Aktualności


(MS)
(MS)
29.10.2013

Dzień piąty - czas pożegnań

29 października 2013 roku to już niestety ostatni dzień wizyty naszych gości z projektu COMENIUS. Wczesnym rankiem grupa turecka została odwieziona na lotnisko w Warszawie. Z grupą litewską i włoską udaliśmy się z wizytą do Gimnazjum nr 4 w Grudziądzu, gdzie uczniowie uczestniczyli w zajęciach integracyjnych, a nauczycieli zwiedzili szkołę. Serdecznie dziękukejemy Pani dyrektor Grażynie Banaszkiewicz za tak miłe przyjęcie. Po wyjściu ze szkoły pożegnaliśmy grupę litewską, a z grupami włoskimi udaliśmy się do centrum miasta, aby pokazać im najbardziej osobliwe miejsca Grudziądza. Po lunchu udaliśmy się na lotnisko w Gdańsku, gdzie pożegnaliśmy się z naszymi włoskimi przyjaciółmi. Wychodząc z lotniska na niebie ukazała nam się tęcza, która była motywem przewodnim naszej części artystycznej.

Dziękuję serdecznie wszystkim za pomoc i zaangażowanie.

(MS)

(MS)
(MS)
28.10.2013

Dzień czwarty - wizyta w szkole

28 października 2013 roku po wizycie w Kościele w Okoninie, nasi goście z Włoch, Litwy i Turcji zawitali w naszej szkole. Najpierw zostali powitani przez naszych najmłodszych uczniów klas 0 - III Szkoły Podstawowej, którzy wręczyli im własnoręcznie przygotowane bukiety jesiennych kwiatów. Przed budynkiem gimnazjum na gości czekała Pani Wójt Halina Kowalkowska. W budynku gimnazjum na gości czekali uczniowie i nauczyciele w strojach ludowych oraz przedstawiciele Rady Rodziców, którzy staropolskim obyczajem witali gości chlebem i solą. Część artystyczna odbyła się na hali sportowej, gdzie również wspólnie kolorowano tęczę i gdzie odczytano też listy do świata, a następnie rozegrano mecze piłki siatkowej. Degustacja potraw polskich odbyła się w świetlicy szkolnej. Wszystkie potrawy zostały przygotowane przez panie z naszej kuchni i bardzo smakowały gościom. Po zwiedzaniu szkoły, delegacje z państw partnerskich przeszły do Urzędu Gminy na spotkanie z Panią Wójt. Przedostatnim punktem programu danego dnia było zwiedzanie Kościoła w Grucie. Następnie wszyscy udaliśmy się na lunch do świetlicy w Salnie, gdzie miały miejsce wspólne pląsy i śpiewy, a całość perfekcyjnie poprowadziła Dorota Berent wraz z zespołem TIM.

(MS)
(MS)
27.10.2013

Trzeci dzień wizyty - Chełmno-Toruń

27 październik 2013 roku powitał nas znowu deszczem, ale pogoda nie przeszkadziła nam w zrealizowaniu naszych planów. Na początku udaliśmy się do miasta zakochanych - do Chełmna, gdzie ogromnym zainteresowaniem cieszyła się ławeczka zakochanych i nowa fontanna, stojąca nieopodal ratusza. Po spacerze w Chełmnie przejechaliśmy do Torunia, w którym nasi goście zwiedzili najważniejsze miejsca, a następnie w Muzeum Piernika samodzielnie wypiekaliśmy pierniki, które mogliśmy z sobą zabrać do domu. Wszyscy uczestnicy warsztatów w Muzeum Piernika otrzymali dyplomy na papierze czerpanym. Na lunch zaprosiliśmy naszych gości do pierogarnii i naleśnikarnii.

(MS)
(MS)
26.10.2013

Drugi dzień wizyty - Malbork-Sztutowo-Gdańsk

26 października 2013 roku wcześnie rano cała grupa wyruszyła do Malborka, gdzie w deszczu odbyliśmy spacer dookoła zamku, który zrobił na naszych gościach ogromne wrażenie. Następnie udaliśmy się do Muzeum w Stutthofie. Naszym przewodnikiem po obozie był pan, który przeżył obóz w Niemczech, a sposób, w jaki opowiadał, niejednokrotnie wywołał łzy wzruszenia. Wizyta zakończyła się obejrzeniem dwóch filmów: 'Ambulans' i 'Szubienice w Sztutowie'. Po południu byliśmy już w Gdańsku, gdzie pokazaliśmy naszym gościom najważniejsze zabytki tego miasta.

(TP)
(TP)
25.10.2013

Pierwszy dzień wizyty

25 października ok. godz. 13.00 wylądowała pierwsza grupa naszych gości z Teano (Włochy). Czekając na drugą grupę włoską, pojechaliśmy do Sopotu, gdzie goście zobaczyli Krzywy Domek oraz molo, a następnie wróciliśmy na lotnisko. W międzyczasie druga delegacja witała grupę litewską w Grudziądzu, którzy dojechali do nas autobusem. Jeden z nauczycieli odbierał na lotnisku w Warszawie grupę turecką. Wszyscy cali i zdrowi dotarli do hotelu RAD w Grudziądzu, skąd uczniowie naszego gimnazjum wraz z rodzicami odbierali uczniów, których gościć będą w swoich domach. Jutro planujemy wyjazd do Malborka, Sztutowa i Gdańska, a pojutrze do Chełmna i Torunia. W poniedziałek gościmy wszystkie grupy w naszej szkole.

(JR)
(JR)
29.09.2013

Spotkanie koła Comenius

25 września odbyło się kolejne spotkanie uczestników Koła COMENIUS. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z klas gimnazjalnych biorąca udział w projekcie, łącznie 12 osób. Celem spotkania było promowanie ideałów pokoju oraz inicjowanie działań służących zapobieganiu konfliktom w związku z obchodzonym 21 września Międzynarodowym Dniem Pokoju.

.
.
13.09.2013

Litewskie foto-wspomnienia

Już wkrótce będziemy gościć przedstawicieli partnerskich szkół, ale wciąż jeszcze pamiętamy o ostatniej mobilności do Litwy.

01.07.2013

Friendship

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu o przyjaźni - jedno z działań w ramach projektu COMENIUS "PEACE: COMMON LANGUAGE OF EUROPE"
http://www.youtube.com/watch?v=EgyLTws8aoY

01.07.2013

Wyjazd na Litwę

W dniach 19 - 23 maja 2013 roku grupa uczniów w składzie: Paulina Barszczewska, Karolina Fiszer, Kamila Kurkus, Marta Waszewska, Agata Weselak, Krzysztof Dziewicki, Michał Pyszora pod opieką nauczycieli: Iwony Murak, Marzeny Samborskiej, Witolda Kaczmarka i Tomasza Piwowarskiego uczestniczyli w wizycie w partnerskiej szkole na Litwie. Wkrótce szczegóły wyjazdu i fotorelacja.

(IM)
(IM)
07.05.2013

SMAK LITWY

W poniedziałek 29 kwietnia 2013 r. miało miejsce kolejne spotkanie młodzieży zaangażowanej w projekt Comenius. W związku ze zbliżającym się wyjazdem na Litwę celem zajęć, poprowadzonych przez p. Tomasza Piwowarskiego i p. Iwonę Murak, było zapoznanie uczniów z historią i kulturą naszych zagranicznych sąsiadów.

projekt:M.Pyszora
projekt:M.Pyszora
19.03.2013

Wyniki konkursu na logo projektu Comenius

Dziękuję wszystkim, którzy oddali swój głos na logo A projektu Comenius 'PEACE: COMMON LANGUAGE OF EUROPE' autorstwa Michała Pyszory. Głosowanie trwało do 25 marca na stronie projektu:

(projekt: M.Pyszora)
(projekt: M.Pyszora)
19.03.2013

Tolerancja receptą na pokój

Dnia 15 marca 2013 r. odbyło się spotkanie koła Comenius, na którym koordynator projektu, p. dyrektor Marzena Samborska, przekazała uczniom wstępne ustalenia dotyczące planowanego na maj wyjazdu na Litwę. Po omówieniu spraw organizacyjnych gimnazjaliści wzięli udział w zajęciach, poprowadzonych przez p. Jolantę Kanios i p. Iwonę Murak. Tym razem na spotkaniu została poruszona tematyka tolerancji, dyskryminacji i stereotypów narodowych. Uczestnicy projektu aktywnie brali udział w zajęciach, wykonując zadania w grupach. Zespoły zaczęły pracę od spisania swoich skojarzeń związanych zarówno z tolerancją, jak i nietolerancją, po czym umieściły wspólne wnioski na plakacie. Kolejnym wyzwaniem, przed którym stanęli uczniowie, było dopasowanie stereotypów do poszczególnych narodów. To ćwiczenie uświadomiło im, że wszelkie stereotypy są przejawem nietolerancji i należy je traktować z przymrużeniem oka. Na zakończenie gimnazjaliści wykazali się dużą kreatywnością, tworząc receptę na pokój między narodami.

(fot.MS)
(fot.MS)
08.03.2013

Wizyta we Włoszech

W dniach 1 - 5 marca 2013 roku grupa uczniów wraz z opiekunami uczestniczyła w wizycie w partnerskiej szkole we Włoszech. Nasi uczniosie znakomiecie pod kierunkiem włoskiego szefa kuchni poradzili sobie z przygotowaniem pierogów. Już wkrótce napiszemy więcej i zamieścimy fotorelację z wyjazdu. 

(fot.WK)
(fot.WK)
24.02.2013

Zajęcia kulinarne

W dniu 21.02.2013 r. grupa wyjeżdżających uczniów w ramach programu Comenius uczestniczyła w zajęciach kulinarnych. Zadaniem uczniów było przygotowanie pierogów i sałatki z tuńczyka. Potrawy te uczniowie będą samodzielnie wykonywać w szkole włoskiej w Teano pod okiem tamtejszych szefów kuchni. Nauczyciele, pod kierunkiem których uczniowie przygotowywali potrawy (p. E.Czubaszek, p.W.Kaczmarek), stwierdzili, że dania były bardzo pyszne, a uczniowie wykazują ogromne zdolności kulinarne. W trakcie zajęć słuchano włoskich przebojów, jak również uczniowie zostali zapoznani z osobliwościami Neapolu i południowych Włoch.

(fot.EC)
(fot.EC)
24.02.2013

Spotkanie przed wyjazdem do Włoch

Dnia 19.02.2013 r. miało miejsce spotkanie z rodzicami i uczniami, którzy wyjeżdżają do szkoły włoskiej w Teano w ramach programu Comenius. Są to: Michalina Lesińska, Agata Gajewska, Kinga Panek, Klaudia Ścibior, Ceazry Szytniewski, Michał Pyszora, Nikodem Berent. Wśród obecnych byli również nauczyciele opiekunowie: p. Elżbieta Czubaszek, p. Joanna Sokołowska oraz p. Witold Kaczmarek. W czasie spotkania kordynator projektu Comenius p. Marzena Samborska omówiła szczegółowy program wyjazdu, warunki przelotu oraz wszelkie inne sprawy związane z wyjazdem. 

(fot.MS)
(fot.MS)
24.02.2013

Zajęcia muzyczne

Dnia 14 lutego 2013 r. uczniowie z koła Comenius, którzy wyjeżdżają do Włoch, spotkali się na zajęciach z p. Dorotą Berent i z p. Joanną Sokołowską. P. Dorota Berent przygotowywała z uczniami wykonanie hymnu państwowego, utworu 'We are the world, we are the children" oraz  'Mamma mia'. 

(źródło:Internet)
(źródło:Internet)
13.02.2013

Uwaga uczestnicy wyjazdu do Włoch!

Dnia 14 lutego 2013 r. w godz. 15.30 - 17.00 odbędzie się spotkanie uczniów, któzy wyjeżdżają do Włoch w ramach programu COMENIUS. Natomiast spotkanie z rodzicami uczniów wyjeżdżających oraz z nauczycielami odbędzie się we wtorek 19 lutego 2013 roku o godz. 17.00. Przypominam o konieczności posiadania paszportu i Europejskiej Karty Ubezpieczeniowej. Obecność wszystkich zainteresowanych jest obowiązkowa! 

(fot.MS)
(fot.MS)
12.02.2013

Kartki walentynkowe

Uczestnicy koła Comenius  przygotowali kartki walentynkowe, które zostały przesłane do partnerskiej szkoły w Siirt, Turcja. 

(fot.MS)
(fot.MS)
04.02.2013

Spotkanie w czasie ferii

Dnia 14 stycznia 2013 r. grupa uczniów z Koła Comenius wzięła udział w zajęciach, poświęconych poznawaniu osobliwości, geografii i historii Włoch - partnerskiego kraju. Zajęcia prowadziły: p. Joanna Sokołowska i p. Elżbieta Czubaszek.

(fot.MS)
(fot.MS)
04.01.2013

Spotkanie koła Comenius

Dnia 11 stycznia 2013 roku kolejne spotkanie Koła COMENIUS poprowadziły panie Elżbieta Czubaszek i Joanna Sokołowska. Na zajęciach uczniowie doskonalili umiętności komunikowania się w języku angielskim

(fot.MS)
(fot.MS)
03.01.2013

TURCJA - fotorelacja

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z pobytu w Turcji w ramach Partnerskiego Projektu Szkół COMENIUS.

03.01.2013

Zajęcia koła Comenius

Dnia 17 grudnia 2012 r. w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu Comenius. Uczniowie napisali test z zakresu wiedzy ogólnej na temat państw szkół partnerskich naszego projektu. Wykazali się dużą wiedzą na temat tradycji oraz kultury krajów wchodzących w skład grupy projektowej, czyli Litwy, Turcji oraz Włoch.

(fot.MS)
(fot.MS)
16.12.2012

Spotkanie uczniów i rodziców

Dnia 13 grudnia odbyło się spotkanie uczniów z Koła Comenius wraz z rodzicami. Na początku spotkania koordynator projektu p. M.Samborska przedstawiła główne założenia wielostronnego projektu szkolnego Comenius, przedstawiła temat projektu i uczestniczące w nim szkoły partnerskie. Kolejnym punktem była prezentacja multimedialna, relacjonujący p. W. Kaczmarek pierwszą wizytę w ramach projektu - wizytę w Turcji, omówił osobliwości geograficzne i kulturowe tego kraju. Na koniec prezentacji zadał uczniom kilka pytań, dotyczących Turcji. Uczniowie, którzy bezbłędnie odpowiedzieli na zadane pytania, otrzymali nagrody - gadżety przywiezione z Turcji. Następnie p. E. Czubaszek i p. M.Samborska pokazały zgromadzonym gadżety, jakie szkoła otrzymała od partnerskich szkół w czasie pobytu w Siirt. Na zakończenie koordynator projektu przedstawiła kryteria wyboru uczniów, według których zakwalifikowano kilkoro uczniów do kolejnego wyjazdu, który odbędzie się już na początku marca oraz poinformowała o kolejnym spotkaniu, które będzie miało miejsce 17 grudnia w godzinach 15.00-16.30, w czasie którego uczniowie będą rozwiązywać quiz o partnerskich krajach i doskonalić język angielski.

(fot.JR)
(fot.JR)
12.12.2012

Christmas cards

Na zajęciach 29 listopada oraz 6 grudnia uczniowie z Koła Comenius wykonywali kartki świąteczne, które zostaną wysłane do partnerskich szkół. Zajęcia prowadziły panie: Marta Kmiecik, Gabriela Wojtaś, Joanna Różańska i Katarzyna Rafalska.

(fot.IW)
(fot.IW)
07.12.2012

Poznajemy Włochy

W czwartek 22 listopada 2012 r. odbyło się kolejne spotkanie koła COMENIUS. Tym razem tematem zajęć były Włochy – jedno z państw biorących udział w naszym międzynarodowym projekcie. Uczniowie pod okiem nauczycieli: Iwony Węcławskiej, Iwony Murak i Katarzyny Sprawskiej z dużym zaangażowaniem wykonywali przygotowane dla nich zadania. Na rozgrzewkę gimnazjaliści sprawdzili swoją wiedzę, rozwiązując quiz „Co wiem o Włoszech?”. Następnie w grupach pracowali nad układaniem puzzli, przedstawiających włoskie zabytki i znane miejsca. Oprócz tego uczniowie zapoznali się z podstawowymi zwrotami w języku włoskim, sprawdzili lokalizację znanych miast na mapie, a także wzięli udział w teleturnieju sprawdzającym wiedzę o Włoszech przyswojoną na zajęciach. W klimat włoskiej muzyki wprowadziła wszystkich piosenka „Mamma Maria”, a na zakończenie – chwila zabawy i odprężenia. Uczestnicy zajęć rywalizowali ze sobą, budując najwyższą wieżę przy użyciu kartek papieru i spinaczy.

17.11.2012

Spotkania koła Comenius

Następne spotkania koła Comeniusa odbędą się według poniższego harmonogramu:

(fot.MS)
(fot.MS)
17.11.2012

Poznajemy Litwę

Dnia 8 listopada 2012 roku ,po zajęciach lekcyjnych, 17 uczniów Gimnazjum w Grucie spotkało się na kolejnych zajęciach programu ‘Comenius’. W ciągu 90 minut trwania zajęć uczniowie starali się zgłębić jak najwięcej informacji o kraju sąsiadującym z naszym państwem - Litwie. Na początku zajęć pan Tomasz Piwowarski omówił wiele ciekawostek, sięgając do historii obu państw. W dalszej części zajęć uczniowie podzieleni w dwuosobowe zespoły przystąpili do opisywania wybranych przez siebie tematów (ogólna charakterystyka kraju, ludność i język, waluta, kuchnia, ustrój polityczny, ruch drogowy oraz przemysł). Pod koniec zajęć każdy zespół wystąpił przed całą grupą, prezentując swoją pracę i przedstawił wyszukane przez siebie wiadomości.

(fot.MS)
(fot.MS)
04.11.2012

Koło Comeniusa

W październiku odbyły się dwa spotkanie Koła Comenius. Na pierwszym spotkaniu koordynator projektu przedstawiła główne cele i założenia Partnerskiego Projektu Szkół Comenius, a uczniowie zainteresowani zgłosili chęć wzięcia udziału w projekcie i zobowiązali się do aktywnego uczestnictwa w zajęciach Koła.

logo Comeniusa
logo Comeniusa
30.09.2012

Spotkanie dla beneficjentów

Dnia 25 września 2012 r. w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie Wójt Gminy Gruta Pani Halina Kowalkowska oraz koordynator projektu Marzena Samborska uczestniczyły w spotkaniu dla beneficjentów Partnerskich Projektów Szkół Comenius programu "Uczenie się przez całe życie". Na spotkaniu podsumowano rundę selekcyjną 2012, nadmieniając, iż w województwie kujawsko - pomorskim zaledwie 15 szkół otrzymało granty. Następnie mowa była o merytorycznych oraz finansowych aspektach zarządzania projektem, podano przykłady dobrych praktyk, jak również odpowiadano na pytania nurtujące koordynatorów projektu.

logo Comeniusa
logo Comeniusa
17.09.2012

Partnerski Projekt Szkół COMENIUS

Nadrzędnym celem projektu w ramach programu Comenius jest doskonalenie europejskiego systemu edukacji poprzez międzynarodową współpracę instytucji związanych z oświatą. Program Comenius ma na celu rozwijanie wśród młodzieży i kadry pedagogicznej wiedzy o kulturze innych krajów, z którymi szkoła współpracuje, poznawanie języków partnerskich szkół; pomaganie młodzieży w zdobywaniu różnych umiejętności, zapewnienie mobilności uczniów i nauczycieli do partnerskich szkół, jak również przyjęcie młodzieży i n-li z partnerskich szkół w naszej szkole; zachęcenie uczniów do nauki języków obcych; szersze wykorzystanie TIK w zakresie uczenia się przez całe życie; wzmacnianie jakości europejskiego wymiaru kształcenia n-li, wspieranie poprawy metod nauczania i zarządzania. Udział w projekcie kształtuje i doskonali umiejętności pracy w grupie, budowania relacji społecznych, planowania i podejmowania zadań oraz wykorzystania TIK; doskonalenie umiejętności językowych oraz podniesienie motywacji do nauki języków obcych.