Rok szkolny 2016/2017


MS
MS

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
Zgodnie z tradycją na uroczystym rozpoczęciu nowego roku szkolnego spotkaliśmy się w naszym Zespole Szkół pierwszego września. Wszystkich zebranych powitał nowy gospodarz szkoły – pan mgr Krzysztof Ficek, który właśnie tego dnia podjął oficjalnie obowiązki dyrektora Zespołu Szkół w Grucie. Gratulacje i życzenia owocnej pracy złożyła na jego ręce pani wójt gminy Gruta mgr Halina Kowalkowska.
Pan dyrektor szczególnie serdecznie przywitał nowych uczniów zarówno Szkoły Podstawowej, jak i Gimnazjum oraz przedstawił wychowawców klas. Następnie zgromadzeni na uroczystości obejrzeli część artystyczną, która oprócz pożegnania wakacji zawierała także akcent historyczny – wspomniany został wybuch II wojny światowej. Wszyscy obecni minutą ciszy uczcili tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę.
Po apelu uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, a potem udali się na cmentarz wojenny w Mełnie. Tam wszyscy wzięli udział w uroczystej mszy świętej odprawionej z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej, z udziałem władz samorządowych i licznie zgromadzonych przedstawicieli społeczności całej gminy Gruta. Pomimo upływu lat pamięć o Bohaterach naszej Ojczyzny jest wciąż żywa. Jest to szczególnie ważne, ponieważ zgodnie ze słowami Piotra Konieczki „Naród, który nie zna swej historii, skazany jest na jej powtórne przeżycie”.
(red. J.Śródka)

AG
AG

Dziękujemy...
Dla klasy 3A i wychowawczyni tejże klasy 1 września rozpoczął się bardzo radośnie. Prócz uroczystości związanej z rozpoczęciem roku szkolnego, wspólnego spotkania i rozmów o minionych wakacjach, czekały na wszystkich przepiękne prezenty od sponsorów – kolorowe plecaki wraz z przyborami szkolnymi. Bardzo dziękujemy pani Magdalenie Wrzos i panu Marcinowi Bobrowi.
(red. A.Górecka)

HD
HD

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy
Światowy Dzień pierwszej Pomocy został ustanowiony w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża, jednej z największych organizacji humanitarnych na świecie. Z tej okazji w dniu 14 września w naszej szkole przygotowany został, przez koordynatorki programu „Ratujemy Uczymy Ratować” H. Dziubkowską i A. Górecką, pokaz udzielania pierwszej pomocy, na który zaproszeni zostali strażacy – druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Grucie. Dzień ten miał na celu uświadomienie uczniom klas 0 – VI oraz gimnazjum, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy wszystkim potrzebującym. Celem pokazu i ćwiczeń praktycznych było uwrażliwienie uczniów na potrzebę niesienia pomocy, wykształcenie w nich właściwych postaw i nauczenie zasad postępowania w razie wypadków. Pierwsza pomoc okazuje się niezbędna nie tylko w sytuacjach kryzysowych, takich jak wojny czy katastrofa naturalna, ale również w zwykłym, codziennym życiu. Szybkie udzielenie pomocy (w ciągu 2-3 minut) w takim przypadku znacznie zwiększa szanse na przeżycie (40-60%). W tym celu strażacy zaprezentowali uczniom również sprzęt niezbędny do ratowania życia znajdujący się w technicznym wozie strażackim. Pokazali z jaką łatwością nożyce tną blachę oraz grubą stalową rurę. Strażackie pokazy wzbudziły w uczniach wiele emocji i zainteresowania oraz wiarę w to, że każdy potrzebujący może liczyć na pomoc.
(red.H.Dziubkowska)

MK
MK

GRUCKA TRZYDNIÓWKA
CZAS NA AKTYWNOŚĆ, CZAS NA # BEACTIVE 2016
Europejski Tydzień Sportu
PODSUMOWANIE
DZIEŃ PIERWSZY - turniej „6” piłkarskich chłopców, wyniki:
Grupa I: I a – III a: 0:0, dogrywka 0:1
Grupa II: Ib – III b: 0:5, II a - III b: 2:0, I b - II a: 0:2
Mecz o I miejsce: III a - II a: 0:2
Mecz o III miejsce: I a – III b: 1:5
TABELA:
1. II a
2. III a
3. III b
4. I a
5. I b
DZIEŃ DRUGI - biegi przełajowe, wyniki:
Szkoła podstawowa – chłopcy (1000 m):
1. Tracki Dawid – Gruta
2. Waszewski Marcin – Gruta
3. Jendrny Łukasz – Nicwałd
4. Milder Kacper – Nicwałd
5. Kamiński Konrad- Gruta
6. Walter Szymon- Plemięta
7. Matuszewski Bartosz – Gruta
8. Wiśniewski Kacper- Gruta
9. Urban Błażej – Boguszewo
10. Gałusza Kacper – Słup
11. Górski Marcel – Gruta
12. Miąsko Łukasz – Nicwałd
13. Jaros Mikołaj – Słup
14. Jabłoński Bartosz – Gruta
15. Wydrzyński Kacper – Gruta
16. Tracki Kacper – Boguszewo
17. Sitkowski Kacper – Nicwałd
18. Bernacki Jakub – Nicwałd
19. Budzikowski Nikodem – Słup
20. Kozłowski Klaudiusz – Boguszewo
21. Gołębiowski Hubert – Gruta
22. Rafalski Wiktor – Boguszewo
23. Szmeidel Jan – Boguszewo
24. Kubajek Krystian – Gruta
25. Kołtonowski Marcin – Gruta
26. Wierzbicki Oskar – Gruta
Szkoła podstawowa – dziewczęta (800 m) :
1. Tracka Maja – Gruta
2. Cylka Aleksandra – Plemięta
3. Szymkiewicz Wiktoria – Plemięta
4. Kuffel Katarzyna – Gruta
5. Chojnowska Oliwia – Boguszewo
6. Arendt Natalia – Nicwałd
7. Kostrzewska Marcelina – Słup
8. Kitlińska Zuzanna – Słup
9. Osmańska Marcelina – Gruta
10. Osuch Zofia – Gruta
11. Kubacka Martyna – Słup
12. Wojtaszewska Marcelina – Gruta
13. Szkoła Karolina – Plemięta
14. Maliszewska Jagoda – Gruta
15. Maliszewska Martyna – Gruta
16. Motłowska Oliwia – Nicwałd
17. Ostolska Natalia – Słup
18. Sądowska Maja – Gruta
19. Długosz Julia – Boguszewo
20. Kamińska Dominika – Gruta
21. Rafalska Alina –Boguszewo
22. Preczewska Eliza – Gruta
23. Kozłowska Karolina – Gruta
24. Kardach Oliwia – Gruta
25. Piorta Julia – Boguszewo
26. Krajewska Dominika- Gruta
Gimnazjum – dziewczęta (1500m):
1. Buczkowska Julia – 2a
2. Samborska Marta – 1b
3. Templin Martyna – 2b
4. Marcelina Witos - 3b
5. Górska Julia – 2b
6. Średzińska Malwina – 3b
7. Antczak Klaudia – 2b
8. Mazurkiewicz Alicja - 1b
9. Zgardowska Julia – 1b
10. Klębowska Wiktoria – 3a
11. Trędowicz Wiktoria – 3a
12. Rafalska Katarzyna – 3b
13. Rodzik Daria – 3a
14. Dądelewska Julia – 2b
15. Chałat Sandra - 3b
16. Zych Dominika – 3b
17. Rząca Natalia – 3a
18. Neumann Katarzyna – 3a
19. Żuchowska Marta – 3b
20. Fedrau Karolina – 2a
21. Materka Natalia – 3b
Gimnazjum – chłopcy (2000 m):
1. Baranik Marcel – 2b
2. Pawlik Marcin – 3a
3. Arbszajtys Sebastian – 1b
4. Popiołek Jakub – 1b
5. Jaros Nikodem – 1b
6. Waszewski Paweł – 3b
7. Jaros Kacper – 3b
8. Bukowski Bartosz – 2a
9. Samol Oskar – 1b
10. Prahl Jakub - 1a
11. Czepkowski Bartosz – 2a
12. Kwirynd Dawid – 1b
13. Wodka Damian – 1a
14. Tyda Jakub – 2b
15. Nadworny Jakub – 1b
16. Holiński Wojciech – 3b
17. Boniecki Patryk – 2a
18. Bednarski Karol – 3a
19. Cylka Maciej – 2b
20. Sadowski Sylwek – 2a
21. Sakwiński Michał – 2b
22. Bachanek Szymon – 2a
23. Rajnik Maciej – 2a
DZIEŃ TRZECI – RAJD ROWEROWY
Rajd rowerowy pod hasłem: SZLAKIEM MIEJSC MARTYROLOGII W GMINIE GRUTA”. Trasa : Gruta – Mełno - Słupski Młyn – Gruta (ok. 25 km). W każdym z tych miejsc cykliści oddali hołd poległym we wrześniu 1939 roku żołnierzom oraz pomordowanym przez hitlerowców mieszkańcom gminy, porządkowali groby i zapalali znicze. W rajdzie uczestniczyli: Katarzyna Frelik, Oskar Samol, Julia Buczkowska, Marek Kostrzewski, Natalia Mazurkiewicz, Alicja Mazurkiewicz, Julia Zgardowska oraz nauczyciele Mariusz Kurkus i Tomasz Piwowarski.

JR
JR

DOŚWIADCZENIA Z CHEMII I POKAZY Z FIZYKI
W piątek 23 września grupa gimnazjalistów pojechała do Torunia, by wziąć udział w ćwiczeniach z chemii w Centrum Chemii w Małej Skali oraz w pokazach z fizyki w Instytucie Fizyki UMK. W zajęciach uczestniczyło 35 uczniów.
W pracowni chemicznej gimnazjaliści pod okiem Łukasza Spornego z Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia własnoręcznie wykonywali mydła. Każdy uczeń miał swoje jednoosobowe stanowisko pracy. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest napięcie powierzchniowe, badali właściwości fizykochemiczne mydła, oznaczali parametry mydła. Samodzielnie zrobione mydła gimnazjaliści zabrali do domu.
Pokazy z fizyki pt. "Niech to piorun trzaśnie" zorganizowane były przez Zakład Dydaktyki Fizyki i Pracownię Pokazów Fizycznych UMK. Pokazano i omówiono szereg doświadczeń z elektryki, które w warunkach szkolnych są niemożliwe do przedstawienia. Wycieczka była udana, a uczniowie wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.
(red.J.Różańska)

AK
AK

PREZENTACJA SZKÓŁEK KOLARSKICH
W Toruniu odbyła się uroczysta prezentacja Kujawsko-Pomorskich Szkółek Kolarskich – projektu realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Kolarstwa. Prezentacja odbyła się w hali widowisko-sportowej Arena Toruń. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządów lokalnych oraz sponsorzy. Gościem specjalnym uroczystości był Wacław Skarul – prezes Polskiego Związku Kolarskiego. Koordynatorzy projektu na Kujawach i Pomorzu – Leszek Szyszkowski i Adam Sieczkowski – zaprezentowali 27 szkółek, które powstały w ramach Narodowego Programu Rozwoju Kolarstwa. Jedną z nich była szkółka kolarska z naszej szkoły. Ogromnym sukcesem okazał się występ naszej uczennicy Mai Trackiej, która zajęła pierwsze miejsce w swojej kategoii podczas konkurencji rozgrywanych na torze żużlowym. Gratulujemy!!!
Po prezentacji młodzi adepci mogli popisać się umiejętnościami jazdy na rolkach i trenażerach kolarskich.
(red.A.Kalinowska)

MS
MS

26 września Europejskim Dniem Języków
Coroczną tradycją w Zespole Szkół w Grucie są obchody Europejskiego Dnia Języków. Uczniowie zawsze oczekują na to święto z niecierpliwością z uwagi na liczne atrakcje i gwarancję świetnej zabawy. Tym razem również się nie zawiedli – dla każdej grupy wiekowej przygotowano coś ciekawego. Klasy I-VI z przyjemnością obejrzały humorystyczne przedstawienie z królową Anglii w roli głównej, które przybliżyło dzieciom brytyjską kulturę, a zarazem zachęciło do nauki języka angielskiego. Interaktywna forma występu pozwoliła naszym szkolnym aktorom na zaproszenie młodszych kolegów do wspólnego tańca z misiem i śpiewania z Beatlesami. Po części artystycznej uczniowie wzięli udział w quizie językowym, sprawdzającym znajomość angielskiego słownictwa i kultury brytyjskiej. W kategorii klas I-III zwyciężyła dwuosobowa drużyna z III a – Nikodem Kaszuba i Lena Kaczmarek. Wśród starszych uczniów szkoły podstawowej zwycięzcami okazali się piątoklasiści – Kasia Kuffel i Piotr Panek. Wszyscy wymienieni uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe. Zwieńczeniem tej części imprezy była wizyta przedstawicieli Grupy Azoty – fundatora wyprawki szkolnej dla uczniów klas młodszych. Dzięki hojności znanego producenta nawozów każde dziecko otrzymało niezbędne przybory szkolne.
Druga część obchodów, mecz Anglia-Niemcy, przeznaczona była dla gimnazjalistów. Po wyjściu drużyn na murawę i prezentacji flag, wysłuchaliśmy wspólnie piosenki All of me Johna Legenda, przepięknie wykonanej przez uczennicę klasy III a, Milenę Leśniak. Następnie, po wybrzmieniu hymnów obu krajów, rozpoczął się mecz. Pierwsza połowa przyniosła kibicom rozczarowanie bezbramkowym wynikiem, jednak po przerwie gra nabrała tempa i ostatecznie lepsi okazali się Niemcy, wygrywając 2:1. Zwycięzcy otrzymali puchar przechodni z rąk Dyrektora Szkoły, Krzysztofa Ficka. W wyniku SMS-owego głosowania najlepszym zawodnikiem meczu został Marcin Pawlik z III a. Gratulujemy!
Imprezę przygotowały:
Marzena Samborska, Elżbieta Czubaszek (dla uczniów Szkoły Podstawowej); Janina Śródka, Iwona Murak (dla uczniów Gimnazjum).
(red. Iwona Murak)

AG
AG

SPOTKANIE Z POLICJANTEM
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego dzieci klas pierwszych poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic.
W ramach edukacji w tym kierunku, uczniowie klas 0-III uczestniczyli w spotkaniu z policjantem, panem Tomaszem Giemzą. Dzieci miały okazję porozmawiać o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Policjant omówił zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi, omówił sposoby unikania ich. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać.
Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.
Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.
(red. A.Górecka)

JS
JS

Ogólnopolski bieg na Jedną Milę w Płowężu.
Dnia 24.09.2016 roku w Płowężu odbył się VIII Jesienny Ogólnopolski Bieg na Jedną Milę. Na trasie dzielnie walczyły między innymi dwie uczennice naszego Gimnazjum. Pierwsza na mecie pojawiła się Julia Buczkowska, a Agnieszka Mikołajczyk ukończyła bieg na miejscu 11tym. Impreza minęła w miłej oprawie mnóstwa konkursów, a zakończyła się losowaniem fantów.
(red. J.Sokołowska)

TP
TP

Żywa lekcja historii...
Grupa Rekonstrukcyjna Rekonstrukto gościła w naszej szkole na pokazie historycznym „Staropolski Sarmatyzm i Epoka Szlachecka”. Była to prawdziwa żywa lekcja historii. Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum uczyli się rozróżniania broni, próbowali podstaw fechtunku, podziwiali starodawne stroje, poznawali obyczaje. Odbył się „sąd boży”, w którym Kuba Dwojacki stanął w obronie… czarownicy, w której rolę wcieliła się Agnieszka Kozłowska.
Nad przygotowaniem i przebiegiem lekcji czuwał nauczyciel historii Tomasz Piwowarski.
(red.T.Piwowarski)

AG
AG

,,Umiem pływać”
Do II tury programu ,,Umiem pływać”, na drodze losowania, przystąpili uczniowie klasy 3,,A” i 3,,B” ze Szkoły Podstawowej w Grucie. Pływanie jest jedną z najlepszych form rozwoju młodych organizmów. Na pierwszych zajęciach dzieci dobrze się bawiły. Pobyt w wodzie sprawił im dużo radości. Ważnym aspektem jest również edukacja w zakresie bezpieczeństwa nad wodą oraz rozwijanie ciała i ducha dziecka. Program lekcji został opracowany przez najlepszych specjalistów z Polskiego Związku Pływackiego, tak więc jest gwarancją efektywnej nauki dziecka.
(red. A.Górecka)

WK
WK

Sprzątanie Świata – Polska 2016
Głównym przesłaniem akcji w tym roku jest promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji, unikanie odpadów – szacunek do przedmiotu oraz uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko naturalne. Zgodnie z głównymi hasłami: „Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza” i „Zrób wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko”, uczniowie naszej szkoły zbierali zużyte baterie, żarówki i telefony komórkowe oraz mały sprzęt AGD. Najwięcej elektrośmieci i odpadów zebrała klasa czwarta. Na wyróżnienie zasłużyli uczniowie: Zofia Bernacka z kl. IV, Kacper Kręcisz z kl. VI oraz Nikodem Jaros z kl. I b gimnazjum.
W ramach tegorocznej akcji uczniowie klas I – III i kl. VI posprzątali okolice szkoły i park, zbierając papiery, butelki i inne śmieci, wyrzucone niestety przez naszych uczniów.
Uczniowie mogli przygotować także prace plastyczne na konkurs: Podaj dalej… Drugie życie odpadów, które zostały pokazane w holu szkoły. Komisja konkursowa wyróżniła prace wykonane w technice kolaż: Pauliny Jaranowskiej z kl. I b , Patryka Bonieckiego z kl. II b oraz Alicji Mazurkiewicz i Julii Zgardowskiej z kl.I b.
Miejmy nadzieję, że ta wspólna lekcja poszanowania natury, wpłynie na proekologiczną postawę naszych uczniów i w przyszłości przyczyni się do poprawy stanu naszego środowiska naturalnego.
(red.W.Kaczmarek)

Bezpieczna + w gimnazjum
W okresie od października do grudnia 2016 roku w gimnazjum będzie realizowany projekt Bezpieczna + . Środki na jego realizację pochodzą z Rządowego programu wspierania w latach 2015-2018 organów prowadzących w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach. Wysokość otrzymanej dotacji wynosi 5,5 tysiąca złotych.
W ramach projektu planowane są m.in.: zajęcia dla uczniów, konkursy, zajęcia sportowe, przygotowanie przedstawienia profilaktycznego oraz powstanie w szkole kącika relaksacyjno-wyciszającego. Zwieńczeniem działań będzie festyn integrujący społeczność lokalną.
Wszelkie działania mają na celu wyposażenie uczniów w umiejętności radzenia sobie z agresja własną i innych oraz zachowania się w trudnych sytuacjach szkolnych i pozaszkolnych. Dzięki projektowi wzbogaci się też wyposażenie szkoły w pomoce do prowadzenia zajęć profilaktycznych.
Koordynatorzy projektu: Jolanta Kanios, Marta Kmiecik

Bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym
7 października 2016 roku pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Grudziądza spotkali się z uczniami klas I gimnazjum. Tematem było „Bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym”. Gimnazjaliści obejrzeli film o niebezpiecznych miejscach jakie są w gospodarstwie rolnym i rozmawiali, jak właściwie dbać o bezpieczeństwo własne i innych członków rodziny. Na zakończenie zajęć każdy uczeń miał możliwość sprawdzenia zdobytej wiedzy, wypełniając test. Najlepsi okazali się : Maciej Bonkowski, Sebastian Błażejewski, Julia Lewandowska, Maksymilian Osuch, Ania Sułkowska, Jakub Popiołek, Sebastian Arbszajtys. Zwycięzcy otrzymali piłki siatkowe. Serdecznie gratulujemy najlepszym i mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przyda się w codziennym życiu.
(red.J.Kanios)

HD
HD

„Mały Książę” w Plemiętach
6 października 2016 r. uczniowie klas I – III udali się do Szkoły Podstawowej w Plemiętach na przedstawienie pt.”Mały Książę”. Historia tytułowego bohatera, chłopca, została przedstawiona w godny podziwu sposób. Piękna sceneria, stroje i gra aktorska zachwycały zarówno dzieci, jak i przybyłych z nimi nauczycieli.
Po przedstawieniu p. dyrektor Krzysztof Ficek wyraził swoje uznanie dla uczniów – aktorów, jak również dla pomysłodawców tego spektaklu. Pan dyrektor zwrócił uwagę wszystkich na ważne przesłania płynące z książki, która jest lekturą gimnazjalistów. Podziękował za zaproszenie i za to, że właśnie historia Księcia, którą bardzo lubi omawiać z uczniami, została przedstawiona. Na zakończenie na ręce pani dyrektor Iwony Węcławskiej przekazał słodycze dla wszystkich aktorów.
(red. H. Dziubkowska)

POWIATOWA GIMNAZJADA - PIŁKA NOŻNA
6 października 2016 r. w Małym Rudniku odbył się turniej „6” piłkarskich chłopców w ramach Międzygminnego Współzawodnictwa Sportowego w roku szkolnym 2016/2017. Gimnazjaliści z Gruty zajęli w nim II miejsce.
WYNIKI
ELIMINACJE (grupa B): Gruta – Świecie nad Osą: 0:0, karne 2:1
FINAŁ: Gruta – Jankowice: 0:0, karne 2:3
TABELA TURNIEJU
1. Gim. Jankowice
2. Gim. Gruta
3. Gim. Świecie nad Osą
4. Gim Ruda
5. Gim. Rogóźno
Skład Gruty: Adam Sołtysik, Marcin Pawlik, Kamil Milder (k), Jakub Tyda, Michał Marchlik, Kacper Jaros, Kuba Prahl, Maciej Cylka, Jan Nasieniewski.
Nauczyciel: Mariusz Kurkus.
(red. M.Kurkus)

MS
MS

OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH
Październik to miesiąc, w którym tradycyjnie do grona pełnoprawnych gimnazjalistów przyjmujemy uczniów klas pierwszych. Nie inaczej było w tym roku szkolnym.
W czwartek 13 października wszyscy uczniowie naszego gimnazjum zebrali się na sali gimnastycznej, która przez dwie godziny stała się miejscem rywalizacji klas Ia i Ib. Pierwszaki wzięły udział w przygotowanych specjalnie dla nich przez kolegów z klas drugich licznych konkurencjach, wśród których wymienić można wyławianie kolb kukurydzy z wody bez użycia rąk, jedzenie „podrasowanej” smakowo bitej śmietany na czas czy rysowanie portretu swojej wychowawczyni. Uczniowie musieli wykazać się także znajomością realiów swojej nowej szkoły.
Zabawa była przednia, zaś tegoroczni pierwszoklasiści wykazali się przede wszystkim ogromnym poczuciem humoru oraz dystansem do siebie. Udowodnili, że w pełni zasługują na miejsce pośród naszej braci gimnazjalnej.
(red. J.Śródka)

zobacz więcej zdjęć >>>

MS
MS

Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 13 października w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą przybyli zaproszeni goście, uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi .
,,Galę Oskarowo - Jabłkową” przygotowali uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej pod kierunkiem pani Aleksandry Góreckiej. Młodzi artyści słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Oprawę muzyczną stanowiły piosenki w doskonałym wykonaniu chóru dziewcząt z Gimnazjum, pod okiem pani Barbary Małkiewicz. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud , poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Uśmiechniętym nauczycielom tym razem zamiast kwiatka wręczono jabłka zasponsorowane przez pana Romana Lubiszewskiego.
Na zakończenie głos zabrał pan dyrektor Krzysztof Ficek, który mówił o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękował za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzył wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.
Również Wójt Gminy Gruta pani Halina Kowalkowska oraz Sołtys pani Ewa Schmidt zwracając się do nauczycieli przekazały najlepsze życzenia, a na ręce Pana Dyrektora dla wszystkich pracowników naszej szkoły złożyły bukiety kwiatów.
(red. A.Górecka)
Zobacz więcej zdjęć >>>>

MS
MS

Pasowanie na ucznia
13 października w naszej szkole odbyła się ważna uroczystość, podczas której najmłodsi uczniowie z oddziału „0” i klasy pierwszej zostali przyjęci do społeczności uczniowskiej. W obecności zgromadzonych gości, rodziców i uczniów pan dyrektor szkoły Krzysztof Ficek dokonał aktu pasowania na ucznia. Każdy starszak i pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom oraz kilka drobnych pamiątek. Wszystkim przyjętym do społeczności uczniom starsi koledzy życzyli wielu sukcesów w nauce. Gratulacje dla dzieci skierowała również pani Wójt Gminy Gruta Halina Kowalkowska, wręczając im słodki upominek.
Po skończonej akademii uczniowie wraz z najbliższymi i wychowawcami udali się na poczęstunek, przygotowany przez rodziców.
(red. M.Lazarowicz)
zobacz wiecej zdjęć >>>

JR
JR

DOŚWIADCZENIA Z CHEMII I FIZYKI
We wtorek 18 października grupa gimnazjalistów pojechała do Torunia, by po raz kolejny wziąć udział w ćwiczeniach z chemii w Centrum Chemii w Małej Skali oraz doświadczeniach
z fizyki w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. W zajęciach uczestniczyło 35 uczniów.
W pracowni chemicznej gimnazjaliści pod okiem Łukasza Spornego z Centrum Chemii
w Małej Skali z Torunia własnoręcznie wykonywali świeczki. Każdy uczeń miał swoje jednoosobowe stanowisko pracy. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest topnienie, rozpuszczanie, krzepnięcie, badali właściwości fizykochemiczne świeczek oraz oznaczali ich parametry. Samodzielnie zrobione świeczki gimnazjaliści zabrali do domu.
Doświadczenia w pracowni fizycznej obejmowały 4 zagadnienia, których wykonanie pozwala na empiryczne poznanie pojęć z jakimi uczniowie spotykają się w szkole podczas lekcji fizyki
i przyrody. Gimnazjaliści zapoznali się z obsługą przyrządów pomiarowych używanych
w fizyce, np.: stopera, wagi czy cylindra miarowego. Przekonali się również jak można te urządzenia wykorzystać do pomiarów różnych wielkości fizycznych. Szczególnie istotne było zwrócenie uwagi na jednostki miary, które są nieodłącznym elementem życia codziennego.
Wycieczka była udana, a uczniowie wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.
(red.J. Różańska)

TP
TP

Konkurs fotograficzny
Jan Piwowarski zajął I miejsce w konkursie fotograficznym, którego tematyką były polskie zapomniane cmentarze. Był on skierowany do wszystkich osób lubiących fotografować i miał na celu ukazanie piękna zabytków architektury cmentarnej oraz zwrócenie uwagi na ich znaczenie w historii narodu. Nagrodzone prace powstały pod opieką nauczyciela historii i można je oglądać w Wąbrzeskim Domu Kultury. Gratulujemy.
(red. T. Piwowarski)

MS
MS

Dni Astronomii
W środę, 28 października, odbył się w naszej szkole Dzień Astronomii. Uczniowie mieli okazję obejrzeć pokaz multimedialny pt. „Fale elektromagnetyczne a kosmos”, który zaprezentowany został przez opiekuna astrobazy z Jabłonowa Pomorskiego oraz obserwować Słońce teleskopem Coronado. Kolejnym punktem programu było przedstawienie teatralne „Z teatrem w Kosmos, czyli kosmiczna kreatywność”, zaprezentowane przez uczniów klasy pierwszej gimnazjum. Sztuka ta bierze udział
w IV Wojewódzkim Konkursie Astronomicznym organizowanym przez Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Ostatnim punktem programu był konkurs astronomiczny „Układ Słoneczny – Mikołaj Kopernik”. 3 osobowe drużyny z poszczególnych klas gimnazjalnych rywalizowały ze sobą odpowiadając z pytania dotyczące Układu Słonecznego oraz Mikołaja Kopernika.
Organizatorami Dnia Astronomii w naszej szkole byli nauczyciele: Janina Śródka, Joanna Różańska, Ewa Tęgowska oraz Wincenty Tęgowski.
(red.J. Różańska)

MK
MK

Memoriał im. Andrzeja Jaroszewskiego w piłce siatkowej.
Co roku w Zespole Szkół w Dębowej Łące odbywa się Memoriał im. Andrzeja Jaroszewskiego w piłce siatkowej. Kolejny raz wzięły w nim udział siatkarki naszego gimnazjum. Zajęły 3 miejsce.
W grupie A wygrały 2:0 z Nową Wsią Królewską i uległy 2:0 gospodyniom turnieju Dębowej Łące. W meczu o 3 miejsce pokonały 2:0 dziewczęta z Michala.
Tabela końcowa turnieju:
I miejsce Gałczewo
II miejsce Dębowa Łąka
III miejsce Gruta
IV miejsce Michale
V miejsce Zieleń
VI miejsce Nowa Wieś Królewska
Skład Gruty: Wiktoria Sadowska, Katarzyna Rafalska, Marta Żuchowska, Agnieszka Kozłowska, Marcelina Witos, Sandra Chałat, Malwina Średzińska, Beata Szkoła, Julia Sądowska, Julia Górska, Martyna Templin, Klaudia Antczak, Marta Samborska, Alicja Mazurkiewicz, Julia Zgardowska. Nauczyciel: Mariusz Kurkus.
(red. M.Kurkus)

JS
JS

Gminne zawody w minipiłce ręcznej dziewcząt i chłopców w SP
Dnia 3 i 4 listopada 2016 roku w hali sportowo - widowiskowej przy Zespole Szkół w Grucie odbyły się zawody gminne w minipiłce ręcznej, w których udział wzięły 5 drużyn dziewcząt ze szkół podstawowych w gminie Gruta: Nicwałd, Słup, Plemięta, Boguszewo oraz Gruta, jako gospodarz turnieju.
Nasze dziewczęta po zaciętej walce zajęły II miejsce.
4 listopada o zwycięstwo gminy zagrali chłopcy. Udział wzięły 4 drużyny: Boguszewo, Słup, Nicwałd oraz Gruta.
Chłopcy awansowali do zawodów powiatowych, które odbędą się dnia 17 listopada. Serdecznie zapraszamy do kibicowania.
Skład drużyny SP Gruta dziewcząt:
Martyna Maliszewska, Marta Arbszajtys, Katarzyna Kuffel, Oliwia Tracka, Julia Gospodarowicz, Maja Sądowska, Luiza Smoczyńska, Eliza Preczewska i bramkarka Jagoda Maliszewska.
Skład drużyny SP chłopcy:
Nikodem Worytko, Dawid Tracki, Jakub Jóźwik, Mateusz Górski, Matusz Kowalczyk, Marcin Waszewski, Bartosz Matuszewski oraz na bramce Przemysław Szynkowski i Hubert Gołębiowski,
Opiekun: Joanna Sokołowska oraz Aleksander Zadykowicz

GW
GW

Gala z okazji 95 – lecia Ruchu Młodzieżowego PCK
W dniu 04.11.2016 r. opiekunowie SK PCK Zespołu Szkół w Grucie w składzie Gabriela Wojtaś i Małgorzata Lazarowicz, zostały zaproszone na uroczystą galę z okazji 95 – lecia Ruchu Młodzieżowego Polskiego Czerwonego Krzyża, która odbyła się w Zespole Szkół Technicznych w Grudziądzu. Zaproszeni goście zostali powitani przez Panią Różę Lewandowską, Prezes ZOR PCK. Następnie wolontariusze zaprezentowali historię działania młodych ludzi, na rzecz organizacji. Nie obyło się również bez podziękowań, osobom zaangażowanym w działania PCK. Statuetki i dyplomy uznania, otrzymały również nauczycielki naszej szkoły, za opiekę nad Szkolnym Kołem Polskiego Czerwonego Krzyża.
(red. G.Wojtaś)

TP
TP

Święto Niepodległości
Jak co roku Święto Niepodległości uczciliśmy uroczystymi apelami. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum śpiewali piosenki patriotyczne, recytowali wiersze, opowiadali o historii. A nad wszystkimi łopotały biało - czerwone flagi!
(red.T Piwowarski)

MK
MK

Turniej piłki ręcznej
W hali sportowej w Grucie odbyły się turnieje piłki ręcznej dziewcząt i chłopców w ramach Powiatowej Gimnazjady. Podobnie jak w ubiegłym roku wśród chłopców zwyciężyła drużyna Gimnazjum w Grucie. Dziewczęta zajęły II miejsce.
Wyniki dziewcząt:
Grupa A: Gruta – Łasin: 3:2, Gruta – Ruda: 9:5, Łasin – Świecie n/Osą: 3:3.
Grupa B: Radzyń Chełmiński – Świecie n/Osą: 10:2
Mecz o I miejsce: Gruta – Radzyń Chełmiński : 3:5 (2:2)
Tabela końcowa: 1. Radzyń Chełmiński., 2. Gruta, 3. Łasin, 4. Ruda, 5. Świecie n/Osą,.
Skład: Wiktoria Sadowska (kapitan), Agnieszka Kozłowska, Katarzyna Rafalska, Marcelina Witos, Dominika Zych (br.), Malwina Średzińska, Martyna Templin, Klaudia Antczak, Julia Sądowska, Katarzyna Robaczewska (br.), Julia Górska, . Nauczyciel: Mariusz Kurkus.
Wyniki chłopców:
Grupa B: Gruta – Świecie n/Osą: 10:0.
Mecz o I miejsce: Gruta – Radzyń Chełmiński: 10:2.
Tabela końcowa: 1. Gruta, 2. Radzyń Chełmiński , 3. Ruda, 4. Łasin, 5. Świecie n/Osą,.
Skład: Adam Sołtysik, Jan Nasieniewski, Marcin Pawlik, Wojciech Holiński, Kamil Milder, Jakub Tyda, Maciej Cylka, Paweł Waszewski, Marcel Baranik, Kacper Jaros. Nauczyciel: Aleksander Zadykowicz.
(red. M. Kurkus)

TP
TP

Wielka Ksieża Góra
11 listopada w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości gimnazjaliści wraz ze swoimi opiekunami Tomaszem Piwowarskim i Janiną Śródką udali się na zwiedzanie fortów Wielkiej Księżej Góry w Grudziądzu, która z tej okazji otworzyła swoje bramy. Pod fachową opieką przewodników z Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji uczniowie mieli okazję poznać losy grudziądzkiej twierdzy i zakamarki pruskich fortów, które na co dzień pozostają zamknięte dla zwiedzających. Poruszali się podziemnym korytarzem łączącym forty, zaglądali do wnętrza pancernych kopuł artyleryjskich oraz wielu innych pomieszczeń. Po „zdobyciu” fortu uczniowie wzięli udział w turnieju strzeleckim oraz posilili się tradycyjną wojskową grochówką oraz kiełbaskami pieczonymi nad ogniskiem.
(red.T. Piwowarski)

AG
AG

Urodziny Kubusia Puchatka
Światowy Dzień Pluszowego Misia i urodziny Kubusia Puchatka, obchodzimy już od kilkunasu lat. Jak zawsze celem było zainteresowanie dzieci książką „Kubuś Puchatek”. Organizatorki: mgr K. Rafalska i mgr A. Górecka zaprosiły dzieci z klas 0-3 (prawie 70 uczniów) na świetną zabawę w Centrum Rozrywki dla Dzieci – Mega Hopland w Grudziądzu.
Z tej okazji odbyła się impreza integracyjna, na której bawiliśmy się i wspominaliśmy wiele bajkowych pluszowych niedźwiadków, którzy towarzyszą dzieciom w ich życiu. Jak na urodziny przystało był pyszny,kolorowy tort i chleb z miodem. Dzieci najwięcej czasu poświęciły na zabawę w basenie z kolorowymi piłeczkami, zjeżdżalni, torze przeszkód, trampolinach i samochodzikach. Po 2 godzinach bajecznych szaleństw nadszedł smutny czas powrotu do domu. W czasie drogi powrotnej dzieci choć zmęczone, zadowolone dzieliły się wrażeniami. Rodzicom uczniów klas 0-3 dziękujemy za pomoc w organizacji imprezy.
(red.K.Rafalska)

JR
JR

Kamienie na szaniec
W czwartek 17 listopada grupa 74 gimnazjalistów uczestniczyła w spektaklu dla młodzieży pt. „Kamienie na szaniec”. Przedstawienie odbyło się w Teatrze w Grudziądzu, a wykonane zostało przez aktorów z Kieleckiego Teatru Lektur. Spektakl był adaptacją sceniczną książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Atutami spektaklu były wyraziste efekty dźwiękowe i wizualne. Była to żywa lekcja historii, która dostarczyła uczniom niezapomnianych wrażeń.
(red. J.Różańska)

MK
MK

Puchar Dyrektora...
W hali sportowej odbył się turniej piłki siatkowej dziewcząt o puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Grucie.
W turnieju wzięły udział trzy zespoły gimnazjalne: Dębowa Łąka, Michale oraz Gruta.
WYNIKI:
1. Gruta – Michale 2 – 0 (25:9, 25:16)
2. Michale - Dębowa Łąka 0 - 2 (8:25, 14:25)
3. Dębowa Łąka – Gruta 2 – 0 (25:20, 25:16)
TABELA pkt. sety
1. Dębowa Łąka 4 4 – 0
2. Gruta 2 2 – 2
3. Michale 0 0 – 4
SKŁAD: Wiktoria Sadowska, Agnieszka Kozłowska, Marta Żuchowska, Marcelina Witos, Katarzyna Rafalska, Sandra Chałat, Malwina Średzińska, Agata Pilarska, Julia Górska, Martyna Templin, Julia Sądowska, Klaudia Antczak. Nauczyciel: Mariusz Kurkus.
(red. M. Kurkus)

MK
MK

Dzień Życzliwości i Pozdrowień
Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta – pod takim hasłem 21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Uczniowie wysłuchali audycji, która przybliżyła historię powstania tego święta oraz jej główne przesłania. Następnie wszyscy chcący przekazać swoje życzenia lub pozdrowienia kolegom, koleżankom czy nauczycielom, mogli wypisać je na kolorowych listkach, które zostały przyklejone na drzewko życzliwości i pozdrowień. Ilość listków była naprawdę imponująca.
Pozostaje tylko mieć nadzieję, że uczniowie będą życzliwi w stosunku do siebie nie tylko od święta.
(red.M.Kmiecik)

JS
JS

Mini Piłka Ręczna
Dnia 15 i 17 listopada 2016 roku w hali sportowo - widowiskowej przy Zespole Szkół w Grucie odbyły się zawody powiatowe w mini piłce ręcznej, w których udział wzięły 5 drużyn dziewcząt ze szkół podstawowych w powiecie grudziądzkim: Radzyń Chełmiński, Rogóźno, Mokre, Łasin oraz Plemięta. Dziewczynki, które reprezentowały godnie gminę Gruta, zajęły V miejsce, a puchar zwycięzcy trafił do SP z Radzynia Chełmińskiego.
17 listopada mecze rozegrali chłopcy. Udział wzięło 6 drużyn: Radzyń Chełmiński, Rogóźno, Świecie n/ Osą, Łasin, Sosnówka oraz Gruta, Po bardzo ambitnej walce chłopcy z SP Gruta przegrali mecz o tytuł Mistrza Powiatu i ostatecznie zajęli II miejsce.
Skład drużyny SP chłopcy:
Nikodem Worytko, Borys Osuch, Jakub Jóźwik, Mateusz Górski, Matusz Kowalczyk, Marcin Waszewski, Bartosz Matuszewski, Marcel Górski oraz na bramce Przemysław Szynkowski i Hubert Gołębiowski,
Organizatorzy: Joanna Sokołowska oraz Aleksander Zadykowicz
(red.J.Sokołoska)

AG
AG

Umiem pływać"
Uczniowie klasy 3A i 3B Szkoły Podstawowej w Grucie przeszli kurs nauki pływania w ramach ogólnopolskiego projektu ,,Umiem pływać” finansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Gminę Gruta. Termin realizacji projektu obejmował okres od 27.09-29.11.2016r. Zajęcia były prowadzone raz w tygodniu po 2 godziny lekcyjne przez wykwalifikowanego instruktora i trenera na krytym basenie w Grudziądzu. Każdy uczestnik wziął udział w kursie obejmującym 20 godzin lekcyjnych. Uczniowie na zajęcia dowożeni byli autobusem szkolnym pod opieką nauczyciela.
Podstawowym celem projektu było doprowadzenie do opanowania przez uczniów elementarnych sposobów pływania oraz zdobycie umiejętności pływania stylem grzbietowym, a także uświadomienie dzieciom, rodzicom korzyści zdrowotnych jakie pociąga za sobą umiejętność nauki pływania. Uczestnicy podczas zajęć zostali zapoznani z podstawowymi zasadami bezpiecznego przebywania w wodzie i w pobliżu akwenów wodnych. Na zakończenie zajęć został przeprowadzony sprawdzian poziomu opanowania podstawowych umiejętności pływackich.
Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach na basenie, z niecierpliwością czekały na każdy kolejny wyjazd i ze smutkiem żegnały się po zakończeniu zajęć.
Udział w tym projekcie dał im nie tylko możliwość nauki pływania, rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej, ale również aktywnego spędzania wolnego czasu i dobrej zabawy.

Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Chemia w rolnictwie”
W październiku uczniowie klas I-III przystąpili do VIII edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. " Chemia w rolnictwie". Jego organizatorem była Grupa Azoty SA, z siedzibą w Policach. Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy plastycznej dwuwymiarowej (płaskiej) dowolną techniką. Tematyka prac musiała dotyczyć działalności Grupy Azoty, wytwarzanych przez nie produktów oraz ich stosowania w rolnictwie. Uczniowie z Gruty wykonali liczne prace. Jednak tylko sześć z nich (maksymalnie) każda szkoła mogła wysłać do organizatora imprezy.
Konkurs trwa już 8 lat i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku spłynęły prace z ponad 150 szkół z całej Polski. Spośród uczestników komisja wyłoniła 6 laureatów w kategorii prac indywidualnych i szkół. Nasza szkoła podstawowa znalazła się w tym zacnym gronie sześciu finalistów. Uczniowie w składzie: Patrycja Kurkus, kl. II a, Wiktor Kwiring, kl. II a, Jakub Kowalczyk, kl. II b, Marcin Kowalczyk, kl. II b, Anna Bober, kl. III a, Karolina Worytko, kl. III a zdobyli wyróżnienie dla szkoły. Dodatkowo Anna Bober za swoją pracę otrzymała indywidualne wyróżnienie. Laureaci zostali zaproszeni na dwudniową galę finałową do Polic, dokąd udali się 28 listopada pod opieką nauczycielki mgr Hanny Dziubkowskiej i swoich rodziców. Od pierwszego dnia organizatorzy zapewnili dzieciom dobrą zabawę z aktorami Teatru Rozmaitości „Gwitajcie” i różnorodne atrakcje, spośród których wiele emocji wzbudziło spotkanie z przedstawicielkami drużyny siatkarskiej Chemik Police SA, która jest wielokrotnym Mistrzem Polski. Od siatkarek wszystkie dzieci otrzymały piłki z autografami całej drużyny. We wtorek 29 listopada odbył się finał gali podsumowującej konkurs, podczas którego nastąpiło uroczyste wręczenie nagród przez Członków Zarządu Grupy Azoty. Jak mówili nasi artyści, było to dla nich duże wydarzenie, które bez wątpienia na długo zapamiętają. Po emocjach związanych z ogłoszeniem ostatecznych wyników i wręczeniem nagród, wszyscy uczestnicy tej uroczystości zostali zaproszeni do Straży Pożarnej przy Zakładach Chemicznych „Police” SA Grupy Azoty, gdzie spotkali się ze strażakami, poznając ich pracę i sprzęt gaśniczy. Tam również dzieci otrzymały drobne upominki. Z dużym bagażem prezentów i wrażeń wszyscy szczęśliwie wrócili do Gruty.
W związku z osiągnięciem znaczącego sukcesu naszych uczniów, dnia 1 grudnia został zorganizowany apel, na który nasi mali laureaci przynieśli swoje nagrody, upominki i dyplomy. Pan dyrektor mgr Krzysztof Ficek pogratulował uczniom i ich nauczycielkom osiągnięcia sukcesu na skalę krajową. Podziękował również rodzicom za udział w wyjeździe na galę finałową konkursu. Następnie pani Hanna Dziubkowska opowiedziała o dwudniowym pobycie w Policach z uczniami i ich rodzicami, atrakcjach i emocjach związanych z podsumowaniem konkursu.
Zgłoszenie do konkursu zawdzięczamy firmie AMPOL - MEROL z Wąbrzeźna. Serdecznie dziękujemy pani Grażynie Piechowicz za pomoc w organizacji wyjazdu i przygotowanie nagród niespodzianek dla wszystkich uczestników oraz za to, że pojechała z nami na uroczystą galę wręczenia nagród.

WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>
(red.H. Dziubkowska)

AK
AK

V edycja Szlachetnej Paczki w naszej szkole
Kolejny raz nasza szkoła przystąpiła do akcji charytatywnej Szlachetna Paczka. Jest to akcja, która ma na celu pomoc konkretnej, ubogiej rodzinie. Rodzina, której pomogła szkoła to starsze małżeństwo opiekujące się córką, która w wyniku wypadku utraciła zdrowie.
W ramach akcji w szkole zorganizowano zbiórkę darów, bieg charytatywny oraz kawiarenkę z goframi.
Od października trwała zbiórka darów, w skład których wchodziła żywność, artykuły przemysłowe oraz środki chemiczne potrzebne w gospodarstwie domowym. 7 grudnia odbył się III charytatywny bieg Szlachetna Paczka, w którym uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele. Po biegu zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie mogli się posilić świeżo wypiekanymi goframi, które pod opieką Pani Aldony Maćkowiak przygotowały uczennice gimnazjum: Natalia Rząca, Martyna Templin, Julia Sądowska, Agata Pilarska, Malwina Jabłońska, Klaudia Antczak oraz Sandra Chałat. Z biegu charytatywnego uzyskano kwotę 1813,60 zł, natomiast ze sprzedaży gofrów 463,50 zł, co łącznie dało nam 2277,10zł.
Całą uzyskaną kwotę wykorzystano na zaspokojenie potrzeb ubogiej rodziny. 8 grudnia przedstawiciele społeczności uczniowskiej: Adrianna Brzyska, Kaja Bonas oraz Michał Rząca pod opieką Pani Anny Kalinowskiej oraz Joanny Różańskiej wybrali się do Grudziądza na zakupy. Po powrocie wszystkie dary oraz zakupy zostały zapakowane w 16 dużych paczek i ozdobione pracami plastycznymi uczniów naszej szkoły. 9 grudnia paczki zostały przekazane potrzebującym.
Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz społeczności lokalnej za pomoc.
(red.A.Kalinowska)

AM
AM

„Bezpieczeństwo ze Świętym Mikołajem”
6 grudnia 2016 roku tj. w „mikołajki” 45 uczniów klas IV-VI naszej szkoły wzięło udział w imprezie świąteczno-noworocznej, zorganizowanej przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy oraz Caritas Diecezji Bydgoskiej. Ideą przedsięwzięcia była integracja dzieci z różnych środowisk podczas wspólnej zabawy połączonej z edukacją na temat bezpieczeństwa.
Już przy samym wejściu do Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka” na dzieci czekały okolicznościowe paczki. Podczas spotkania w trakcie inscenizacji zwracano dzieciom uwagę na kontakty z osobami obcymi za pośrednictwem internetu oraz na problem handlu ludźmi. Całość imprezy uświetniły kolędy zaśpiewane przez przedstawicieli Bydgoskiej Szkoły Muzycznej oraz występy taneczne grupy „Prototyps”. Pod koniec spotkania wszystkie dzieci mogły się wyszaleć podczas wspólnej zabawy przy świątecznej zumbie.
Bardzo dziękujemy organizatorom oraz Posterunkowi Policji w Radzyniu Chełmińskim za zaproszenie naszych uczniów na tak niecodzienną rozrywkę połączoną z edukacją.
(red.M.Kmiecik)

MS
MS

Zakończenie programu „Bezpieczna +”
W środę 7 grudnia 2016 roku festynem integracyjnym, zakończyliśmy realizację w gimnazjum „Rządowego programu wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach Bezpieczna +”. Program był realizowany od października tego roku, a jego celem było wyposażenie uczniów w umiejętności radzenia sobie z agresją własną i innych oraz zachowania się w trudnych sytuacjach szkolnych i pozaszkolnych. Podczas festynu podsumowaliśmy podejmowane działania. Wręczono m.in. nagrody Juli Sądowskiej i Wiktorii Honek, które przygotowały prace literackie na temat: „ Agresja - przejaw siły, czy tchórzostwa”. Upominki otrzymały także uczennice z Koła dziennikarskiego, za przygotowanie specjalnego numeru gazetki szkolnej na temat agresji. Uczniowie obejrzeli przedstawienie profilaktyczne „Misja specjalna”, które przestrzegało przed uzależnieniami. Po spektaklu gimnazjaliści rozegrali mecz w „dwa ognie” z nauczycielami i rodzicami, co dostarczyło sporo uśmiechu i dobrej zabawy.
Od godziny 15.00 rozpoczęła się druga część festynu, przeznaczona dla zaproszonych gości, rodziców oraz społeczności lokalnej. Koordynator programu przedstawiła przybyłym działania zrealizowane podczas jego realizacji. Dyrektor Zespołu Szkół podziękował wszystkim zaangażowanym osobom i instytucjom w realizację programu . Nasi uczniowie ponownie zaprezentowali przedstawienie profilaktyczne, które spodobało się publiczności. Przybyli goście mieli możliwość zobaczenia powstałego w ramach programu kącika relaksacyjno-wyciszającego, który mamy nadzieją , że będzie pomocny w codziennej pracy wychowawczej i profilaktycznej. Goście mogli też skorzystać z relaksacji w trzech przygotowanych do tego salach.
Następnie wszystkich zaproszono na degustację owoców i warzyw oraz słodki poczęstunek, który był okazją do rozmów i integracji ze społecznością szkolną.
(red.J.Kanios)

KR
KR

Gminny Konkurs Recytatorski - „Boże Narodzenie w poezji”
8 grudnia w naszej szkole odbył się świąteczny konkurs dla uczniów naszej gminy. Jako wspólorganizatorzy imprezy byliśmy mile zaskoczeni, tak dużym zainteresowaniem dzieci z okolicznych szkół podstawowych.
Uczestników konkursu powitał sekretarz gminy p. Jarosław Poznański oraz dyrektor naszej szkoły p. Krzysztof Ficek, życząc młodym recytatorom jak najlepszych występów.
Zadaniem uczniów była piękna recytacja wierszy o magii Świąt Bożego Narodzenia.50 uczestników oceniały trzy komisje, ich członkowie jednogłośnie stwierdzili, że tegoroczny konkurs (w zmienionej formule), był na bardzo wysokim poziomie. Po burzliwych naradach przyznano nagrody i wyróżnienia.
Nasi nagrodzeni uczniowie to:
w kategorii klas 0-1:
Wyróżnienia: Lena Miąsko SP Gruta -Filia w Dąbrówce Królewskiej
w kategorii klas II – III:
I miejsce – Zuzanna Kmiecik z kl.3a
II mejsce – Wiktoria Maron z kl.2 b
Wszyscy recytujący otrzymali pamiątkowe dyplomy, a najlepsi nagrody książkowe ufundowane przez GBP w Grucie. Gratulujemy.
(red.K.Rafalska)

TP
TP

Rodacy Bohaterom
Społeczność naszej gminy włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Rodacy Bohaterom”, polegającej na zbiórce żywności a także zniczy i kart świątecznych, które trafią do naszych rodaków mieszkających na Kresach Wschodnich – kombatantów, którzy walczyli za naszą Ojczyznę.
Akcję zainicjowało Stowarzyszenie Odra – Niemen, które zwróciło się do szkół, w tym także do szkoły w Grucie. Jej uczniowie, pod kierunkiem nauczyciela historii Tomasza Piwowarskiego zorganizowali zbiórkę. Młodsi uczniowie wykonali własnoręcznie świąteczne karty z życzeniami a starsi dzięki życzliwości księży Henryka Szczodrowskiego I Kazimierza Wiśniewskiego kwestowali w kościołach parafialnych w Grucie i Dąbrówce Królewskiej. Dzięki ofiarności mieszkańców gminy udało się zakupić żywność, która trafi na Wschód.
(red. T.Piwowarski)

AK
AK

Kolejne sukcesy kolarzy
W dniach 10-11.12.2016 odbyły się w Pruszkowie Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich. Naszą szkółkę reprezentowali: Maja Tracka, Kaja Bonas oraz Marcin Waszewski. Wszyscy rywalizowali w czterech konkurencjach: 250 metrów ze startu lotnego, scratch, wyścig eliminacyjny oraz wyścig punktowy. Maja Tracka zdobyła dwa złote medale i dwa srebrne medale natomiast Kaja Bonas dwa brązowe medale. Poza tym Kaja dwa razy zajęła wysokie lokaty tj, czwarte i piąte miejsce, a Marcin Waszewski zajął drugie miejsce finału B w wyścigu punktowym i scratch.
(red. A. Kalinowska)

AG
AG

Sukces na Wojewódzkim Konkursie Plastycznym.
16 grudnia w Zespole Szkól nr 8 w Toruniu odbyła się Uroczysta Gala wręczenia nagród laureatom IX edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego ,,Postać"
Świętego Mikołaja z motywem kujawskim” pod patronatem Prezydenta Miasta Torunia, Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego oraz Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Konkurs przeznaczony był dla dzieci uczniów klas 0-III szkoły podstawowej, w którym mogły brać udział szkoły podstawowe, przedszkola i instytucje z całego województwa kujawsko – pomorskiego. Z pośród 1218 prac plastycznych nadesłanych z 163 placówek profesjonalne jury konkursu przyznało w kategorii III – klasy III wyróżnienie Zuzannie Kmiecik. Praca Zuzi przez najbliższy tydzień będzie wystawiona w księgarni ,,TAK CZYTAM” na Starym Mieście przy ul. Szerokiej w Toruniu.
Na wystawie pokonkursowej w holu głównym Zespołu Szkół nr 8 w Toruniu znalazły się także prace Ani Bober, Leny Kaczmarek i Natalki Kardach, które wprawdzie nie zostały nagrodzone przez jury konkursu, ale doceniono je ze względu na ich wartość artystyczną. Ponadto w atrium Galerii Copernicus Toruń znajduje się wystawa pokonkursowa, gdzie podziwiać można pracę Sandry Witkowskiej. Wszystkie dziewczynki są uczennicami klasy 3,,a”, zaś opiekunem artystycznym - pani Aleksandra Górecka.
Prace można obejrzeć na stronie www.szkola8.torun.pl, w zakładce Aktualności – Fotorelacja z wystawy pokonkursowej Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego ,,Postać Świętego Mikołaja z motywem kujawskim”.
Gratulujemy sukcesu !
(red. A. Górecka)

Wycieczka do kina.
15 grudnia najmłodsi uczniowie z klas 0-III udali się do kina Helios w Grudziądzu na film pt.„Trolle”. Film o perypetiach roztańczonych i rozśpiewanych stworków z kolorowej gumy przypadł go gustu wszystkim dzieciom. Uczniowie pełni wrażeń wrócili do szkoły, myśląc już o kolejnym wspólnym wyjściu do kina.
(red. M. Lazarowicz)

AG
AG

Zbiórka zabawek dla dzieci z Palcówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Białochowie.
16 charytatywna akcja zbierania zabawek dla dzieci z Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Białochowie – zakończona!
Od 2000 roku w naszej szkole wśród uczniów klas 0-III zbierane są pluszaki. Akcję przez te lata przeprowadza pani Aleksandra Górecka wraz ze swoimi wychowankami, tym razem jest to klasa IIIA. W tym roku dzieci przynosiły maskotki, gry stolikowe, książki, klocki, traktory, płyty do nauki języka angielskiego. Dzięki zaangażowaniu wychowanków pani Małgorzaty Lazarowicz nazbierało się tego 3 wielkie wory i 2 ogromne kartony. Przy współpracy z redakcją ,,Nowości” w Grudziądzu, przekazaliśmy całość dzieciom z placówki w Białochowie i mamy nadzieję, że sprawimy im odrobinę radości.
Klasa IIIA wraz z wychowawczynią bardzo dziękują wszystkim biorącym udział w akcji za okazane serce. Wesołych Świąt!
(red. Aleksandra Górecka)

Gminne zawody w mini piłce siatkowej dziewcząt i chłopców.
Dnia 16.12.2016 roku w hali sportowo - widowiskowej przy Zespole Szkół w Grucie odbyły się zawody gminne w mini piłce siatkowej, w których udział wzięły 4 drużyny dziewcząt ze szkół podstawowych w gminie Gruta oraz tyle samo zespołów chłopców.
Zespoły z SP Gruta zajęły I miejsce w gminie i dnia 4 stycznia 2016 roku będą reprezentowały gminę w zawodach powiatowych.
Opiekunami oraz organizatorami zawodów byli: Joanna Sokołowska i Aleksander Zadykowicz

Jasełka
W ostatni dzień przed przerwą świąteczna w szkole odbyły się Jasełka pt: ,,Niesforna klasa" przygotowane przez uczniów klas 1A i 1B Gimnazjum pod opieką Joanny Witkowskiej i ks.Kamila Pańkowca.
Akcja odbywa się w klasie, gdy do rozkrzyczanych dzieci przychodzi anioł i diabeł. Diabeł próbuje przeciągnąć dzieci na swoją stronę i udałoby mu się to, gdyby nie anioł, który pokazuje, jak naprawdę wygląda zło i proponuje, żeby zamiast tego dzieci świętowały Boże Narodzenie. Następnie wszyscy przenoszą się do Betlejem, gdzie do szopki przychodzą pastuszkowie, trzej królowie i anioły. Po tym wszystkim dzieci zrozumiały, czym tak naprawdę jest Boże Narodzenie .
Całe przedstawienie było przeplatane kolędami, które przygotowało kółko muzyczne pod opieką Barbary Małkiewicz.
(red.J.Witkowska)

GW
GW

Zbiórka charytatywna w naszej szkole
W Zespole Szkół w Grucie, jak co roku odbyła się zbiórka charytatywna pod nazwą „ Czerwonokrzyska Gwiazdka”, organizowana przez Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Grudziądzu. Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami SK PCK, zebrali gry, książki, maskotki. W tym szczególnym czasie, Bożego Narodzenia, dary te zostały przekazane grudziądzkiemu oddziałowi PCK i trafiły do potrzebujących dzieci. Bardzo cieszy fakt, że nasi uczniowie potrafią dzielić się z innymi.
(red. Opiekunowie SK PCK
Gabriela Wojtaś
Małgorzata Lazarowicz)

GW
GW

Bożonarodzeniowe spotkanie w świetlicy opiekuńczo- wychowawczej
Tuż przed świętami w Świetlicy opiekuńczo- wychowawczej w Grucie odbyło się bożonarodzeniowe spotkanie. Na wstępie wychowawca świetlicy Gabriela Wojtaś, powitała zaproszonych gości, dyrektora Zespołu Szkół w Grucie, pana Krzysztofa Ficka, kierownik GOPS w Grucie, panią Monikę Wróbel, panią sołtys wsi Gruta, Ewę Szmidt wraz z przedstawicielem Rady Sołeckiej, panią Danutą Litwinowicz. Następnie dzieci zaprezentowały część artystyczną. Po części artystycznej, jak staropolski obyczaj każe, podzielono się opłatkiem i odśpiewano kolędy. Wspólnie przy słodkim poczęstunku było gwarno i wesoło, święty Mikołaj nie zapomniał również o naszych milusińskich, pozostawiając dla nich świąteczne paczki.
( red. Gabriela Wojtaś)

IM
IM

Patrycja Prymusem Pomorza i Kujaw!
Z dumą informujemy, że uczennica II klasy Gimnazjum w Grucie, Patrycja Kikulska, znalazła się w gronie stypendystów projektu „Prymus Pomorza i Kujaw”. Projekt jest skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa kujawsko-pomorskiego. Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie wsparcia finansowego najzdolniejszym uczniom. Kwota stypendium to 3000 zł. Projekt Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. O stypendium na dany rok szkolny może się ubiegać uczeń, który uzyskał w jednym z trzech ostatnich, zakończonych lat szkolnych tytuł finalisty lub laureata konkursu lub olimpiady z matematyki, przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych lub przedsiębiorczości oraz uzyskał w ostatnim, zakończonym roku szkolnym minimum jedną najwyższą ocenę klasyfikacyjną z przynajmniej jednego spośród wyżej wymienionych przedmiotów kluczowych.
Patrycja zawdzięcza swój sukces nie tylko wysokiej średniej ocen, ale przede wszystkim szczególnym osiągnięciom w nauce języka obcego – jako uczennica klasy szóstej została finalistką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z języka angielskiego. Aby otrzymać stypendium, należało złożyć wniosek składający się z kilku sekcji – jedną z nich był indywidualny plan rozwoju edukacyjnego ucznia, wypracowany z opiekunką dydaktyczną Patrycji, Iwoną Murak. Cele edukacyjne i przeznaczenie stypendium naszej prymuski są ściśle związane z dalszym rozwojem umiejętności językowych. Przykład Patrycji pokazuje, że naprawdę warto się uczyć. Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych wielkich osiągnięć!
(red. I.Murak)

JW
JW

Sukces Martyny
Uczennica klasy IA Gimnazjum Martyna Rzepkowska zajęła I miejsce w konkursie pt. „Wąbrzeska Szopka Bożonarodzeniowa” organizowanym przez Wąbrzeski Dom Kultury. Martynie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach.
(red.J.Witkowska)

MS
MS

FINALIŚCI Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Duża grupa uczniów klas I – VI Szkoły Podstawowej, motywowana i zachęcana przez nauczycieli języka angielskiego – panią Iwonę Murak i panią Marzenę Samborską, wzięła udział w Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego „Projekt Christmas” o charakterze plastyczno – literackim organizowanym przez SP nr 12 w Grudziądzu. Celem konkursu było głównie popularyzowanie języka angielskiego wśród uczniów szkół podstawowych, rozwijanie zainteresowań i wspieranie uzdolnień uczniów, rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu, podniesienie poziomu umiejętności językowych uczniów w zakresie języka angielskiego oraz wyłonienie i promowanie uczniów zdolnych oraz ich nauczycieli. Na konkurs wpłynęło 114 prac, które były ocenianie w dwóch kategoriach: klasy I – III – karta pracy i klasy IV – VI – gra językowa. Finalistami konkursu w kategorii klas I – III zostali uczniowie naszej szkoły: I miejsce zajęła Lena Kaczmarek – uczennica kl. III a, a II miejsce zajął Jakub Kowalczyk – uczeń klasy II b. Nauczycielem prowadzącym była p. Marzena Samborska. Wszystkim biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy za udział, finalistom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach z języka angielskiego.
(red. M.Samborska)

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
25 Finał WOŚP już za nami. Nasza szkoła tradycyjnie przyłączyła się do tej akcji charytatywnej. 16 wolontariuszy: Jakub Popiołek, Paweł Piotrowski, Dorota Wesołowska, Malwina Jabłońska, Natalia Rząca, Dominika Szymaniak, Kacper Wydrzyński, Zofia Osuch, Nikodem Worytko, Martyna Maliszewska, Marta Arbszajtys, Zofia Bernacka, Wiktoria Ciechomska, Piotr Panek, Karolina Rząca oraz Marcelna Osmańska mimo złej pogody dzielnie kwestowało i zbierało pieniądze do puszek. Poza tym w szkole odbyły się dwie kawiarenki, uczniów i nauczycieli, z których w sumie uzyskaliśmy 1125,85 zł. Cała kwota została przekazana na rzecz WOŚP. Nasze uczennice: kaja Bonas i Paulina Jaranowska zaprezentowały swoje umiejętności wokalne podczas Finału. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję.
(red.A. Kalinowska)

MK
MK

ZWYCIĘSTWO SIATKAREK Z GRUTY
W dniach 17-18 stycznia w Łasinie odbyły się mistrzostwa Powiatu Grudziądzkiego gimnazjów w siatkówce. Pierwszego dnia rywalizowały dziewczęta, drugiego chłopcy.
Pewnym triumfem siatkarek z Gruty zakończył się turniej dziewcząt. Zwyciężczynie całych zawodów były niepokonane w grupie (wygrały po 2:0 z drużynami Radzynia Chełmińskiego i Mokrego), a w finale ograły, również 2:0, gospodynie z Łasina. W całym turnieju Gruta nie straciła nawet seta. 15 lutego zagrają w ćwierćfinale Wojewódzkiej Gimnazjady. Zawody odbędą się w Gałczewie.
W grupie B rywalizowały tylko dwie ekipy. Zespół z Łasina pokonał 2:1 Gimnazjum w Świeciu nad Osą i to on zameldował się w finale.
TABELA KOŃCOWA:
1. GRUTA
2. ŁASIN
3. ŚWIECIE NAD OSĄ
4. RADZYŃ CHEŁMIŃSKI
5. MOKRE
Skład Gruty: Wiktoria Sadowska, Marcelina Witos, Katarzyna Rafalska, Marta Żuchowska, Agnieszka Kozłowska, Sandra Chałat, Beata Szkoła, Malwina Średzińska, Julia Sądowska, Agata Pilarska, Marta Samborska. Nauczyciel: Mariusz Kurkus.
Chłopcy zajęli II miejsce. Pewnie wygrali mecze eliminacyjne z Łasinem i Piaskami. W finale zawodów ulegli 2:0 siatkarzom ze Świecia nad Osą.
TABELA KOŃCOWA:
1. ŚWIECIE NAD OSĄ
2. GRUTA
3. ŁASIN
4. RADZYŃ CHEŁMIŃSKI
5. PIASKI
Skład Gruty: Adam Sołtysik, Maciej Cylka, Kamil Milder, Kacper Jaros, Marcin Pawlik, Jan Nasieniewski, Wiktor Abramek, Jakub Prahl, Michał Marchlik, Jakub Popiołek. Nauczyciel: Mariusz Kurkus.
(red. M.Kurkus)

Wyjazd do Szkoły Podstawowej w Plemiętach na spektakl ,,Królowa Śniegu”
We wtorek 17 stycznia uczniowie klas I – IV, korzystając z zaproszenia Szkoły Podstawowej w Plemiętach, obejrzeli kolejne już przedstawienie przygotowane przez tamtejsze koło teatralne. Tym razem uczniowie zaprezentowali się w pięknym przedstawieniu ,,Królowa Śniegu”, przygotowanym na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena.
Młodzi aktorzy z wielkim zaangażowaniem pokazali niezwykle wzruszającą opowieść o sile przyjaźni, która zwycięża zło. Oczarowali publiczność baśniową atmosferą, bogatą scenografią, barwnymi strojami i ekspresyjną grą. Spektakl ten z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.
Po przedstawieniu p. dyrektor Krzysztof Ficek podziękował za zaproszenie, pogratulował młodym aktorom wspaniałego występu i przekazał na ręce p. dyrektor Iwony Węcławskiej słodycze dla wszystkich aktorów.
(red. A. Łoś)

MK
MK

Mistrzostwa Gimnazjum w tenisa stołowego.
W mistrzostwach wzięło udział 33 uczniów ( 17 chłopców i 16 dziewcząt). Maciej Cylka , Wiktor Abramek oraz Wiktoria Sadowska i Agata Pilarska będą reprezentować nasze gimnazjum w zawodach powiatowych w Rogóźnie (14.02.17 r.). Zawodnicy rezerwowi to Maciej Bonkowski i Julia Dądelewska. Zawody zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego w ramach szkolnej Gimnazjady.
Wyniki:
Dziewczęta
1. Agata Pilarska
2. Wiktoria Sadowska
3. Julia Dądelewska
4. Malwina Średzińska
5. Sandra Chałat
6. Malwina Jabłońska
7. Julia Górska
8. Natalia Materka
9.12 Klaudia Antczak
Marcelina Witos
Martyna Templin
Dominika Zych
13.16 Beata Szkoła
Katarzyna Robaczewska
Katarzyna Rafalska
Kamila Wesołowska
Chłopcy
1. Maciej Cylka
2. Wiktor Abramek
3. Maciej Bonkowski
4. Sylwester Sadowski
5. Adam Sołtysik
6. Marcin Pawlik
7. Jan Nasieniewski
8. Tomasz Bembenek
9-12 Jakub Tyda
Kacper Jaros
Adrian Fiałkowski
Bartosz Kurnik
13.16 Michał Marchlik
Jakub Popiołek
Wojciech Holiński
Sebastian Kania
17. Bartosz Czepkowski
(red. M.Kurkus)

ML
ML

PCK
Od 2013 rok Polski Czerwony Krzyż i Wrigley Poland wraz z partnerami merytorycznymi Polskim Towarzystwem Stomatologicznym, Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej oraz GRUPĄ LUX MED prowadzi program edukacyjno-profilaktyczny „Chroń Dziecięce Uśmiechy”. W poprzednim roku szkolnym uczniowie brali udział w bezpłatnych przeglądach jamy ustnej, które przeprowadziła pani stomatolog z Ośrodka Zdrowia w Grucie. W styczniu tego roku dzieci z klas I-III uczestniczyły w zajęciach na temat prawidłowej higieny jamy ustnej, które przeprowadzili opiekunowie Szkolnego Koła PCK. Każde z nich otrzymało ciekawie przygotowany zeszyt pt. „Ja i moje zęby”. Poprzez zabawę i ćwiczenia mogły w przystępny sposób kształtować prawidłowe nawyki ich pielęgnowania. Realizacja takiego programu to świetna okazja do promowania pięknego uśmiechu. Do tej promocji przyłączyła się pani pielęgniarka Alicja Nasieniewska, która poprowadziła pogadankę dla wszystkich uczniów. Podsumowaniem realizacji programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” było przedstawienie profilaktyczne pt. „Baba Jaga u dentysty” przygotowane przez dzieci z klasy I i IIa. Natomiast uwieńczeniem wręczenie każdemu z uczniów zestawów do szczotkowania zębów.
red. Opiekunowie SK PCK Małgorzata Lazarowicz Gabriela Wojtaś

TP
TP

Gimnazjaliści z Gruty kolejny raz uczestniczą w projekcie edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej. W tym roku szkolnym działania mające na celu przywrócenie pamięci o osobach, którym zawdzięczamy niezawisłość naszej ojczyzny zatytułowano „Życie za życie” a dotyczą one osób ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.
Uczestnicy projektu mają za zadanie odszukać taką osobę, spisać jej historię oraz przedstawić ją w wybranej przed siebie formie. Uczniowie z Gruty, którzy w ubiegłych edycjach Kamieni Pamięci kręcili filmy dokumentalno – fabularne tym razem również pod kierunkiem ks. Kamila Pańkowca i nauczyciela historii Tomasza Piwowarskiego opowiedzą odnalezioną historię poprzez opowieść graficzną.
Zdjęcia do niej powstawały w czasie ferii zimowych między innymi na plebanii kościoła w Dąbrówce Królewskiej, w Muzeum Etnograficznym w Toruniu czy w hotelu Hanza Pałac w Rulewie. Uczniowie sami przygotowali scenografię, kostiumy i wcielili się w postaci z tragicznej i pięknej historii rodziny Otylii i Adolfa Dmetreckich, która uratowała w czasie wojny przed śmiercią wielu Żydów narażając własne życie, za co została odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Prezentacja projektu zaplanowana została na koniec marca. Wówczas obejrzeć będzie można przygotowywaną opowieść graficzną a jej prezentacja będzie okazja do spotkania z wieloma zaproszonymi osobami .
(red.T.Piwowarski)

TP
TP

Zwiedzanie Cytadeli
Na zakończenie ferii po dziele rogowym grudziądzkiej Cytadeli oprowadzał nas Piotr Nowiński – jeden z autorów książki Twierdza Grudziądz.
Ogólniedostępna część grudziądzkiej Cytadeli – dzieło rogowe, to fantastyczne miejsce do odkrywania historii. Zwiedzanie go nie jest proste – wąskie korytarze, zimujące w nich nietoperze, tajemnicza atmosfera wywołują dreszczyk emocji. W ciasnych korytarzach twierdzy, z latarkami gimnazjaliści słuchali historii miejsca, którą opowiadał im znawca fortyfikacji Piotr Nowiński, współautor wielu wydawnictw poświeconych fortom i miłośnik militariów.
Młodzież wracała do domu pełna wrażeń już planując kolejne wyjazdy w miejsc, gdzie można z bliska dotknąć historii naszego regionu. Wycieczkę zorganizowali nauczyciele Janina Śródka i Tomasz Piwowarski.
(red.T.Piwowarski)

TP
TP

Spotkanie z naszą gimnazjalistką – medalistką mistrzostw Europy!
W dniu 3 lutego br. w Urzędzie Gminy w Grucie odbyło się sympatyczne spotkanie Pani Wójt Haliny Kowalkowskiej z Oliwią Średzińską, uczennicą klasy III b naszego gimnazjum. Obecni byli także inspektor oświaty p. Renata Kurkus, trener sportsmenki z LKS Horyzont Mełno p. Zenon Osuch oraz dyrektor ZS w Grucie Krzysztof Ficek. Oliwia otrzymała od Pani Wójt nagrodę pieniężną, a następnie zawodniczka i jej trener odebrali jeszcze listy gratulacyjne. W miłej, towarzyskiej atmosferze podzielili się wrażeniami z mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów, z których Oliwia przywiozła brązowy medal w kategorii U 15 - 69 kg. Spotkanie u Pani Wójt w wymienionym terminie odbyło się nieprzypadkowo, bo już w połowie lutego Oliwia rozpoczyna wyjazdowe treningi przed mistrzostwami świata, które odbędą się w Bangkoku w Tajlandii, w dniach 3 – 10 kwietnia br. Naszą gimnazjalistkę czeka więc wspaniała podróż, ale przede wszystkim rywalizacja z najlepszymi. Liczymy, że Oliwia wróci ze wspaniałymi osiągnięciami. Wszystkich zachęcamy do kibicowania zawodniczce z Gruty!
K. F.

WK
WK

Dokąd doleciał podróżnik? Kolejne zajęcia na UMK
Tym razem do Instytutu Fizyki UMK w Toruniu wybrali się uczniowie klasy piątej i szóstej na pokazy z przyrody i astronomii pt. „Dokąd doleciał podróżnik, czyli o Układzie Słonecznym”. Te niezmiernie ciekawe zajęcia zostały przeprowadzone w kolejną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika w celu ułatwienia realizacji programu nauczania przyrody. Nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, odpowiadali na pytania pana profesora Grzegorza Karwasza i angażowali się w demonstrowanie różnych zjawisk. Z uwagi na unikalny, technicznie zaawansowany poziom pokazów, niemożliwy do przedstawienia poza Instytutem Fizyki UMK, uczniowie mieli okazję uczyć się w zupełnie innych warunkach. Może taki typ zajęć zachęci uczniów do poszerzania swojej wiedzy i w przyszłości będą chętnie uczyli się przedmiotów przyrodniczych. Wyjazd był możliwy dzięki Pani Wójt, która sponsorowała opłatę za autokar a wycieczkę zorganizował W. Kaczmarek.
(red. W.Kaczmarek)
ZOBACZ WIECEJ ZDJĘĆ >>> https://drive.google.com/drive/folders/0BzvX23W8I0cZR29hSlVsaGdtbTA

III MIEJSCE SIATKAREK
W Gałczewie odbył się ćwierćfinał wojewódzki Gimnazjady Szkolnego Związku Sportowego w piłce siatkowej dziewcząt. Do turnieju zakwalifikowały się cztery drużyny gimnazjalne: Chełmno, Gałczewo, Gruta i Toruń. W zawodach siatkarki z Gruty zajęły III miejsce. W meczu eliminacyjnym, o prawo gry w finale, uległy zawodniczkom z Chełmna 2:0. W drugim spotkaniu torunianki przegrały 2:0 z siatkarkami Gałczewa.
Mecz o I miejsce: Gałczewo – Chełmno 1:2 (23:25, 25:14, 11:15)
Mecz o III miejsce: Gruta – Toruń 2:0 (25:10, 25:19)
TABELA KOŃCOWA ZAWODÓW
1. Gimnazjum Chełmno
2. Gimnazjum Gałczewo
3. Gimnazjum Gruta
4. Gimnazjum nr 10 Toruń
Skład Gruty: Wiktoria Sadowska, Marcelina Witos, Katarzyna Rafalska, Marta Żuchowska, Agnieszka Kozłowska, Sandra Chałat, Beata Szkoła, Julia Sądowska, Agata Pilarska, Martyna Templin, Julia Górska. Nauczyciel: Mariusz Kurkus.

(red.M.Kurkus)

TENIS STOŁOWY
W dniu 14 lutego 2017 roku w Rogóźnie rozegrano Mistrzostwa Powiatu Grudziądzkiego w drużynowym tenisie stołowym dziewcząt i chłopców szkół gimnazjalnych. W zawodach bardzo dobrze spisali się nasi reprezentanci: Agata Pilarska, Wiktoria Sadowska, Maciej Cylka i Wiktor Abramek. Dziewczęta zajęły III miejsce (pokonały po 3:0 rówieśniczki z Rogóźna i Świecia nad Osą i uległy 3:0 zawodniczkom z Jankowic). Lepiej spisali się chłopcy, którzy zajęli II miejsce (wygrali 3:0 ze Świeciem nad Osą i przegrali 1:3 z Łasinem).
Kolejność końcowa turnieju dziewcząt:
1. Gimnazjum Jankowice
2. Gimnazjum Ruda
3. Gimnazjum Gruta
4. Gimnazjum Rogóźno
5. Gimnazjum Świecie nad Osą
Kolejność końcowa turnieju chłopców:
1. Gimnazjum Łasin
2. Gimnazjum Gruta
3. Gimnazjum Rogóźno
4. Gimnazjum Ruda
5. Gimnazjum Świecie nad Osą
(red.M.Kurkus)

„Razem zmieniamy Internet na lepsze!”
W lutym w Polsce i kilkudziesięciu krajach na całym świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Tegoroczne wydarzenie, organizowane jest pod hasłem: „Razem zmieniamy Internet na lepsze!”

Każdy internauta ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta, dlatego w tym roku po raz kolejny przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej kampanii Dnia Bezpiecznego Internetu. Aby zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika sieci w budowaniu bezpiecznego oraz przyjaznego Internetu uczniowie wysłuchali dzisiaj audycji przez radiowęzeł, a na zajęciach informatyki zapoznali się z problematyką zagrożeń jakie czyhają na nich w sieci. W oparciu o materiały edukacyjne opracowane przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę uczniowie obejrzeli kreskowi i film „Na zawsze”, który dzięki odwołaniu się do indywidualnych doświadczeń uczniów oraz ciekawej formie pozwolił zaangażować młodzież do wspólnego wypracowania zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.
(red.A.Maćkowiak)

TP
TP

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Zbliża się Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony zawsze 1 marca. Wykorzystaliśmy więc okazję i skorzystaliśmy z zaproszenia Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Łasinie aby wziąć udział w spotkaniu z redaktorem naczelnym kwartalnika Wyklęci panem Kajetanem Rajskim.
(red.T.Piwowarski)

"Z TEJ MOWY NICZYM ZE ŹRÓDŁA CZERPIESZ SIŁĘ SWĄ..."
23.02.2017 r. w Zespole Szkół w Grucie odbyły się obchody Dnia Języka Ojczystego. To bardzo ważne święto, którego celem jest zwrócenie uwagi ludzi na tak często lekceważony skarb każdego narodu - mowę ojczystą.
W ramach obchodów tego święta cała społeczność naszej szkoły miała okazję obejrzeć montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów klasy piątej pod opieką p. J.Śródki. O oprawę muzyczną wraz z uczennicami gimnazjum zadbała p. B.Małkiewicz .
Druga część uroczystości została przygotowana przez p. B.Zadykowicz, która przy pomocy klasy III b zorganizowała konkursy językowe dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Z pułapkami mowy polskiej najlepiej poradzili sobie przedstawiciele klasy VI, w konkursie gimnazjalnym tryumfowali uczniowie klasy III b.
Na uwagę zasługuje emocjonalne zaangażowanie publiczności, która żywo dopingowała swoje drużyny.
(red. J.Śródka)

I miejsce w biegach przełajowych dla szkółki kolarskiej z Gruty
4 marca w Lisewie odbyły się biegi przełajowe szkółek kolarskich. Szkółka kolarska w Grucie była bezkonkurencyjna i zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Była to trzecia edycja tego rodzaju imprezy sportowej i na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie klasy IB Gimnazjum ( klasy sportowej ) - Kaja Bonas oraz Jakub Popiołek, którzy w swoich kategoriach wiekowych wygrali wszystkie edycje.
(red.A.Kalinowska)

AK
AK

Zajęcia Fit & Jump z okazji Dnia Kobiet.
Gimnazjalistki z naszej szkoły aktywnie spedziły Dzień Kobiet. Pod opieką Pani Anny Kalinowskiej i Joanny Różańskiej uczestniczyły w zajęciach FIT & JUMP. FIT & JUMP to specjalnie opracowany system treningowy, który pomaga wzmacniać i kształtować sylwetkę przy jednoczesnym czerpaniu frajdy ze skakania. Do treningu wykorzystywana jest jednoosobowa trampolina o małych rozmiarach, na której wykonuje się ćwiczenia zaczerpnięte z różnych dyscyplin sportowych. Najczęściej jest to kombinacja wolnych i szybkich skoków, ćwiczeń znanych z aerobiku i dynamicznych „biegów” w miejscu. Dzięki różnorodnej technice jumping fitness zapewnia wszechstronny trening całego ciała, zwiększając zarówno ogólną sprawność, jak i poprawiając kondycję.
Wszystkie dziewczynki aktywnie uczestniczyły w zajęciach i już planują kolejny wyjazd.
(red.A.Kalinowska)

TP
TP

Regionalny Konkurs Historyczny
Uczennice naszej szkoły Julia Buczkowska, Agnieszka Maciejewska i Patrycja Kikulska rywalizowały w Świeciu nad Osą w Regionalnym Konkursie Historycznym „Polska Piastów”. Do finałowej ósemki zakwalifikowała się Patrycja Kikulska, która po zaciętej rywalizacji i dodatkowej dogrywce zdobyła II miejsce wykazując się wysoką wiedzą z gospodarki, polityki i kultury okresu piastowskiego w Polsce.
(red. T.Piwowarski)

ML
ML

Wyjazd do Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu.
W połowie marca uczniowie najmłodszych klas 0-III udali się Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu na przedstawienie zatytułowane „Królewski list”. Spektakl wyreżyserowany przez Zbigniewa Kulwickiego przeniósł dzieci do wspaniałego świata bajek, pełnego humoru i wzruszeń, w którym dobro przezwycięża zło. Wszyscy z zapartym tchem podziwiali scenografię oraz oglądali przygody zawsze uśmiechniętego Janka Trolka. Wyjazd do teatru dostarczył wszystkim uczniom wielu pozytywnych emocji.
(red. M. Lazarowicz)

AM
AM

"Złote Usta"
16 marca 2017 roku uczniowie naszych szkół brali udział w XVIII Powiatowym Przeglądzie Poezji „Złote Usta” Łasin 2017. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się wzorowo, natomiast duży sukces odniósł Nikodem Worytko z klasy VI, który w swojej grupie wiekowej zajął I miejsce. Gratulujemy i życzymy podobnych sukcesów w czasie kolejnych zmagań.
(red.B.Zadykowicz)

TP
TP

"Mój ojciec był dobrym człowiekiem"
Mój ojciec był dobrym człowiekiem to historia rodziny Adolfa i Otylii Dmetreckich uhonorowanych medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata za bezinteresowną pomoc niesioną Żydom w czasie II wojny światowej, opowiedziana przez ich córkę Janinę Dmetrecką . Na jej podstawie młodzież naszego gimnazjum stworzyła opowieść graficzna ukazującą losy rodziny Dmetreckich.
Historia ta stała się pretekstem do przybliżenia lokalnej społeczności kultury żydowskiej. Opowiedzieli o niej i o roli ksiąg w judaizmie przedstawiciele Gdańskiej Gminy Żydowskiej Michał Rucki i Jakub Skrzypczak. Obecni na spotkaniu w szkolnej sali gimnastycznej mogli obejrzeć Torę, Talmud i zadawać pytania naszym gościom.
Głównym ogniwem spotkania była jednak opowieść graficzna, którą po wystąpieniu członków gminy żydowskiej przedstawiły Adrianna Brzyska, Wiktoria Pieniek i Kamila Wesołowska. Uczennice wcieliły się w role bohaterów oraz narratora opowieści, do której zdjęcia powstawały w Grucie, Toruniu, Mełnie, Dąbrówce Królewskiej czy Rulewie.
Spotkanie z judaizmem i Polakami – Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata zakończyła opowieść dyrektora Muzeum Stutthof w Sztutowie pana Piotra Tarnowskiego oraz pracownika naukowego doktor Danuty Drywy, którzy przedstawili życie więźniów w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof posługując się bogatym materiałem fotograficznym oraz przywiezionymi przez siebie na krótką wystawę czasową artefaktami ( pierścionki, obrączki, obrazki namalowane przez więźniów).
Zakończeniem spotkania były podziękowania dla osób, które udzieliły wsparcia twórcom opowieści graficznej. Jako wyraz wdzięczności za okazaną pomoc otrzymali oni jej wersję drukowaną . Również w tym samym czasie głos zabierali zaproszeni goście: pani wójt Halina Kowalkowska, ks. prałat Wojciech Niedźwiecki, wiceprzewodniczący Gdańskiej Gminy Żydowskiej Michał Rucki oraz dyrektor Zespołu Szkół Krzysztof Ficek, który w imieniu organizatorów wręczył darczyńcom podziękowania.
Spotkanie w marcowy wieczór zakończyła wspólna modlitwa o pokój, którą razem odmówili ks. kanonik Henryk Szczodrowski oraz Michał Rucki.
Po zakończeniu spotkania wielu gości jeszcze długo dyskutowało ze sobą przy ciastku i kawie.
Opowieść graficzna powstała w ramach projektu Instytutu Pamięci Narodowej „Kamienie Pamięci – życie za życie” z inicjatywy i pod kierunkiem katechety ks. Kamila Pańkowca oraz nauczyciela historii Tomasza Piwowarskiego.
(red.T.Piwowarski)

Lekcja profilaktyki
W dniu 24 marca 2017 roku gościł u nas teatr „Maska” z Krakowa, aby przedstawić spektakl profilaktyczny pt. „Niwelator problemów”. Głównym bohaterem był Patryk, dobrze uczący się i nie sprawiający kłopotów nastolatek, który na skutek różnych okoliczności wpada w uzależnienie.
Spektakl dał młodym ludziom okazję do zastanowienia się, jak łatwo można trafić w „złe towarzystwo”, sięgnąć po pierwszego papierosa, alkohol czy narkotyki. Mamy nadzieję, że taka nietypowa lekcja profilaktyki pozostanie na długo w pamięci.
Spektakl obejrzeli gimnazjaliści i uczniowie klasy VI szkoły podstawowej. Prezentacja przedstawienia była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, za co bardzo serdecznie dziękujemy.
(red.J.Kanios)

AM
AM

Turniej BRD
W Zespole Szkół w Grucie odbył się etap szkolny turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Wzięło w nim udział 29 uczniów (20 z gimnazjum i 9 ze szkoły podstawowej). Konkurs składał się z dwóch części: teoretycznej (test wiedzy o ruchu drogowym) oraz praktycznej (rowerowy tor sprawnościowy). Komisja konkursowa w składzie Mariusz Kurkus i Aldona Maćkowiak wyłoniła zwycięzców.
Wśród gimnazjalistów I miejsce zajął Paweł Waszewski, II miejsce Adam Sołtysik, III miejsce Jakub Nadworny. W szkole podstawowej najlepsza okazała się Maja Tracka, następnie Marcin Waszewski i Marcin Kołtonowski.
Wyżej wymienieni uczniowie (+ Katarzyna Kufel) reprezentowali Szkołę Podstawową w Grucie w gminnym konkursie BRD, który odbył się w gruckiej placówce. Zajęli w nim I miejsce w klasyfikacji drużynowej. Kolejne miejsca zajęły: SP Boguszewo, SP Słup i SP Nicwałd.
Drużyny Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Grucie będą reprezentowały naszą gminę w powiatowym konkursie BRD, który odbędzie się 22 kwietnia w Łasinie.
WYNIKI TURNIEJU BRD – ETAP SZKOLNY
SZKOŁA PODSTAWOWA:
1. Maja Tracka
2. Marcin Waszewski
3. Marcin Kołtonowski
4. Kacper Kręcisz
5. Katarzyna Kufel
6. Dawid Tracki
7. Marcel Górski
8. Nikodem Worytko
9. Mateusz Kowalczyk
GIMNAZJUM:
1. Paweł Waszewski
2. Adam Sołtysik
3. Jakub Nadworny
4. Jan Nasieniewski
5. Jakub Tyda
6. Jakub Prahl
7. Sylwester Sadowski
8. Jakub Popiołek
Wojciech Holiński
9. Kaja Bonas
10. Maciej Bonkowski
11. Marek Kostrzewski
12. Damian Czepkowski
13. Wiktoria Honek
14. Kacper Jaros
15. Oskar Samol
16. Adrian Jeziorowski
17. Karolina Rajnik
18. Katarzyna Frelik
19. Damian Wodka
(red.M.Kurkus)

JS
JS

Gminne zawody w mini piłce nożnej dziewcząt.
Na zakończenie minionego tygodnia, w piątek 24 marca br. .na boisku szkolnym przy Zespole Szkół w Grucie dziewczęta rozegrały turniej w mini piłkę nożną, w których udział wzięły 2 drużyny z gminy. SP Gruta, jako gospodarz, a SP Plemięta, jako goście.
Nasze dziewczęta po zwycięskim meczu z wynikiem 4:0 zajęły I miejsce w gminie i 11 kwietnia zagrają o tytuł Mistrza Powiatu.
Skład drużyny SP Gruta:
Maja Tracka, Sara Kowalczyk, Maja Sądowska, Martyna Maliszewska, Jagoda Maliszewska, Oliwia Tracka, Oliwia Kardach, Katarzyna Kuffel oraz Julia Gospodarewicz.
(red.J.Sokołowska)

RZ
RZ

Konkurs OTWP
W dniu 29.03 br. w Urzędzie Gminy w Grucie przeprowadzony został II etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczestnicy turnieju - 10 osób z ze szkół podstawowych gminy Gruta i 2 uczniów gimnazjum - rozwiązywali test składający się z 40 pytań ( w każdym pytaniu trzy warianty odpowiedzi) dotyczących ochrony ppoż.. Po części pisemnej do finału zakwalifikowało się pięcioro uczniów ze szkół podstawowych i dwóch uczniów gimnazjum. W rozgrywce finałowej pierwsze miejsce wśród uczniów gimnazjum zajął Artur Kania, drugie miejsce zajął Szymon Rząca, a wśród uczniów szkoły podstawowej pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Kuffel. Osoby te będą reprezentować gminę Gruta na powiatowym etapie konkursu OTWP, który odbędzie się 8 kwietnia 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Świeciu nad Osą. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali nagrody i dyplomy.
(red.R.Zadykowicz)

IM
IM

Projekt eTwinning w naszej szkole.
Platforma eTwinning to społeczność szkół w Europie, która umożliwia współpracę nauczycieli z krajów należących do Unii Europejskiej oraz kilku krajów spoza wspólnoty. Nauczyciele rejestrują projekty, szukają partnerów, a następnie realizują swoje przedsięwzięcia przy aktywnym udziale uczniów. Uczniowie klasy 5 Szkoły Podstawowej w Grucie wraz z nauczycielką języka angielskiego, Iwoną Murak, zaangażowali się w projekt „Seeing animals from a child's perspective” („Widzenie zwierząt z perspektywy dziecka”) we współpracy ze szkołą z Włoch. Podczas trwania projektu dzieci przygotują prezentacje multimedialne o niezwykłych i rzadko spotykanych zwierzętach oraz stworzą grę karcianą na ich temat w języku angielskim. Jednak na początek dzieci wykonały plakaty o swoich zainteresowaniach i ulubionych zwierzętach, by zaprezentować je rówieśnikom z zagranicy i opowiedzieć o sobie podczas wideorozmowy na komunikatorze Skype. Dla dzieci z obu krajów było to zupełnie nowe doświadczenie. Mimo początkowych obaw, uczniowie byli zadowoleni ze spotkania z kolegami z Włoch. Okazało się, że mają podobne zainteresowania i wszyscy kochają zwierzęta. Udział w projektach międzynarodowych to nie tylko świetna zabawa, ale również dodatkowa motywacja do nauki języków obcych. Następne spotkanie z nowymi znajomymi już za tydzień!
(red. I.Murak)

TP
TP

Zdobywcy Cytadeli.
Wykorzystując ciepłe sobotnie przedpołudnie , po uzyskaniu stosownych zezwoleń nasi gimnazjaliści wyruszyli poznawać sekrety grudziądzkiej Cytadeli. Kilkugodzinna wyprawa stała się pretekstem do poznawania burzliwej historii naszego regionu. Wędrując bastionami, rawelinami i chodnikami minerskimi poznawali losy twierdzy od jej narodzin w XVIII wieku do końca II wojny światowej. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali Tomasz Piwowarski i Katarzyna Rafalska oraz wykwalifikowany przewodnik major Ryszard Fierek.
(red. T.Piwowarski)

KR
KR

Tydzień zdrowia
Dni od 3 do 7 kwietnia 2017 roku, to w naszej szkole „Tydzień zdrowia”. Jego celem było zwrócenie uwagi uczniów na dbałość o własne zdrowie i prowadzenie zdrowego stylu życia. Od poniedziałku do czwartku uczniowie mogli degustować zdrowe potrawy. Była woda, która jest bardzo potrzebna m.in. do prawidłowej pracy mózgu, nie zabrakło warzyw i owoców. Degustacje zakończyło spożywanie pysznego mleka. W ostatnim dniu, w którym obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia uczniowie wysłuchali audycji, o tym jak należy właściwie dbać o zdrowie i jakich zasad przestrzegać. Po tym na dwóch przerwach chętni mogli w rytm muzyki poćwiczyć, gdyż ruch to niezbędny element zdrowego stylu życia.
Tydzień zdrowia przygotowały koordynatorki programu Trzymaj formę.
(red. J.Kanios)

RZ
RZ

Młodzież Zapobiega Pożarom
W dniu 08.04 br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Świeciu n/Osą przeprowadzony został III etap (powiatowy) Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczestnicy turnieju rozwiązywali test składający się z 40 pytań ( w każdym pytaniu trzy warianty odpowiedzi) dotyczących ochrony ppoż.. Po części pisemnej do finału zakwalifikowało się pięcioro uczniów ze szkół podstawowych i pięcioro uczniów gimnazjum. W rozgrywce finałowej drugie miejsce wśród uczniów gimnazjum zajął Artur Kania, siódme miejsce zajął Szymon Rząca, a wśród uczniów szkoły podstawowej szóste miejsce zajęła Kasia Kuffel. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali nagrody i dyplomy.
(red. Roman Zadykowicz)

Egzamin gimnazjalny 2017 dobiegł końca!
W dniach 19-21 kwietnia 46 naszych uczniów przystapiło do egzaminów gimnazjalnych. W pierwszym dniu zmagali się z zadaniami z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie. Drugi dzień egzaminów upłynął im pod znakiem nauk przyrodniczych i matematyki. Uczniowie przyznali, że zadania przyrodnicze były trudne i one sprawiły im najwięcej kłopotów. Ostatniego dnia gimnzjaliści pisali test z języka angielskiego. W tym roku nikt nie zdecydował się na zdawanie egzaminu z języka niemieckiego. Już po wszystkim...
Wyniki egzaminu poznamy 16 czerwca 2017 r. Trzymamy kciuki, aby były one jak najwyższe, gdyż będą one brane pod uwagę przy rekrutacji do wymarzonych szkół ponadgimnazjalnych.
(red.K.Rafalska)

Mini piłka nożna dziewcząt.
W środę 12 kwietnia br. na boisku Gminnego Ośrodka Kultury w Małym Rudniku odbył się powiatowy turniej w piłkę nożną dziewcząt ze szkół podstawowych. Dziewczęta grały w trudnych warunkach atmosferycznych, przy niskiej temperaturze oraz opadach deszczu. Po zwycięski puchar zgłosiło się aż 6 drużyn z powiatu.
Nasze dziewczęta po rozegraniu dwóch spotkań w grupie A (1 przegrana ze Świeciem n/ Osą 4:3 i 1 wygrana z Radzyniem Chełmiśkim 3:1) wyszły na drugim miejscu do rywalizacji w meczu z Szembruczkiem o miejsca 3 – 4 w finale. Dziewczęta spisały się na medal, wygrywając to spotkanie jedną bramką.
Skład drużyny SP Gruta:
Maja Tracka, Sara Kowalczyk, Maja Sądowska, Martyna Maliszewska, Jagoda Maliszewska, Katarzyna Kuffel, Alicja Śniadecka oraz Julia Gospodarewicz.
Opiekun: Joanna Sokołowska
(red.J.Sokołowska)

TP
TP

Warsztaty historyczne w Sztutowie.
Rok 2017 to 75. rocznica rozpoczęcia przez nazistowskie Niemcy "Akcji Reinhardt" polegającej na wymordowaniu od marca 1942 do listopada 1943r. około 2 milionów polskich Żydów. Starając się przybliżyć uczniom tamte wydarzenia, wyzwolić emocje, które przez bezpośrednie spotkanie z historią głębiej przemawiają do młodzieży wzięliśmy udział w warsztatach historycznych oraz zwiedzaniu muzeum byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie. Nasz wyjazd w ramach ogólnopolskich obchodów „Akcji Reinhard” nad którymi obchodami patronat objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stał się możliwy dzięki pomocy Muzeum Stutthof w Sztutowie, Urzędu Gminy Gruta oraz Firmy Usługowo-Handlowej „JEST”. Był on jednocześnie wstępem i wprowadzeniem do pieszego rajdu szlakiem więźniarek Stutthofu wysłanych m.in. do jego podobozu w Bocieniu, który odbędzie się w sobotę 6 maja. Warsztaty w muzeum jak i rajd traktujemy jako uzupełnienie i wzbogacenie lekcji historii. W tegorocznym spotkaniu z historią najnowszą towarzyszyli nam zaproszeni goście – gimnazjaliści z Łasina, Radzynia Chełmińskiego i szkoły podstawowej w Pluskowęsach. Nad całością czuwali Jerzy Strużyna oraz Tomasz Piwowarski.
(red.T.Piwowarski)

ML
ML

Wielkanoc z PCK

Po raz kolejny uczniowie wspólnie z opiekunami szkolnego koła przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Wielkanoc z PCK”, wykonując torebki i inne dekoracje z akcentami wielkanocnymi. Zostaną one przekazane podopiecznym Punktu Opieki nad chorymi w domu i chorym Oddziału Przewlekłej Terapii w Grudziądzu z okazji Świąt Wielkiej Nocy.

(red. M.Lazarowicz, G.Wojtaś)

MS
MS

FOTOGRAFICZNY SUKCES WIKTORII PIENIEK

Dnia 25 kwietnia 2017 roku uczennica klasy I b WIKTORIA PIENIEK (wraz z opiekunem p. Marzeną Samborską) uczestniczyła w pokonkursowej wystawie fotograficznej w Liceum Plastycznym w Grudziądzu. Wiktoria została laureatką konkursu fotograficznego „Fantazja”, zajmując III miejsce. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości artystycznej, kreatywności i twórczej wyobraźni uczniów, prezentacja twórczości młodzieży w dziedzinie fotografii oraz rozpowszechnianie idei fotografowania jako formy spędzania wolnego czasu. Jedną z nagród, jaką otrzymała Wiktoria, to zaproszenie do udziału w warsztatach fotograficznych. Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy fotograficzne Wiktorii!

(red. M.Samborska)

TP
TP

„Kujawsko-pomorskim szlakiem historii”

27 kwietnia rozstrzygnięte zostały dwa konkursy adresowane do uczniów województwa kujawsko – pomorskiego. Pierwszy z nich „Kujawsko-pomorskim szlakiem historii” pod patronatem Kujawsko - Pomorskiego Kuratora Oświaty polegał na przedstawieniu i zaprezentowaniu postaci historycznych regionu mających istotne znaczenie dla społeczności lokalnej. Jego organizatorem był Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy. Drugi zorganizowany przez Chełmiński Dom Kultury oraz Zespół Szkół w Grubnie dotyczył odszukania i sfotografowania charakterystycznego krajobrazu ziemi chełmińskiej. Miło nam poinformować, że w obu tych konkursach jury doceniło prace gimnazjalisty Jana Piwowarskiego przyznając mu w Bydgoszczy tytuł finalisty konkursu, a w Grubnie wyróżnienie. Ucznia do konkursów przygotowywał nauczyciel historii Tomasz Piwowarski.

(red.T.Piwowarski)

AM
AM

II miejsce w BRD

Drużyna szkoły podstawowej w składzie: Maja Tracka, Katarzyna Kuffel, Marcin Waszewski, Marcin Kołtonowski zajęła II miejsce w Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym (etap powiatowy), który odbył się w Łasinie.

Do rywalizacji w turnieju zgłosiło się sześć czteroosobowych drużyn. Indywidualnie najlepiej z Gruty zaprezentował się Marcin Waszewski, który zajął 6 miejsce. Na 10 miejscu uplasowała się Maja, 16 Marcin Kołtonowski, 19 Kasia.
Do turnieju uczniów przygotowali nauczyciele Aldona Maćkowiak i Mariusz Kurkus.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA TURNIEJU:

1. SP ŁASIN
2. SP GRUTA
3. SP ROGÓŹNO
4. SP RUDA
5. SP LINOWO
6. SP RADZYŃ CHEŁMINSKI

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

(red.M. Kurkus)

II miejsce gimnazjalistek w piłce nożnej.

W Mistrzostwach Powiatu Grudziądzkiego w piłce nożnej nasze dziewczęta spotkały się z drużynami Łasina i Rogóźna (grupa B). W grupie A rywalizowały Piaski, Radzyń Cheł. i Świecie nad Osą.

WYNIKI MECZÓW GRUPY B:

Łasin – Rogóźno 2:2
Gruta – Łasin 0:0
Gruta – Rogóźno 1:0

TABELA GR. B:
1. Gruta
2. Łasin
3. Rogóźno

W grupie A zwyciężyły Piaski. Kolejne miejsca: 2. Świecie nad Osą, 3. Radzyń Cheł.

W finale zawodów Gruta uległa Piaskom 0:1.

TABELA KOŃCOWA ZAWODÓW:

1. Gimnazjum Piaski
2. Gimnazjum Gruta
3. Gimnazjum Łasin
4. Gimnazjum Świecie nad Osą
5. Gimnazjum Rogóźno
6. Gimnazjum Radzyń Chełmiński

SKŁAD GRUTY:
Wiktoria Sadowska (kapitan), Dominika Zych (br.), Malwina Średzińska, Martyna Templin, Klaudia Antczak, Agata Pilarska, Kaja Bonas, Julia Sądowska, Katarzyna Robaczewska (br.), Marta Samborska . Nauczyciel: Mariusz Kurkus.

(red: M. Kurkus)

TP
TP

Konkurs

„Orzeł Biały – Nasza Duma” to konkurs, który zorganizowany został przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Kujawsko – Pomorskiego Kuratora Oświata oraz Senatora Jana Rulewskiego. Polegał on na wykonaniu dowolną techniką wizerunku polskiego orła z dowolnego okresu państwowości polskiej. 2 maja nasi uczniowie: Martyna Templin, Klaudia Antczak, Marta Samborska, Malwina Jabłońska , Wiktoria Kamińska oraz Julia Gospodarewicz uczestniczyli w Bydgoszczy w uroczystej gali podsumowującej konkurs . Miło nam poinformować, że spośród 800 prac z całego województwa komisja konkursowa w składzie prof. dr hab. Sławomir Górzyński, prof. dr hab. Jan Wroniszewski, dr Emilia Balana -Mroczkowska oraz Jan Rulewski nagrodziła wyróżnieniem I stopnia pracę Julii Gospodarewicz. Serdecznie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów.

(red. T. Piwowarski)

TP
TP

Rajd pieszy
Od pięciu tal młodzież naszej szkoły przemierza szlak od miejscowości Bocień przez Szerokopas do Grodna koło Chełmży. Niewielkie miejscowości na trasie pieszego rajdu pełniły w czasie II wojny światowej funkcję niemieckich podobozów obozu koncentracyjnego Stutthof. Więzione w nich żydowskie kobiety w nieludzkich warunkach były zmuszane do kopania rowów przeciwczołgowych mających zatrzymać sowiecką ofensywę. Jako narzędzia pracy otrzymały kilofy, łopaty i taczki. Wszystko to miało prowadzić do jednego głównego celu -ich eksterminacji. Spotkania z historią mają ocalić pamięć o młodych kobietach narodowości żydowskiej, które los rzucił na te treny oraz wzbogacają wiedzę o najnowszej historii naszego kraju. Tegoroczny rajd zorganizowany przez Jerzego Strużynę we współpracy z Tomaszem Piwowarskim jak wszystkie wcześniejsze odbył się dzięki wsparciu i pod patronatem wójta gminy Gruta Haliny Kowalkowskiej, dyrektora Muzeum Stutthof w Sztutowie Piotra Tarnowskiego, Unisławskiego Towarzystwa Historycznego i Sebastiana Bartkowskiego oraz firmy Jest.

(red.T.Piwowarski)

KR
KR

WITAJ MAJ, TRZECI MAJ!
Dnia 4 maja br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym apelu poświęconemu 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa regulująca organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.
Montaż słowno-muzyczny poświęcony temu niezwykle doniosłemu w naszej historii wydarzeniu przygotowali uczniowie klasy czwartej, którzy wcielili się w role m.in. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz jego postępowych współpracowników. Dzięki zaangażowaniu młodych artystów prezentowane postacie historyczne ożyły, a odległe wydarzenia stały się bliższe braci uczniowskiej.

(red.J.Śródka)

WK
WK

GNIEZNO - BISKUPIN
Dnia 09.05.2017 r. uczniowie klas IV - VI rozpoczęli sezon wycieczek szkolnych. Wspólnie z wychowawcami swoją przygodę rozpoczęli od zwiedzania Katedry Gnieźnieńskiej, gdzie pod okiem Pani przewodnik mogli podziwiać m.in. Relikwiarz Św. Wojciecha, czy słynne Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające historię życia świętego.
Kolejnym etapem wycieczki było Muzeum Początków Państwa Polskiego. Tam udało się zobaczyć biżuterię, broń oraz przedmioty użytku codziennego pochodzące nawet z X wieku.
Atrakcją szkolnego wyjazdu była również wizyta w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie oraz zwiedzanie osiedla obronnego ludności kultury łużyckiej zwanego polskimi Pompejami.
Ostatnim etapem wycieczki był przejazd kolejką wąskotorową do Wenecji.
W drodze powrotnej uczniowie mieli również okazję wziąć udział w konkursie wiedzy krajoznawczej. Najbardziej uważnym uczestnikiem wycieczki okazał się Piotrek Panek z klasy V.
Wróciliśmy nieco zmęczeni ale bardzo zadowoleni.
zobacz więcej zdjęć >>>

KR
KR

Podwójne święto? Pasowanie na czytelnika w Dniu Bibiotekarza.
Jak co roku w naszej bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. W poniedziałek 8 maja do grona czytelników dołączyło 4 uczniów. Specjalnie na tę okazję Koło Przyjaciół Książki przygotowało inscenizację o książce i bibliotece. Uczniowie złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę dzieci otrzymały dyplomy i zakładki do książek. Dziewczęta z aktywu bibliotecznego częstowały cukierkami. Na koniec każdy mógł samodzielnie wybrać i wypożyczyć książkę. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Miejmy nadzieję się, że to pierwsze spotkanie książką, wpłynie na ich podejście do czytania, a biblioteka będzie kojarzyła się im z miejscem przyjaznym i bezpiecznym, gdzie zawsze będą mile widziani.

(red.K.Rafalska)

TP
TP

Projekt Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży, BAKCYL, w którym bierzemy udział wprowadza młodzież w świat codziennych finansów, tak aby potrafili wykorzystać świadomie usługi finansowe w przyszłości. Za nami pierwsze zajęcia „Finanse przez całe życie”, w których brali uczniowie klasy IIIb i IIa pod opieką Tomasza Piwowarskiego. Prowadzone przez wolontariusza – pracownika banku pokazały uczniom w prosty sposób dlaczego warto planować swoje finanse przez całe życie oraz jak wykorzystać różne produkty finansowe aby zrealizować swoje cele i marzenia. Program, nad którym patronat objął Minister Edukacji Narodowej oraz Bydgoski Kurator Oświaty wzbogaca oraz poszerza wiedzę z dziedziny bankowości , którą poznają uczniowie na zajęciach z wiedzy o społeczeństwie.

BZ
BZ

XVII edycja Międzygimnazjalnego Konkursu Kultury Językowej.
16 maja br. w Gimnazjum w Grucie odbyła się XVII edycja Międzygimnazjalnego Konkursu Kultury Językowej. Do zmagań stanęli uczniowie z Radzynia Chełmińskiego, Świecia nad Osą i Gruty. Poziom był bardzo wyrównany, wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą. Najwyższe miejsca zajęli kolejno: Dominika Zapalska z Gimnazjum w Świeciu n. Osą, Adrianna Brzyska z Gimnazjum w Grucie i Krzysztof Barczyk z Gimnazjum w Świeciu n. Osą. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy, natomiast szczególne słowa kierujemy do Ady z naszej szkoły, która nie przestraszyła się trzecioklasistów i jako uczennica klasy pierwszej zajęła wysoką lokatę.

(red. B.Zadykowicz)

AM
AM
TP
TP

Festiwal Historyczny
Miło nam poinformować, że Jan Piwowarski uzyskał tytuł laureata finału 3. edycji Festiwalu Historycznego zajmując I miejsce w powiecie grudziądzkim. Festiwal, nad którym patronat objęli m.in. Kurator Oświaty w Bydgoszczy ,Kurator Oświaty w Łodzi, Ambasada Francji w Polsce miał charakter konkursu i obejmował swoim zasięgiem województwo łódzkie i kujawsko-pomorskie. Tegoroczna edycja festiwalu odbywała się pod hasłem przewodnim „Okres napoleoński, a sprawa polska na tle epoki”.

(red.T.Piwowarski)

JŚ

„Kiedy ó, kiedy ż…?”
W piątek 19 maja br. odbyła się w Zespole Szkół w Grucie kolejna edycja Gminnego Konkursu Ortograficznego pod patronatem wójta gminy Gruta „Kiedy ó, kiedy ż…?”
W szranki stanęli najlepsi uczniowie szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Po zaciętych zmaganiach jury wyłoniło zwycięzców. Pierwsze miejsce zdobył Marcel Dąbrowski ze Szkoły Podstawowej w Boguszewie. Na drugim miejscu uplasował się Miłosz Reich ze Szkoły Podstawowej w Grucie, a trzecią lokatę zajęła Zuzanna Wegner ze Szkoły Podstawowej w Słupie. Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy!

(red.J.Śródka)

TP
TP

Finał projektu edukacyjnego Kamienie Pamięci - „Życie za Życie”
W Rzeszowie odbył się finał projektu edukacyjnego Kamienie Pamięci - „Życie za Życie”, którego organizatorem był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Uroczysta gala odbyła się w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Rzeszowskiej Szkoły Wyższej . Na finał projektu przyjechało 260 uczniów i opiekunów z całej Polski, w tym przedstawiciele naszej grupy: Martyna Templin, Bartosz Czepkowski, Jan Nasieniewski, Wiktoria Pieniek, Julia Sądowska i Marta Guz oraz opiekunowie ks. Kamil Pańkowiec i Tomasz Piwowarski. Na gali zaprezentowaliśmy opowieść graficzną „Mój ojciec był dobrym człowiekiem” – historię rodziny Dmetreckich ratujących swoich żydowskich sąsiadów w czasie II wojny światowej. Powstała dzięki pomocy i życzliwości wielu ludzi w tym wójt gminy Gruta. Organizatorzy gali podkreślili, że wszystkie projekty zostały przygotowane z olbrzymią starannością i dużym zaangażowaniem w poszukiwanie materiałów o wybranych przez siebie bohaterach.

(red. T.Piwowarski)

WK
WK

Młodzi ekolodzy
W dniach 19 – 20 maja 2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XI Międzypowiatowych Warsztatach Ekologicznych pod hasłem „ Zielone Płuca Polski. Warsztaty odbyły się w Zespole Szkół w Świeciu nad Osą i obejmowały zajęcia terenowe z przyrodnikami i leśniczymi, zajęcia z fotografem i warsztaty teatralne. Naszą szkołę reprezentowali: Katarzyna Kuffel, Mateusz Kowalczyk, Kacper Kręcisz ze szkoły podstawowej i Adrianna Brzyska, Marta Samborska, Wiktoria Pieniek z gimnazjum oraz Patrycja Wojtaszewska i Nikodem Worytko z kl. VI, którzy uczestniczyli w warsztatach fotograficznych i teatralnych. Wszystkie zajęcia poświęcone były kształtowaniu właściwych postaw do środowiska naturalnego, ukazaniu walorów przyrodniczych powiatu grudziądzkiego i działdowskiego oraz integracji młodzieży z różnych szkół.
26 maja podczas podsumowania warsztatów grupa teatralna przedstawiła przygotowaną na warsztatach inscenizację pt. „ Odkrywcy”, fotografowie pokazali zwoje zdjęcia, natomiast uczniowie biorący udział w zajęciach terenowych zmagali się z testem o tematyce ekologicznej.
Nasi uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę: Katarzyna Kuffel przeszła do finału konkursu ekologicznego i ostatecznie zajęła II miejsce natomiast Patrycja za swoje zdjęcie ściętego pnia ze śluzowcami otrzymała II nagrodę w konkursie fotograficznym. Dodatkowym wyróżnieniem będzie umieszczenie zdjęć Patrycji w przyszłorocznym kalendarzu wydanym przez Starostwo Powiatowe w Grudziądzu. Za wkład pracy i zaangażowanie wszyscy uczniowie otrzymali bardzo ciekawe nagrody oraz sadzonki drzew i z uśmiechem na twarzach zdeklarowali chęć wzięcia udziału w warsztatach w przyszłym roku.
Opiekę sprawował i przygotowywał uczniów do konkursów nauczyciel biologii W. Kaczmarek.

JR
JR

Projekty edukacyjne
23 i 24 maja w naszej szkole odbyło się podsumowanie tegorocznych projektów edukacyjnych. Gimnazjaliści z klas drugich, w obecności dyrekcji, nauczycieli – opiekunów, kolegów i koleżanek z pozostałych klas gimnazjum prezentowali efekty swojej pracy. Pokazali je na różne sposoby. Zobaczyliśmy prezentacje multimedialne, plakaty, plansze, uczestniczyliśmy w grze planszowej z języka angielskiego i turnieju z matematyki, uczestniczyliśmy w degustacji zdrowej żywności. Tematyka projektów związana była z treściami nauczania różnych przedmiotów. Poszczególne formy prezentacji uzupełniane były komentarzem słownym. Uczestnicząc w projektach gimnazjaliści nie tylko zgłębili swoją wiedzę na dany temat, ale również nauczyli się zasad współpracy w grupie i odpowiedzialności. Zaprezentowane efekty pracy zespołowej pokazały, że uczniowie mają ciekawe pomysły, są otwarci i radzą sobie z publicznym wystąpieniem.


(red. J.Różańska)

GW
GW

Zwycięstwo naszych gimnazjalistów
25.05.2017 roku gimnazjaliści Zespołu Szkół w Grucie w składzie: Daria Rodzik kl. IIIa, Patrycja Kikulska kl. IIa i Jan Nasieniewski kl.III b, pod kierunkiem opiekunów Szkolnego Koła PCK, Gabrieli Wojtaś i Małgorzaty Lazarowicz, po raz kolejny zdobyli I miejsce w Powiatowym Turnieju Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża Szkół Gimnazjalnych, który odbywał się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kazimierza Jagiellończyka w Łasinie. Nie było to łatwe wyzwanie, brało w nim udział siedem drużyn z różnych szkół. Turniej składał się z części teoretycznej, dotyczącej wiedzy o Czerwonym Krzyżu, Międzynarodowym Prawie Humanitarnym oraz wiedzy z zakresu pierwszej pomocy, a także z części praktycznej czyli szeregu scenek pozoracji, w trakcie których członkowie drużyn mieli za zadanie wykonanie części ratowniczych. Cieszy fakt, że nasi uczniowie podnoszą poziom wiedzy z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy, a także potrafią zastosować ją w praktyce, promując naszą szkołę.

(red. G.Wojtaś)

Dzień Matki
Pod koniec maja w naszej szkole odbyła się bardzo ważna uroczystość z okazji Dnia Matki. Z tej okazji dzieci z klas 0-III zaprosiły swoje mamy, aby obejrzały wspólnie przygotowany występ. Wszyscy uczniowie śpiewali, recytowali przepiękne wiersze bądź pokazywali swój talent aktorski w wesołych scenkach. Po części artystycznej dzieci wręczyły własnoręcznie przygotowane upominki i laurki, a na zacnych gości czekał słodki poczęstunek przygotowany przez nauczycieli.


(red.M.Lazrowicz)

AK
AK

"Dzień zdrowej rodziny"
Dnia 28 maja 2017 r. na terenie naszej szkoły odbył się festyn rodzinny pod hasłem zawartym w tytule naszej relacji.
Na uczestników czekało pyszne, zdrowe jedzenie oraz szereg atrakcji. Rodzice i dzieci mieli okazję zwiedzić minizoo, obejrzeć pokaz astronomiczny, wziąć udział w licytacjach i loterii fantowej, uczestniczyć w wielu konkurencjach sportowych, poznać metody samoobrony dla kobiet oraz wysłuchać prezentacji muzycznych i artystycznych przygotowanych przez uczniów. Imprezę uatrakcyjnił koncert akordeonowy grudziądzkiej grupy "Sweet Accordion".
Ta piękna, słoneczna niedziela była okazją do rodzinnie i aktywnie spędzonego czasu, a także do integracji pracowników szkoły ze środowiskiem lokalnym. Wszyscy bawiliśmy się w doskonałej atmosferze i po miło spędzonym popołudniu wróciliśmy do domów.
W organizację imprezy bardzo zaangażowali się rodzice uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum pod kierownictwem pań: Joanny Worytko, Sabiny Kamińskiej oraz Patrycji Czmoch oraz dyrekcja szkoły i całe grono pedagogiczne.
Celem festynu, hojnie wspieranego przez rodziców i sponsorów, było zebranie środków finansowych na modernizację biblioteki szkolnej. Wkrótce poznamy kwotę, którą udało nam się zgromadzić.
Nasz festyn wsparli:
SKLEP SPOŻYWCZO-PRZEMYSŁOWY „TARA” W GRUCIE
BANK SPÓŁDZIELCZY W BRODNICY
PANI EWA KOTOWSKA-WYRWAS - FIRMA „EDUKATOR”
SALON URODY „JĘDRZEJEWSCY” W GRUDZIĄDZU
PANI ALICJA KURKOWSKA - SKLEP SPOŻYWCZO-PRZEMYSŁOWY W POKRZYWNIE
PANI KATARZYNA CHYLIŃSKA – SKLEP „KASIA” W GRUCIE
PANI ANNA OSUCH – SALON URODY „ANNA” W GRUCIE
SKLEP SPOŻYWCZY „ZAKRZEWSCY” W JASIEWIE
PAN ROMAN LUBISZEWSKI
GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GRUCIE
WSZYSCY RODZICE, KTÓRZY ZAKUPILI CEGIEŁKI CHARYTATYWNE, ZAANGAŻOWALI SIĘ OSOBIŚCIE I POŚWIĘCILI SWÓJ CZAS.
Serdecznie dziękujemy!

Zobacz relację fotograficzną >>>

(red. J.Śródka, A.Maćkowiak)

AŁ

Wiosenna edycja projektu ,,Umiem pływać”
Uczniowie klas 3a, 3b wspólnie z uczniami klasy 3 ze Szkoły Filialnej w Dąbrówce Królewskiej brali udział w wiosennej edycji projektu powszechnej nauki pływania ,,Umiem pływać”. W cotygodniowych zajęciach na basenie w Grudziądzu uczestniczyło 15 uczniów, mieli oni okazję pobrać 20 godzinnych lekcji pływania pod czujnym okiem instruktorki i ratownika.
Zajęcia te były doskonałą formą zdrowego i aktywnego spędzania czasu wolnego od zajęć szkolnych. Celem zajęć było wyrównanie szans edukacyjnych dzieci z małych miasteczek oraz wsi, promocja zdrowego i aktywnego stylu życia oraz zachęcenie dzieci do korzystania z tej formy aktywności ruchowej. Zajęcia w ramach projektu powszechnej nauki pływania były przede wszystkim propozycją skorzystania z możliwości nabycia podstawowych umiejętności pływania, ale również możliwość rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej, zachęcanie do systematycznego uprawiania sportu w czasie wolnym od nauki. Dzieci edukowane były również w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych.
Wszyscy uczestnicy projektu „Umiem pływać” są zadowoleni z udziału w tym przedsięwzięciu. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach prowadzonych na basenie, bez względu na poziom umiejętności i sprawności fizycznej. Miło spędzały czas, a uśmiech ciągle gościł na ich buziach.

(red.A.Łoś)

TP
TP

Rejonowy Konkurs Wiedzy o Regionie
Adrianna Brzyska oraz Wiktoria Pieniek zmierzyły się z zadaniami dotyczącymi historii średniowiecza i ziemi chełmińskiej. Konkurs o tej tematyce został zorganizowany przez gimnazjum w Radzyniu Chełmińskim. Obie nasze uczennice napisały rewelacyjnie test i zakwalifikowały się do części ustnej, w której odpowiadały na pytania dotyczące zwyczajów i tradycji naszego regionu. Po ocenieniu wystąpień oraz zsumowaniu wszystkich punktów Adrianna w konkursie zajęła II miejsce. Jury doceniło również jej ustne wystąpienie, w którym przedstawiała historie jarych godów czyli obrzędów związanych z zakończeniem zimy i powitaniem wiosny. Wiktoria Pieniek wywalczyła tytuł finalistki konkursu. Serdecznie gratulujemy obu dziewczynom, które do konkursu przygotowywały się pod opieką nauczyciela historii Tomasza Piwowarskiego.

(red.T.Piwowarski)

JS
JS

Rozgrywki sportowe z okazji Dnia Dziecka
Dzień Dziecka, to szczególny dzień, dlatego tego dnia odbyła się cała masa różnych imprez sportowych, gier i zabaw dla tych mniejszych, oraz tych większych dzieci. Dla klas 0 – VI odbyły się rozgrywki w piłkę nożną. Rywalizacja miedzy najmłodszymi została podzielona na dwie grupy wiekowe (od 0 – III, oraz IV – VI). Wśród najmniejszych górą były klasy III a i III b, zajmując I m-ce, klasa II b – II m-ce, klasa II a – III m-ce, oraz połączone siły klas 0 i 1 zajęły miejsce IV. Natomiast między klasami starszymi SP I m-ce wywalczyła klasa VI, II m-ce przypadło klasie IV, a III m-ce przypadło w ręce klasy V. Na boisku panowała miła, waleczna atmosfera, czuć było ducha sportu i rywalizacji o jak najlepsze miejsce.

(red.J.Sokołowska)

HD
HD

SPOTKANIE Z MORZEM BAŁTYCKIM
Dnia 30 maja uczniowie klasy I oraz II a i II b pojechali nad Morze Bałtyckie. Ich celem było zwiedzanie Skweru Kościuszki w Gdyni. Najpierw udali się do Akwarium Gdyńskiego, gdzie zobaczyli kolorowe ryby, wielkie żółwie, piękne koralowce i mnóstwo innych niezwykłych mieszkańców wodnego świata. Tam też uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych pt. „Spotkanie z Morzem Bałtyckim” . W laboratorium biologicznym mieli okazję samodzielnie obejrzeć przez mikroskop różnego rodzaju małże bałtyckie i krewetki. Następnie zwiedzili piękny trzymasztowy żaglowiec – Dar Pomorza, na którym do lat 80-tych pływali studenci Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Dzisiaj jednostka jest pływającym muzeum, oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego. Po czym udali się na najstarszy na świecie zachowany niszczyciel ORP "Błyskawica". Tam zobaczyli jego uzbrojenie, maszynownię oraz poznali jak wygląda życie marynarzy na służbie. Ostatnią i największą atrakcją tego dnia był rejs statkiem po porcie gdyńskim. Po rejsie zakupili pamiątki i pełni wrażeń wrócili do domu.
(red.Hanna Dziubkowska)

AK
AK

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”
Tradycyjnie 1 czerwca w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji odbyły się gry i zabawy sportowe. Jedną z atrakcji były międzyklasowe rozgrywki w piłkę nożną. Poza tym dzieci brały udział w różnego rodzaju zabawach zręcznościowych, które dały im mnóstwo radości. Wszystkie dzieci aktywnie uczestniczące w imprezie zostały obdarowane nagrodami rzeczowymi oraz słodkościami. Zwieńczeniem zabawy była wojna na balony wodne, która odbyła się drugiego czerwca.
(red.A.Kalinowska)

MS
MS

II miejsce szóstoklasistów w konkursie SPEAK UP
Uczniowie klasy VI - Julia Gospodarewicz, Sara Kowalczyk, Patrycja Wojtaszewska i Marcin Waszewski - wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie z Języka Angielskiego SPEAK UP zorganizowanym przez Zespół Szkół w Radzyniu Chełmińskim. Celem konkursu było promowanie wśród uczniów postawy odpowiedzialności, kształtowanie umiejętności pracy zespołowej, motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego i rozwijanie uzdolnień językowych oraz podniesienie samooceny uczniów. Uczniowie rozwiązywali różnego typu zadania, obejmujące swym zakresem podstawę programową, w tym zadania z kultury krajów anglojęzycznych. Uczniowie naszej szkoły poradzili sobie z wszystkimi zadaniami doskonale i uplasowali się na II miejsce. Uczniom serdecznie gratulujemy sukcesu i umiejętności doskonałej pracy grupowej.
(red. M.Samborska)

AK
AK

VI Wojewódzki Festiwal Konkursów o Pszczołach
Uczniowie naszej szkoły kolejny rok z rzędu wzięli udział w konkursach poświęconych pszczołom. Organizatorem konkursu był Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu przy współpracy z Gimnazjum nr 1 im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wąbrzeźnie.
Celem konkursu była popularyzacja wiedzy na temat znaczenia pszczół w funkcjonowaniu środowiska naturalnego oraz zwrócenie uwagi na piękno przyrody, a także zagrożenia ekologiczne wynikające z ciągle malejącej ilości pasiek oraz postępującej degradacji środowiska, którego dużą częścią są pszczoły, kwiaty, drzewa i wszystkie rośliny będące źródłem surowców niezbędnych do wytwarzania produktów pszczelich, które są wielkim skarbem przekazanym przez naturę człowiekowi. Dzieci brały udział w różnego typu konkursach dedykowanych odpowiednim kategoriom wiekowym.
Drugiego czerwca w Gimnazjum w Wąbrzeźnie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu oraz nagrodzenie wyróżnionych prac, na które zaproszeni zostali uczniowie wraz z rodzicami. W tym roku sześcioro szczęśliwców z naszej placówki miało okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu, a byli to: Jakub Nasieniewski, który zajął I miejsce w kategorii klas I-III w konkursie „Pszczoła w środowisku”; Konrad Kamiński, który zajął II miejsce w kategorii klas IV-VI w konkursie „Pszczoła 3d - dobro dla środowiska, dobro dla człowieka, dobro dla świata”; Szymon Kowalczyk, który plasował się na III pozycji również w tym konkursie; Kacper Zych, który zajął III miejsce w kategorii klas I-III Gimnazjum w konkursie fotograficznym „Pszczoła w obiektywie” oraz Mateusz Kowalczyk i Jakub Kowalczyk, którzy zostali wyróżnieni w swoich kategoriach w konkursie „Pszczoła 3d - dobro dla środowiska, dobro dla człowieka, dobro dla świata”. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
(red. A.Kalionwska)

AK
AK

V Bieg im. Władysława Grabskiego
Sześcioro uczniów klas III Gimnazjum: Marcelina Witos, Sandra Chałat, Beata Szkoła, Jan Nasieniewski, Adam Sołtysik i Kacepr Jaros wraz z opiekunkami panią Anną Kalinowską oraz Joanną Sokołowską uczestniczyło w biegu organizowanym przez Zespół Szkół Rolniczych w Grudziądzu. Impreza odbyła się 07.06.2017 i miała na celu popularyzowanie biegów masowych wśród młodzieży jako najprostszej formy aktywności ruchowej, promocję Zespołu Szkół Rolniczych oraz parku przyszkolnego nad jeziorem Tarpieńskim. Pierwsze miejsce ze zdecydowaną przewagą zajął Jan Nasieniewski, natomiast pozostali uczniowie ukończyli trasę na czołowych miejscach. Poza biegiem młodzież miała okazję spotkać się ze społecznością szkolną w auli, poznać pasje sportowe uczniów oraz nauczycieli ZSR i obejrzeć film edukacyjny pt. „Śmietnik w mojej głowie”. Na zakończenie odbyło się wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku oraz dekoracja zwycięzców poszczególnych biegów.
(red.A.Kalinowska)

LEKKOATLETYKA
Przy pięknej pogodzie, w ramach Powiatowej Gimnazjady, odbyły się Mistrzostwa Powiatu Grudziądzkiego w lekkoatletyce, w których z powodzeniem uczestniczyli uczniowie naszego gimnazjum.
Wyniki zespołowe
Gmina dziewczęta chłopcy Razem pkt. Miejsce
Grudziądz 125 107 232 1
Gruta 89 108 197 2
Łasin 83 103 186 3
Rogóźno 49 36 85 4
Radzyń Cheł. 14 29 43 5

Najlepsze wyniki naszych uczniów:
Złote medale: Katarzyna Frelik (pchnięcie kulą), Marta Samborska (skok wzwyż), Agnieszka Kozłowska (rzut oszczepem), Miłosz Średziński (rzut dyskiem), Jakub Popiołek (bieg na 1500 m), Marcel Baranik (skok wzwyż), Kacper Jaros (rzut oszczepem).
Srebrne medale: Klaudia Antczak (skok w dal), Jan Nasieniewski (bieg na 1500 m).
Brązowe medale: Julia Górska (skok wzwyż), Julia Dądelewska (rzut dyskiem), Klaudia Antczak, Julia Górska, Martyna Templin, Julia Zgardowska (sztafeta szwedzka), Paweł Waszewski (bieg na 300 m), Igor Osuch (pchnięcie kulą), Adam Sołtysik (rzut oszczepem), Marcel Baranik, Adrian Jeziorowski, Adam Sołtysik, Kacper Jaros (sztafeta szwedzka).
(red.M.Kurkus)

AK
AK

Konkurs plastyczny „Nasze baśnie i legendy”.
9 czerwca 2017 roku w Szkole Podstawowej w Plemiętach odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego „Nasze baśnie i legendy”. Siedmioro uczniów naszej szkoły zostało w tym konkursie nagrodzonych. Zofia Cieszyńska zajęła pierwsze miejsce w kategorii klas IV – VI, a Jakub Nasieniewski w kategorii klas młodszych; drugie miejsce w swojej kategorii zajęli chłopcy z VI klasy, Kacepr Kręcisz i Nikodem Worytko; wyróżnienie otrzymali Joanna Kołtonowska, Marcin Waszewski oraz Patrycja Wojtaszewska. Gratulacje dla wszystkich.
(red.A.Kalinowska)

KR
KR

Policjanci z psami w szkole
W poniedziałek 12 maja gościliśmy w naszej szkole policjantów z psami, które pełnią służbę w policji. Przewodnicy opowiadali m. in. jak wybierane są psy do tak ważnej służby i jaki zadania pełnią na co dzień. Zaprezentowali krótki pokaz tresury. Zwrócili uwagą jak należy zachować się, gdy zaatakuje nas pies, jak wygląda bezpieczna pozycja, która zminimalizuje atak.
Policjanci zwrócili też uwagę młodych ludzi jak należy właściwie dbać o czworonogi, jak prawidłowo je odżywiać.
Spotkanie bardzo podobało się zarówno młodszym jak i starszym uczniom naszej szkoły i na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.
(red.J.Kanios)

KR
KR

XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom za nami...
3 czerwca w całym kraju rozpoczęła się coroczna, tygodniowa akcja Fundacji XXI wieku- Cała Polska Czyta Dzieciom. W tym roku hasło brzmiało „Czytanie zbliża”. Liderka kampanii p.Katarzyna Rafalska, jak co roku przygotowała akcję w naszej szkole. Zaproszenie do czytania przyjęli: p.Alicja Nasieniewska – szkolna pielęgniarka i mama jednej z naszych uczennic; p.Dominika Śniadecka; drużynowa gromady zuchowej w Mełnie, nasza była uczennica Kinga Panek; radny gminy Gruta p. Henryk Zalewski i wicedyrektor naszej szkoły – p.mgr Roman Zadykowicz. Zgodnie z tradycją Tydzień zainaugurowano odśpiewaniem hymnu CPCD oraz przeczytaniem ,,Lokomotywy" Juliana Tuwima. W kolejnych dniach goście głośno odczytali fragmenty opowiadań i baśni czołowych polskich i zagranicznych autorów literatury dziecięcej. Wszyscy uczniowie czekali z niecierpliwością na kolejny dzień i kolejnego czytającego. Impreza ta cieszy się zawsze ogromnym zainteresowaniem. A goście, choć stremowani to zadowoleni, że mogą uczestniczyć w tak ważnym przedsięwzięciu, jakim jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.
Przez cały rok szkolny trwał Konkurs na najlepszego czytelnika, który został rozstrzygnięty. Pan dyr.Krzysztof Ficek i p.wicedyr. Roman Zadykowicz wręczyli dyplomy i nagrody finalistom.I tak:
I miejsce zajęła Wiktoria Maron kl.2b, II-Zuzanna Kmiecik kl.3a, III-Wiktoria Kędzierska kl.2b. Największą aktywnością czytelniczą w tym roku szkolnym wykazała się klasa III a. Zgodnie z tradycją, piosenką „Cała Polska Czyta Dzieciom” zakończyliśmy tegoroczne obchody XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Zapraszamy do czytania 20 minut dziennie, codziennie...przez cały rok.
(red.K.Rafalska)

Turnieju Gier Planszowych
14 czerwca reprezentacja naszej Szkoły Podstawowej w składzie: Marta Nasieniewska (kl.I), Marcin Drzystek (kl.IIa), Zuzanna Kmiecik (kl.IIIa), Oliwia Kardach (kl.V), Katarzyna Kuffel (kl.V), Patrycja Wojtaszewska (kl.VI) wzięła udział w Turnieju Gier Planszowych i Towarzyskich „No to gramy!” zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Wiktora Kulerskiego w Grucie oraz Szkołę Podstawową w Boguszewie. Zawodnicy każdej ze szkół grali w pięć przygotowanych przez organizatorów gier planszowych. Rozgrywkom towarzyszyła miła atmosfera, dobra zabawa oraz zdrowa rywalizacja. Nasi uczniowie zdobyli największą ilość punktów, dzięki czemu zajęli I miejsce w turnieju.
(red. M.Kmiecik)

JS
JS

Minipiłka nożna
We wtorek 20 czerwca br. na boisku szkolnym w Boguszewie odbył się turniej w piłkę nożną dziewcząt ze szkół podstawowych z gminy Gruta. Po zwycięski puchar Wójt Gminy Gruta zgłosiły się 4 drużyny: gospodarze, SP Plemięta, SP Nicwałd oraz my, czyli SP Gruta
Dziewczęta wygrały wszystkie mecze (z Plemiętami 4:0, z Nicwałdem 5:0, a z Boguszewem 2:1). Dziewczęta spisały się na medal, zdobyły I miejsce, oraz tytuły Najlepszego Bramkarza (Katarzyna Kuffel) i Najlepszego Strzelca (Maja Tracka).
Skład drużyny SP Gruta:
Maja Tracka, Sara Kowalczyk, Maja Sądowska, Jagoda Maliszewska, Katarzyna Kuffel, Oliwia Kardach oraz Julia Gospodarewicz.
(red.J.Sokołowska)

IM
IM

Projekt eTwinning w klasie V
Wraz z zakończeniem roku szkolnego klasa V, pod opieką nauczycielki języka angielskiego – Iwony Murak, ukończyła prace nad projektem międzynarodowym eTwinning Seeing animals from a child's perspective. Uczniowie z dużym zaangażowaniem wspólpracowali z kolegami z Włoch. Dwukrotnie wzięli udział w wideorozmowie, podczas której prezentowali plakaty o swoich zainteresowaniach i ulubionych zwierzętach, a także o swoich miejscowościach, szkołach i znanych rodakach. Dzięki tym spotkaniom piątoklasiści mieli okazję do komunikowania się po angielsku z rówieśnikami z zagranicy i poznania ich kultury. Oprócz tego uczeń naszej szkoły, Piotr Panek, nakręcił film za pomocą drona, który pokazuje piękno najbliższej okolicy z lotu ptaka. Zachęcamy do obejrzenia tego filmu:
https://www.dropbox.com/s/cylk5deyc61g4sn/film6.mp4?dl=0
Na zakończenie projektu uczniowie wykonali prezentacje w programie Power Point przedstawiające zwierzęta typowe dla różnych kontynentów i wysłali je do Włoch drogą mailową.
(red. I.Murak)

IM
IM

Klasa II a w Bachotku – podsumowanie projektu eTwinning
Od kwietnia do czerwca 2017 r. gimnazjaliści z klasy językowej brali udział w projekcie eTwinning pt. Can you be mobile-free?, który dotyczył nadużywania telefonów komórkowych. Koordynatorka projektu, Iwona Murak, zaprosiła do współpracy szkoły z Turcji i Hiszpanii, by wspólnie realizować te same zadania projektowe. Najpierw uczniowie wzięli udział w tygodniowym eksperymencie, podczas którego dokonywali pomiaru czasu wolnego z podziałem na czas spędzony z telefonem komórkowym oraz poświęcony innym rozrywkom. Rezultaty eksperymentu przedstawili w postaci wykresów kołowych. Następnie obliczyli, ile dni w roku przeznaczą na korzystanie z komórek oraz ile lat do 80 roku życia, jeśli do tego czasu nie zmienią swoich nawyków. Zaskakująco wysokie wyniki uświadomiły niektórym uczniom, że warto pomyśleć o częstszych spotkaniach z przyjaciółmi i uprawianiu sportu. Uczestnicy projektu dzielili się refleksjami na temat swojego czasu wolnego na międzynarodowym czacie. Pracowali też w niewielkich zespołach, tworząc plakaty i slogany ostrzegające przed nadużywaniem telefonów komórkowych oraz wiersze promujące zdrowy styl życia. Zaprojektowali również własną grę planszową o rozmiarze umożliwiającym poruszanie się graczy po planszy. Zadania zostały wykonane w języku angielskim. Wszystkie prace uczniowskie z Polski, Turcji i Hiszpanii można obejrzeć na stronie internetowej projektu, na którą serdecznie zapraszamy:
https://twinspace.etwinning.net/37625/home
Zwieńczeniem projektu był 3-dniowy wyjazd na biwak do Bachotka – bez telefonów. Uczniowie, odcięci od mediów społecznościowych i Internetu, spędzali czas na świeżym powietrzu, w pięknym otoczeniu lasów i jezior. Obok gier zespołowych i planszowych nie mogło też zabraknąć podchodów, podczas których gimnazjaliści wykazali się godną podziwu kreatywnością. Wyjazd okazał się dowodem na przewagę kontaktu realnego nad wirtualnym, zintegrował grupę i pozostawił piękne wspomnienia.
(red. I.Murak)

MS
MS

Uroczystość zakończenia roku szkolnego
23 czerwca zabrzmiał ostatni dzwonek w roku szkolnym 2016/2017. Z tej okazji gimnazjaliści przygotowali uroczystą akademię. Doniosłość święta podkreślała obecność gości: p. wójt mgr Haliny Kowalkowskiej, sołtys Gruty p. Ewy Schmidt oraz przewodniczącego Komisji Oświaty p. Henryka Zalewskiego. Nie zabrakło też dumnych ze swoich dzieci rodziców. Wszyscy uczniowie, którzy pracowali w tym roku bardzo sumiennie, otrzymali z rąk dyrektora Zespołu Szkół p. mgra Krzysztofa Ficka świadectwa z wyróżnieniem. Nagrodzeni zostali też wybitni sportowcy, którzy wyróżnienia odebrali z rąk p. Wójt. Część artystyczną otworzyli zabawną scenką uczniowie klas drugich, którzy pożegnali absolwentów. Uroczystość zamknął występ trzecioklasistów, którzy przypomnieli zabawne sytuacje z życia szkolnego. Na koniec gimnazjalistki zaśpiewały pożegnalną piosenkę, po której wszyscy uczniowie udali się do klas, gdzie wychowawcy wręczyli pozostałe świadectwa.
Życzymy wspaniałych, radosnych, ale bezpiecznych wakacji.


(red.B. Zadykowicz)

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ
23 czerwca zakończenie roku szkolnego 2016/2017 świętowali uczniowie, rodzice i grono pedagogiczne naszej szkoły podstawowej. Tegoroczna akademia była szczególna, ponieważ, zgodnie z założeniami reformy oświaty, nie żegnaliśmy szóstoklasistów – wrócą do nas po wakacjach, by po kolejnych dwóch latach nauki trafić do szkół średnich.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście, w tym pani wójt mgr Halina Kowalkowska w ciepłych słowach zwróciła się do zgromadzonych, podsumowując miniony rok szkolny. Dyrektor Zespołu Szkół pan Krzysztof Ficek wręczył najlepszym uczniom świadectwa z czerwonym paskiem – dowodem nie tylko ich mądrości, ale też wytężonej i systematycznej pracy. Z rąk pani Wójt nagrody otrzymali uczniowie wyróżniający się w sporcie, a także mający osiągnięcia w innych dziedzinach aktywności szkolnej. Następnie nadszedł czas na krótką część artystyczną, przygotowaną przez uczniów klas piątej i szóstej, która spotkała się z aplauzem widowni.
Po zakończonej uroczystości nauczyciele przeszli do klas wraz z wychowankami, których, wręczywszy im pozostałe świadectwa, pożegnali na czas wakacji.


(red.J. Śródka)