciu grona pedagogicznego postarali się o szereg atrakcji, wśród których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Chętni mogli wziąć udział loterii fantowej i mieć pewność wygranej, ponieważ każdy los wygrywał. Młodsi z radością korzystali ze zjeżdżalni oraz trampoliny, a także próbowali swoich sił w kulach Bumper Ball. Ogromną atrakcją dla dzieciaków była także możliwość przejażdżki na kucyku. Wiele dziewcząt skorzystało też z możliwości wplecenia we włosy kolorowych sznureczków czy malowania twarzy.
Jeżeli ktoś zastanawiał się, jak to jest wsiąść za kółko po alkoholu, miał możliwość przekonać się o tym bez łamania przepisów – wystarczyło założenie alkogogli i spacerek slalomem. Było zabawnie i bezpiecznie, ale też pouczająco. Oprócz tego uczestnicy mogli zrobić sobie zdjęcia na jednym z wielu wspaniałych szybkich motocykli.
Jak zawsze oblegani byli strażacy, którzy pozwolili chętnym na obejrzenie wozu bojowego od środka, a nawet włączyć sygnał dźwiękowy.
Spośród wielu atrakcji uwagę przykuł pokaz MMA w wykonaniu członków Klubu Sportowego MMA Grappler Grudziądz, którzy zadziwili widzów swoją sprawnością fizyczną i siłą. Śmiałkowie mogli podjąć wyzwanie i zmierzyć się z zawodnikami.
Sport w innej odsłonie - fit and jump–fitness na trampolinie pokazały instruktorki grudziądzkiego Fitness Club „Endorfina”. Zgromadzeni dowiedzieli się o ogromnych korzyściach dla całego organizmu, jakie niesie ze sobą uprawianie tego sportu. Do najważniejszych należy uwalnianie endorfiny – hormonu szczęścia. Uważamy, że warto spróbować!
Jednak gmina Gruta – nasza mała ojczyzna – słynie przede wszystkim ze wspaniałej przyrody. Dlatego podczas festynu została zaprezentowana makieta „Dolina Osy”, przygotowana przez uczniów klasy szóstej na konkurs marszałkowski „Ekologiczny edukator szkolny”.
Bardzo ciekawą prezentację, przy której zgromadziło się wielu uczestników zabawy, przygotowali także przedstawiciele Nadleśnictwa Jamy.
Dużą atrakcją było także minizoo, w którym można było obejrzeć niezwykle piękne gatunki ptactwa domowego – kaczki, kury i koguty.
Uczestnicy festynu brali też udział w licznych zawodach ekologicznych i sportowych. Wielką uciechę sprawił im udział w bitwie na balony wypełnione wodą, tym większą, że pogoda była naprawdę upalna.
Imprezę uświetniły występy naszych utalentowanych wokalnie dziewcząt – Kai Bonas i Pauliny Jaranowskiej, które wzbudziły szczery zachwyt słuchaczy.
Siły nadwątlone atrakcjami goście i organizatorzy wzmacniali, korzystając z bogatej oferty pysznych dań i napojów przygotowanych przez naszych niezawodnych rodziców. Po kawie i ciastku oraz cieplutkim, świeżutkim gofrze wracali do przerwanych zajęć.
Impreza została zwieńczona meczem uczniowie kontra nauczyciele, który zakończył się wynikiem 7:3 dla wychowanków naszej szkoły. Niewątpliwą wartością dodaną spotkania był fakt, że wszyscy nasi belfrowie cało i zdrowo wrócili domów.
Atmosfera była wspaniała - równie gorąca jak czerwcowe słońce, które towarzyszyło nam przez całe niedzielne popołudnie. Jest to zasługa wszystkich organizatorów – niezrównanych Rodziców naszych uczniów, tych obecnych na festynie, ale także tych, którzy zadali sobie trud wspomożenia naszej imprezy w inny sposób. Dziękujemy także dyrekcji i wszystkim pracownikom szkoły, którzy także nie szczędzili wysiłków, aby spotkanie zakończyło się sukcesem.
Bardzo gorąco dziękujemy także firmom i instytucjom, które nas wsparły.
Są to:
- Nadleśnictwo Jamy,
- sołectwo Gruta,
- firma Amelia Roman Lubiszewski,
- Ochotnicza Straż Pożarna Gruta,
- firma Picoland państwa Ołdaków z Nicwałdu,
- Klub Sportowy MMA Grappler Grudziądz,
- sklep spożywczo-przemysłowy Tara w Grucie,
- sklep spożywczo-przemysłowy Jerzy Zakrzewski,
- zakład fryzjersko-kosmetyczny Anna w Grucie,
- sklep przemysłowy Kasia w Grucie,
- Endorfina Fitness Club,
- Dariusz Lisowski z Okonina,
- Tadeusz Puczkowski.
Udowodniliśmy, że razem nie tylko świetnie się bawimy, ale możemy także przenosić góry. Do zobaczenia za rok!

Zobacz więcej zdjęć >>>

(red.J. Śródka)

TP
TP

Uroczyste zakończenie roku szkolnego.
22 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2017/2018. Moment ten był szczególnie ważny dla absolwentów, którzy kończąc naukę w naszej szkole, wkroczyli w nowy etap życia.
Uroczystość rozpoczęła się przemówieniem Pana Dyrektora. Z ciepłymi słowami dołączyła Pani Wójt Gminy Gruta oraz przedstawiciel Rady Rodziców. Następnie uczniowie wyróżniający się szczególnymi osiągnięciami w nauce i sporcie otrzymali nagrody. Do tego grona dołączyli również uczniowie ze 100 % frekwencją, wyróżniający się w czytelnictwie oraz za zbiórkę makulatury. Ponadto przekazane zostały nagrody dla uczniów wyróżnionych w międzynarodowym konkursie: ”Kangur Matematyczny” oraz Strażackim Konkursie Plastycznym. Wychowawcy klas wyróżnili swoich wychowanków za bardzo dobre wyniki w nauce. Złożone zostały również podziękowania dla wszystkich rodziców za aktywne włączanie się w życie naszej szkoły. Rodzicom szczególnie zaangażowanym wręczono listy gratulacyjne.
Po wręczeniu licznych nagród przyszedł czas na część artystyczną, która przygotowali uczniowie klas II i III gimnazjum. W tej części usłyszeliśmy piękne i wzruszające słowa, że koniec roku szkolnego to nie tylko radosna chwila... Dla niektórych to czas pożegnania się z bliskimi i ważnymi osobami, to koniec pewnego etapu i początek podróży w nieznane...
I to ten moment, w którym wszystkim życzymy bezpiecznych i radosnych wakacji, a naszym absolwentom szczęścia, wspaniałych osiągnięć i prawdziwych przyjaźni podczas tej podróży.

(red.E.Czubaszek)


Informacje dyrekcji szkoły dla rodziców:
1. Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się dnia 3 września 2018 r. (poniedziałek) wg następującego porządku:
Godz. 8.30 – Msza św. dla uczniów i rodziców w kościele parafialnym w Grucie.
Godz. 9.30 – Akademia w szkole i spotkanie z wychowawcami klas.
2. Z okazji 79 rocznicy wybuchu II wojny światowej dnia 2 września br. (niedziela) na Cmentarzu Wojennym w Mełnie odbędzie się uroczystość patriotyczna z Mszą Świętą w intencji poległych. Na godz. 13.00 dyrekcja Szkoły Podstawowej w Grucie serdecznie zaprasza wszystkich Rodziców wraz z uczniami naszej szkoły.